banner279

Özkök'ten muhtar bile olamaz açıklaması

Dönemin Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Özkök, "muhtar bile olamaz" başlığına açıklama getirdi

Özkök'ten muhtar bile olamaz açıklaması

Ertuğrul Özkök, Tayyip Erdoğan'ın cezaevine girmesiyle başlayan yasaklı dönemle ilgili olarak Hürriyet'in attığı "Muhtar bile olamaz" başlığı üzerine açıklama yaptı.

6 MADDELİK AÇIKLAMA YAZISI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hemen her televizyon programında Hürriyet'in attığı "Muhtar bile olamaz" başlığını dile getiriyordu. Dönemin Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni olan Ertuğrul Özkök, o başlığı Radikal'in manşet olarak kullandığını hatırlatarak 6 maddede açıklama yazısı yazdı. İşte Özkök'ün 6 maddelik o açıklaması;

-BİR: "Muhtar bile olamaz" başlığı manşet değil, tek sütunluk bir analizdi.

Aynı cümle o gün Radikal gazetesinde 9 sütun manşetti.

Nedense, hep akla Hürriyet'in tek sütunluk analizi geliyor.

-İKİ: Radikal gazetesinde o haberi yazan arkadaşımız Adnan Keskin bugün Taraf gazetesinde çalışmaktadır ve Türkiye'nin en iyi yargı gazetecilerinden biridir.

-ÜÇ: O analiz doğruydu. Erdoğan'ın, Türk Ceza Kanunu'nun 312'nci maddesinden aldığı o ceza, kendisine, muhtarlık dahil, her türlü seçilme yolunu kapatıyordu.

Tek sütunluk başlık altında yapılan analiz, hiçbir yorum yapmadan, sadece o maddenin emrettiği hususların alt alta yazılmasından ibaretti.

Kanunun maddeleri açıktı ve evet o gün için "muhtar bile seçilemezdi".

Peki öyleyse, "muhtar bile seçilemeyecek" bir insan, nasıl milletvekili seçilip Başbakan bile oldu.

-DÖRT: O da çok açık: 2003 yılında, o gün parlamentodaki ikinci parti olan CHP'nin desteğiyle hem sicil affı çıkarıldı hem de 312'nci madde değiştirildi ve Erdoğan ancak bu değişiklik sayesinde milletvekili seçildi, Meclis'e girdi ve Başbakan oldu.

-BEŞ: 22 Nisan 1998 günkü Hürriyet ve Radikal gazetelerine bakıldığı takdirde, benim, Mehmet Yılmaz'ın ve İsmet Berkan'ın Erdoğan'a verilen bu mahkûmiyet kararını eleştiren ve yanlış olduğunu açıkça savunan yazılar yazdığımızı görebilirler.

-ALTI: 2003 yılında Erdoğan'ın yeniden seçilmesi için yapılacak değişikliklere en büyük desteği veren gazetelerin başında Hürriyet ve Radikal vardı.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2013, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241