banner207

Reyhanlı'daki saldırıyla ilgili 9 gözaltı

Beşir Atalay, Sadullah Ergin, Mehmet Müezzinoğlu ve Muammer Güler, Reyhanlı'daki saldırıyla ilgili açıklama yaptılar. Atalay, olayla ilgili 9 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Reyhanlı'daki saldırıyla ilgili 9 gözaltı

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Hatay Havaalanı'nda düzenledikleri basın toplantısında, dün meydana gelen patlamalarda 46 kişinin öldüğünü ve çok sayıda insanın yaralandığını belirtti.

Beşir Atalay'ın konuşması

Atalay, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki patlamayla ilgili olarak, "46 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yakınlarına baş sağlığı diliyorum." dedi.

Atalay, hayatını kaybeden 38 kişinin kimlik tespitinin yapıldığı bunların 35'inin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu bilgisini verdi.

Yaralı vatandaşlar için seferber olunduğunu belirten Atalay, olay mahallini gezdiklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı şu ana kadar olayla ilgili 9 kişinin gözaltına alındığı bilgisini de paylaştı. Gözaltına alınanların tatamı Türk vatandaşı.

Sadullah Ergin'in konuşması:

"Bu alçak tertibi yapanların bir maksadı vardı" diyen Ergin, "O da buradaki huzuru yok etmek, halk ile Suriyelileri karşı karşıya getirmekti. Bu bombayı patlatanların oyununa gelmeyip ferasetle yaklaşmalıyız. Acımız çok büyük ama Türkiye büyük ülke, bu girişimlere karşı önemli bir sınav verdiğimizi düşünüyoruz. Kardeşliğimizi bozmak isteyenlere fırsat vermeyeceğimzi bildirmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Muammer Güler'in konuşması:

Güler, dün meydana gelen patlamalarda 46 kişinin öldüğünü ve çok sayıda insanın yaralandığını belirtti.

Saldırının amaçlarının ne olduğunu vatandaşların bildiğini dile getiren Güler, şunları söyledi:

"Bunun amacı, hedefi; yöneldiği insanlar itibariyle ülkemizin huzur ortamına darbe vurmak, hem de yürümekte olan çözüm sürecini provoke etmek. Buradaki insanları karşı karşıya getirme amacı güdüyor. Açıkça ifade ediyorum, El Muhaberat ile yakın ilişkide olduğunu ve isimlerini bildiğimiz örgüt tarafından yapılmıştır. Tüm ekiplerimizin sabaha kadar yürüttüğü çalışma neticesinde 9 kişi gözaltına alındı. Bunlardan bazıları keşif yapan, bazıları araçları saklayan kişiler. Dünden beri çeşitli manipülasyonlarla olay başka örgütler tarafından üstleniliyormuş gibi ortam yaratılmaya çalışıldı. Amaç buradaki insanları karşı karşıya getirmek."

Reyhanlı'da daha önce de patlama olduğunu hatırlatan Güler, şöyle devam etti:

"Daha önce de patlama olmuştu, faillerini en kısa sürede yakalamıştık. Bunda da yakalayacağız. Kimse endişe etmesin. Reyhanlı halkı oyuna gelmemiştir, gelmeyecektir. Bu ortamı kullanmaya çalışanları görmekteyiz. Elbette ki böyle olumsuzlukları engelleyecek her türlü tedbir alındı. Tüm gerekli tedbirlerle soruşturmayı yürütüyoruz."

Olay yerindeki hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Güler, "Patlamada 735 iş yeri, 62 araç, 8 kamu ve 120 bağımsız konutta hasar oluştu" dedi.

Tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra her türlü hasarın karşılanacağını kaydeden Güler, olay yerindeki araştırmalar ve incelemelerin sürdüğüne işaret etti.

Bakan Güler, olayın tüm yönleriyle incelendiğine dikkati çekerek "Bu olaya karışan araçlardan birinin plakası tespit edilmiştir. Halkımız, oynanmak istenen oyunun farkına varsınlar" diye konuştu.

Mehmet Müezzinoğlu'nun konuşması

24 AĞIR YARALI VAR

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu da yaralılar hakkında bilgi verdi. Müezzinoğlu, 49 yaralının bulunduğunu, 6 yaralının da il dışında tedavi edildiğini kaydetti.

Ağır yaralı olan 24 kişi bulunduğunu söyleyen Sağlık Bakanı iki kişinin hayati tehlikesi olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2013, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner248

banner141

banner140

banner247

banner203