banner279

Paylaşmanın tam vakti

Hakan Albayrak

Paylaşmanın tam vakti
 İHH İnsani Yardım Vakfı geçen senenin Ramazan’ında beş kıtada 890 bin kilometre yol kat ederek 100’e yakın ülkede yardım dağıtmıştı.

322 bin 692 aileye kumanya paketi…

130 bin aileye zekat ve fitre…

30 bin çocuğa Ramazan Çocuk Paketi…

55 bin 615 yetime bayramlık kıyafet…

Yüzbinlerce kişiye iftar yemeği…

Bu Ramazan’da da çıta yüksek; haftalardır yine beş kıtada yollarda olan İHH ekipleri, Ramazan ayının sonuna kadar 3 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyor.

Yardımlar Türkiye’nin yanı sıra 95 memlekette dağıtılıyor. 

Şu listenin ihtişamına bakar mısınız:

Orta Asya ve Kafkasya:  Gürcistan (Acara, Ahıska), Kırım, Azerbaycan, Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Afganistan ve Doğu Türkistan.

Balkanlar: Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Sırbistan (Sancak ve Preşova) ve Karadağ.

Afrika: Cibuti, Etiyopya, Ogaden, Güney Afrika, Malavi, Mozambik, Kenya, Mauritius, Komor Adaları, Swaziland, Somali, Tanzanya, Uganda, Ruanda, Sudan (Kesele, Darfur ve Hartum), Zimbabve, Burundi, Burkina Faso, Çad (Gore, Gawi kampları ve Nijeryalı mülteciler), Gana, Gine, Kamerun, Kamerun (Pigmeler ve Orta Afrikalı mülteciler), Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali, Moritanya, Nijer, Senegal, Sierra Leone, Benin ve Togo.

Ortadoğu: Filistin, Irak, Lübnan, Ürdün, Tunus, Libya, Mısır ve Fas.

Asya: Bangladeş, (Arakanlı mülteciler ve Bangladeşliler), Tayland, Patani, Moro, Sri Lanka, Nepal, Hindistan, Endonezya, Vietnam, Myanmar (Myanmarlı Müslümanlar ve Arakanlılar), Kamboçya, Pakistan, Keşmir (Azad ve Jammu), Hindistan (Assam ve Kerela) ve Japonya.

Latin Amerika: Haiti, Bolivya, Ekvador, Peru, Brezilya, Kolombiya ve Şili.

Okyanusya: Vanuatu ve Fiji.

“Paylaşmanın Tam Vakti” sloganıyla yürütülen bu yardım seferberliğine katılmak için hâlâ vakit var.

İHH’nın internet sitesinde (ihh.org.tr) zekât, fitre, kumanya bağışı vs. için gayet pratik imkânlar sunuluyor.

Hayırseverlerin dikkatine…

***

İHH’dan bir güzel haber daha: Ramazan’ın ilk 20 gününde Suriye’de 15 milyon ekmek dağıtıldı.

İHH Suriye Çalışmaları Medya Sorumlusu Selim Tosun anlatıyor: “Ekmekler Suriyeli ailelerin damak tadına uygun ve 3 gün bozulmadan saklanabilecek şekilde üretiliyor. Ramazan ayında da ekmek dağıtımlarına devam ediyoruz. Hatay, Kilis ve Şanlıurfa’nın yanı sıra Suriye’nin çeşitli bölgelerinde kurduğumuz fırınlarımızda üretilen günlük 750 bin ekmeği ramazan ayı içerisinde de her gün iftar saatinden hemen önce çadır kent ve köylerdeki ailelere dağıtıyoruz. Ramazan’ın ilk 20 gününde ürettiğimiz 15 milyon Suriye ekmeğini düzenli bir şekilde İdlib, Halep, Hama ve Lazkiye kentlerinin kırsal kesimlerindeki Suriyelilere dağıttık. Dağıtmaya devam ediyoruz.”

Tosun’un verdiği bilgiye göre İHH’nın bu sene içinde Suriye’nin çeşitli bölgelerindeki savaş mağduru ailelere ulaştırdığı ekmekler toplamda 115 milyonu buldu.

Maşaallah.

KARAR

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2018, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241