banner279

Rektör Şevli, öğrencilerle iftarda buluştu

Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Türkçe Öğrenim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER) tarafından organize edilen ve Asya ile Ortadoğu ülkelerinden birçok öğrencinin yer aldığı uluslararası öğrenci ve aileleriyle iftar yemeğinde bir araya geldi.

Rektör Şevli, öğrencilerle iftarda buluştu

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde üniversite eğitimlerine devam eden uluslararası uyruklu öğrencilerle iftar yemeğinde buluşuldu. Rektör Şevli öğrencilerle orucunu açıp onlarla sohbet etti. 
İftar yemeği sırasında konuşan Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, uluslararası uyruklu öğrencilerin Van Yüzüncü Yıl ailesi içinde oldukça önemli olduklarını, onları hem emanet hem de üniversitenin dünyaya açılan pencereleri olarak gördüklerini ifade etti. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin gerek konumu, doğası, tarihi, sosyal ve kültürel atmosferi gerekse de akademik kadrosuyla öğrenciler için bir cazibe merkezi olduğunu belirten Rektör Şevli, uluslararası öğrenciler için her türlü imkâna sahip bir üniversite olduklarının altını çizdi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin teknoloji ve bilgi çağının gereği olarak büyük atılımlar gerçekleştirdiğini söyleyen Rektör Şevli, üniversitenin bünyesinde topladığı girişimcilik merkezleri, medya iletişim alanları, innovatif çalışmaları, Ar-Ge faaliyetleri, bilişsel sempozyumları, spor ve kültürel aktivitelerle dolu büyük kampüs alanıyla her türlü uluslararası öğrenci grubuna hitap ettiğini aktardı.

“ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTEMİZE RENK KATMAKTADIRLAR"
Ayrıca Rektör Şevli, TÖMER’in uluslararası öğrencilere Türkçenin öğretilmesinde önemli bir merkez olduğunu, akademik kadrosu ve bu alanda yayımladıkları eserlerle öğrencilere her türlü öğrenme fırsatı sağladıklarını ifade etti. Rektör Şevli şöyle konuştu: “İran, Filistin, Suriye, Kuzey Irak ve diğer birçok ülkeden gelen öğrencilerimizle böyle bir etkinlikte bir araya gelmek bizleri ziyadesiyle memnun etti. Öğrencilerimiz ve personelimizle durumları hakkında bilgi almak, onlara çözüm üretmek için bu tarz organizasyonları önemsiyorum. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak dünyaya açılma ve dünyadaki öğrenciler ile Van meraklılarını üniversitemize çekme uğraşı içerisindeyiz. Bunu bir misyon olarak edinip uluslararası öğrencilerimizi çok değerli buluyoruz. Özellikle Asya ve Ortadoğu ülkelerinden gelen öğrenci kitlelerini hedeflemekle beraber Avrupa ve Afrika kıtalarından öğrenci gruplarına açılıyoruz. Üniversitemiz bünyesinde dünyanın her yerinden gelen uluslararası öğrencilere açığız. Van şehri de tarih, kültür ve doğal güzellikleriyle onlara güzel bir yer olma fırsatı sunmaktadır. Ayrıca Van şehrinin huzurlu ve güvenli bir şehir olması onları daha da memnun etmektedir. Öncelikle TÖMER daha sonra da ilgili fakültelerde eğitimlerine devam eden uluslararası öğrencilerimizin üniversitemize renk kattıklarını özellikle belirtmek istiyorum.”
İftar yemeğinin ardından uluslararası öğrencilerle sohbet imkânı bulan Rektör Şevli, yerli ve yabancı öğrenci ayrımına asla gitmediklerini, uluslararası bir üniversite hedefiyle uluslararası öğrencileri gönül bağıyla kucakladıklarını belirtti. Öğrencilerin isteklerini dinleyen Rektör Şevli; "Sizlerden bir elçi gibi ülkemize, şehrimize ve üniversitemize katkı sunmanız çağrısında bulunuyorum" dedi.
Uluslararası öğrenci buluşmasında Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli’nin yanı sıra eşi Duygu Şevli, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenay Baydaş, TÖMER Merkez Müdürü ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Taştan, TÖMER akademik ve idari personeli de katıldı. 

