banner279

Öcalan o görüntülere ne dedi?

Abdullah Öcalan'ın mektubunu Barzani'ye götüren Leyla Zana ve Sırrı Süreyya Önder, Barzani'den de bir mektup alarak Türkiye'ye döndü. Önder'e, Öcalan'ın sorgu görüntüleriyle ilgili ne dediği soruldu.

Öcalan o görüntülere ne dedi?

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Erbil kentindeki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndüler.

İkili dönüş öncesi, dün BDP'nin Erbil ofisinde bir basın toplantısı düzenledi.

Zana, Barzani'nin Öcalan'ın mektubuyle ilgili mesajları aldıklarını ve bunu muhatabına ileteceklerini söylerken, Önder'e, internet sitelerinde yayınlanan sorgu görüntüleriyle ilgili Abdullah Öcalan'ın ne düşündüğü soruldu. Yanıt, "Bunun gladyonun bir montajı olduğunu söyledi" oldu.

Leyla Zana, Türkçe ve Kürtçe konuşmasında, temasları kapsamında dün IKBY Başkanı Mesut Barzani ve bugün de Başbakan Neçirvan Barzani ile bir araya geldiklerini söyledi.

Öcalan ile Barzani arasındaki iletişimin 9 Şubat komplosuyla koptuğunu belirten Zana, "Biz sürecin emekçileri olarak arada kopan iletişimi sağlamak için bir köprü ayağı rolünü oynuyoruz. Doğal olmayan bir iletişim kopukluğundan bahsetmek istiyorum. Barzani ve Öcalan'ın daha önce doğal iletişimleri vardı ve güçlüydü. Ama 9 Şubat komplosundan sonra bu doğal iletişim ağır bir kopuşa ve uzun süre birbirlerinden bilgi alamamaya, düşünce ve duygularını paylaşamamaya sebep oldu" diye konuştu.

"ÖCALAN'A İLETECEĞİZ"
İlk defa Sırrı Süreyya Önder ile 25 Ocak 2014'te Öcalan'ı, İmralı adasında ziyaret ettiğini hatırlatan Zana, şöyle devam etti:

"İmralı'da ziyaretimizi gerçekleştirdik. Aynı zamanda Öcalan'ın düşüncelerini, duygularını, öngörülerini bölge başkanı Mesut Barzani'ye ilettik. İkisinin de gerek bölge halkları için gerekse Kürt halkının özgürlükleri için düşüncelerinin birbirine yakın olduğuna tanıklık ettik. Öcalan'ın mesajlarını, Mesut Barzani'ye ilettik. Barzani'nin yazdığı mesajı da tekrar Öcalan'a ileteceğiz. Bütün çaba, mevcut sürecin kalıcı hale dönüşmesidir."

"KANDİL'İ DE ZİYARET ETTİK"
Zana, bazı Kürt hareketleri arasında bir takım anlaşmazlıklar olsa da halklar arasında bir ayrım olmadığını, Kürt Ulusal Kongresi'nin yapılması için daha güçlü hazırlıkların yapılacağını dile getirdi.

Leyla Zana, "Kandil'deki arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi de ziyaret ettik. Görüşme çok anlamlı, önemli ve tarihiydi. Bu çalışmanın çabacısı olacağız" dedi.

"AŞILAMAYACAK ENGELLER DEĞİL"
Sırrı Süreyya Önder ise "Bölgeye barış getirmenin olmazsa olmaz aşamalarından birisi Kürtlerin kendi içerisindeki ilişkileri bir istikrara kavuşturmaktan ve ihtilafları gidermekten geçiyor. Öcalan, Barzani'ye bir mektup gönderdi. Gerek sürece gerekse Kürtler arasındaki ilişkilere dair temenni ve önerilerini dile getirdi.

Biz bunu, Leyla Zana ile birlikte Barzani'ye ilettik. Büyük bir hüsnü kabul gördük. Anladık ki özellikle Kürt Ulusal Kongresinin önündeki engeller aşılamayacak engeller değil. Bu anlamda samimi bir çabaya tanıklık ettik. Umuyoruz ki en kısa zamanda bu gerçekleşecektir. Bu olduğu zaman sadece Kürt Ulusal Kongresi gerçekleşmekle kalmayacaktır, aynı zamanda bölgeye barışın gelmesi ve demokratik siyasetin, demokratik cumhuriyetlerin egemen olması noktasında önemli bir lokomotif güç işlevi görecektir" şeklinde konuştu.

KCK YÖNETİCİLERİYLE GÖRÜŞME
Önder, KCK yöneticileriyle de bir toplantı yaptıklarını belirterek, "Hem izlenimlerimizi aktardık hem de Öcalan'ın önerilerini paylaştık. Onları da dinledik. Neçirvan Barzani ile de görüştük. Mutlu ve iyimser bir şekilde bu sürecin daha da gelişmesini mümkün görüyoruz. Bu duygularla Kürdistan'dan ayrılacağız" ifadelerini kullandı.

"İÇERİĞİ BARZANİ'YE SORUN"
Sırrı Süreyya Önder, mektubun içeriğiyle ilgili soruya ilişkin, "nezaket mektubuydu" ifadesini kullanırken Zana, "Kürtlerin özgürlüğü ve barış süreciyle ilgili bir mektuptu. Mektubun muhatabı Barzani'dir. Siz ona sorabilirsiniz" yanıtını verdi.

"ÖCALAN MONTAJ OLDUĞUNU SÖYLEDİ"
Önder, internet sitelerinde yayınlanan sorgu görüntüleriyle ilgili Abdullah Öcalan'ın ne düşündüğüyle ilgili soru üzerine, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Son görüşmemizde Öcalan'a bunu sorduk. İzlemişti. Bunun gladyonun bir montajı olduğunu söyledi. Tam da barış sürecinin ivme kazanmaya başladığı bir zamanda bunun gündeme getirilmesinin çok sinsi bir hesapla yapılmış bir şey olduğunu ifade etti. Gerçeklikle ilgisi yok, benim bu konudaki temel düşüncelerim savunmalarda vardır. Başından beri aynı tutarlılık içerisindedir. Legal, açık, gizli düşüncelerim bundan ibarettir. Bunu yapanların gladyonun her vesileyle kullandığı ve bu yüzden herkes tarafından gayet iyi bilinen bir kesimin operasyonu olduğunu söyledi."

"ÖCALAN ÖZELEŞTİRİ İSTİYOR"
"HÜDA-PAR ile ilgili Öcalan'ın görüşleri nedir " sorusuna ise Önder, "Öcalan, özeleştiri istiyor. Çünkü vaktiyle insan haklarına aykırı birçok işte kullanıldıklarını düşünüyor. Bununla bir yüzleşme yapmalarını ve bu yüzleşmeyi de halka açık bir şekilde yansıtmalarını bekliyor. Bu süreci benimsedikleri zaman demokratik siyasette yer alabileceklerini söylüyor. HÜDA-PAR'a dair genel yaklaşım budur" yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2014, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241