banner279

“PKK'nin Vesayeti Neden Konuşulmuyor?“

Kürt aydın ve yazar Orhan Miroğlu, PKK’nin sivilleri de hedef alan eylemlerini yine ağır bir dille eleştirdi.

“PKK'nin Vesayeti Neden Konuşulmuyor?“

Kürt aydın ve yazar Orhan Miroğlu, PKK’nin sivilleri de hedef alan eylemlerini yine ağır bir dille eleştirdi. PKK’nin mücadelesinin meşru olmadığını söyleyen Orhan Miroğlu, örgütün silahlı stratejisinin hem Kürtlere hem de Türklere zarar verdiğini ifade etti. PKK dışında aydınları hedef alan ‘Ergenekonvari’ bir örgütlenmenin kalmadığını vurguladı. Geçmişte tepki gösterdikleri devletin ‘baskıcı politikaları’nın son bulduğunu belirterek “Adam öldürme, Türkiye’de bir tek grubun tekelindedir. O da PKK’dir. Dağa insan kaçırmak, polisin arkasına yaklaşıp kafasına sıkmak, imam infaz etmek, köylüleri öldürmek bir tek PKK’de var.” dedi.

Miroğlu, Kanal 5’te yayınlanan ‘Son Gündem’ programında PKK’nin izlediği yolu eleştirdi. Geçmişte tepki gösterdikleri devletin ‘baskıcı politikaları’nın artık son bulduğunu anlatan Miroğlu, bazı medya kuruluşlarının PKK’ye tolerans tanıdığını savundu. Örgütün bu durumdan çok iyi yararlandığının altını çizerek, “Şemdinli’de yaşananları farklı yansıtmak PKK’ye hizmet etmektir.” ifadesini kullandı. Miroğlu, şöyle devam etti: “Bazı liberal yazarlar Suriye’de PYD dışındaki hiçbir Kürt yapıyı görmeyerek PKK propagandası yapıyor. Gerçekleri görmezden geliyorlar. 15-16 Kürt partisi yok sayılıyor. Özgür Suriye Ordusu’nda bulunan Kürtler bile hedef alınıyor. Biz bunları dile getirdiğimizde andıçlanıyoruz. Hem de PKK’ye andıçlatıyorlar. Hem hedef yapıyor hem de baskı uyguluyorlar. Aynı kalemler, akademisyenler bazı programlarda, panellerde elinde silah olanları eleştiremedi. Panellerde şiddet politikalarına hiç değinilmedi. PKK’nin stratejisi gündeme getirilmedi. Askerlerin benimsemediğimiz politikalarını yerden yere vuranlar silahlı örgütün vesayetini neden konuşmuyorlar?”

ÖCALAN’A ÇİLLER’İ ÖLDÜRME TEKLİFİNİ KİM GÖTÜRDÜ?

Orhan Miroğlu, bazı çevrelerin örgüte muhalif Kürtleri ‘devletin Kürdü’ olarak nitelediklerini de dile getirdi. “Kim devletin Kürt’ü kim değil aslında belli. Geçmişte bazı karakolların basılmasına, facialara, katliamlara baktığımız zaman işbirlikleri görebiliriz.” diyen Miroğlu, Türkiye’de bu durumun henüz tartışılmadığını vurguladı. Köylerin yakılması, boşaltılması, faili meçhul cinayetlerin üç-beş kişinin işi olmadığını ifade ederek şunları söyledi: “Bir derin ilişki sonucunda bunlar gerçekleşti. İnsanlığa karşı işlenen suçlar var. Bu suçların bir ayağında da İstanbul burjuvazisinin temsilcileri, medya var. 28 Şubat süreci gündemde ama PKK hiç konuşulmuyor. O döneme ilişkin Öcalan’ın ‘Tansu Çiller’i bize öldürme teklifi yapıldı.’ şeklinde sözleri var. Neden kimse bunu sorgulamıyor? 28 Şubat gündemde iken Öcalan’a kimlerin Çiller’i öldürme teklifi yaptığı sorulmuyor. Bu atlanacak bir konu değil.” Suriye ile PKK’nin ciddi bir ilişki içinde olduğunu da iddia eden Miroğlu, İran ile örgütün yakınlaşmasının ortada olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2012, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140