GEVAŞ ve ÖZALP MYO ÖĞRENCİLERİ İÇİN İFTAR PROGRAMI
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ve eşi Duygu Şevli, Van Vakfı Başkanı Nizamettin Ağar’ın öğrenciler için verdiği iftar yemeği programında Van YYÜ Gevaş Meslek Yüksekokulu ve Van YYÜ Özalp Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile bir araya geldi.
YYÜ'nün Sosyal Tesislerinde verilen iftar yemeğine katılan Rektör Şevli, mübarek Ramazan ayı dolayısıyla öğrencilerle birlikte iftar yemeğinde bir araya gelme ve öğrencilerin taleplerini/beklentilerini dinleme fırsatı buldukları için çok mutlu olduğunu ifade etti. Rektör Şevli, iftar programında yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Zaman zaman ilçelerimizdeki Meslek Yüksekokullarımızı ziyaret ettiğimizde ‘gözden ırak olan gönülden de ırak olur’ türünden eleştirilerine maruz kalmaktayız. Pandeminin etkisinin zayıflamasıyla birlikte ilçelerimizde eğitim öğretimlerini sürdüren öğrencilerimizi de merkez yerleşkemizde düzenlenen etkinliklere davet ediyoruz ve katılabilmeleri için her türlü imkanlarımızı seferber ediyoruz. Üniversite yönetimi olarak bizler öğrencilerimiz ve akademisyenlerimizle bir araya gelebilmek, onlarla hemhal olup birliktelik ruhunu her defasında yeniden inşa edebilmek için her türlü gayreti göstermekteyiz. Bu sebeple bugün bu iftar programına özellikle Özalp ve Gevaş ilçelerimizdeki öğrencilerimiz davet edildi.” dedi.
Rektör Şevli, pandemiden dolayı iki yıldır yapılamayan Bahar Şenlikleri'nin bu sene Mayıs ayı içerisinde yapılacağını da söyledi. Üniversitede sosyal etkinlikler konusunda her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını, öğrencilerin de bunlara katılım sağlamalarını arzu ettiklerini ifade eden Rektör Şevli, ilçelerdeki Meslek Yüksekokullarında da bu türden etkinliklerin olacağını da sözlerine ekledi. 
Rektör Şevli ayrıca; Van Kültür ve Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkan Vekili Nizamettin Ağar’a, öğrencilere verdiği iftar yemeğinden ve desteklerinden dolayı teşekkür etti. Rektör Şevli, Nizamettin Ağar’ın Van Vakfı aracılığıyla, Vanlı olup İstanbul’da okuyan çok sayıda öğrenciye burs imkânı sağladığını dad ile getirdi. 
Van Vakfı Başkanı Nizamettin Ağar da iftar programında öğrencilerle sohbet ederek kendisinin Van’ın Özalp ilçesinde doğduğunu, şu an Gümrük Müşaviri olduğunu, zaman zaman Özalp MYO'da özellikle Dış Ticaret programında okuyan öğrencilere staj imkanı sunduklarını belirterek, öğrencilerle iftar yemeğinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 
İftar programına Rektör Şevli ve eşi Duygu Şevli'nin yanı sıra; Rektör Yardımcısı Prof, Dr. Şenay Baydaş, Van Vakfı Başkanı Nizamettin Ağar, iş insanı Hüsamettin Ağar, Gevaş MYO Müdürü Prof. Dr. Nazmi Yüksek, Özalp MYO Müdürü Doç. Dr. Özlem Orunç Kılınç ile birlikte öğrenciler ve akademisyenler katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140