banner279

'Ören yerlerinde ücret alınmasın'

Van’da, Akdamar Adası ile Van Kalesi’ne yapılan ziyaretler sırasında ziyaretçilerden 5-10 TL arasında bir ücret alınıyor. Ziyaretçiler, söz konusu ücrete tepki gösterirken, yetkililer ise, uygulamanın genele özgü olduğunu söylüyor. Akdamar Adası’nı ziyaret edebilmek için ziyaretçiler burada bulunan görevliye fiş karşılığı 10 TL ödüyor. Van Kalesi’ni ziyaret etmek için de yine 5 TL ödemek gerekiyor. Van'dan Gevaş'a kadar gidiş - dönüş ücreti ödemek zorunda kalan vatandaşlar veya turistler, tekne ücreti ve adaya ayak bastı ücreti de ödeyince burayı ziyaret etmek oldukça masraflı oluyor. Bu masrafın da adaya ziyaretleri sınırladığı belirtilirken, en azından adaya girişlerde ücret alınmaması ya da çok sembolik bir rakamın alınması gerektiği belirtiliyor.

'Ören yerlerinde ücret alınmasın'
 

ZİYARETÇİLER TEPKİLİ

Sosyal medya üzerinde tepkilerini dile getiren bazı ziyaretçiler, sırf ücret alındığı için adayı ziyaret etmediklerini, aynı şekilde adayı ziyaret etmeden geri dönen turistlere de rastladıklarını söylüyor.
Ücret uygulamasının kaldırılmasını isteyen bu ziyaretçiler, turizm şirketleri ve yine farklı kesimler, yetkililerin bu konuya bir çözüm bulmasını öneriyor.

 

CEVAP AKTUĞ’DAN
Ziyaretçilerin bu serzenişlerine Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ açıklık getirdi. 
Geçtiğimiz haftalarda Van Urartu Müzesi’ne ilişkin düzenlenen toplantıda, Van Valisi Murat Zorluoğlu da, Akdamar’da alınan ücret konusunu gündeme taşıyınca Aktuğ, şu cevabı verdi:
“Bu uygulama Türkiye genelinde var. Bakanlık ören yerlerinden ihale yoluyla belli bir ücret alıyor. Bunun yüzde 15’i ihaleyi alan firmaya, yüzde 85’i de bakanlığın kasasına giriyor” dedi.

 

“KONUYU GÖRÜŞECEĞİM”
Kültür ve Turizm İl Müdürü Aktuğ, Van Kalesi ziyaretinden de 5 TL alındığını ifade etmesi üzerine Vali Zorluoğlu, konu ile ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bizzat görüşeceğini ifade etti. Zorluoğlu, aynı zamanda, twitter hesabında da Akdamar’da daha çok yerli ve yabancı turist çekmek için çalışacaklarını duyurdu. 
Aktuğ da, Akdamar’da alınan 10 TL’lik ücretin fazla olduğunu, yol ücreti ile birlikte bir kişinin adayı ziyaret etmek için 40 TL ödemek zorunda olduğunu ifade etti ve 5 TL alınırsa daha uygun olacağını söyledi.

 

10 TL DEĞİŞMEZ
 Bu arada, ihaleyi alan firmanın 10 yıllığına sözleşme yaptığı, bu nedenle belirlenen bu süre dolmadan başka bir ücret tespitine gidilmesinin zor olduğu öğrenildi.
Van’da ören yerlerinden alınan ücrete tepki gösteren bazı turizm firmaları da, batı ile doğu arasındaki turist yoğunluğu farkına dikkat çekerek, alınan ücretin gelen turisti de geri ittiğini ifade ediyor.
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2017, 23:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140