banner279

NATO’CU ASKERLER ENGEL OLMASAYDI ÖZAL MUSUL’A GİRECEKTİ

ERDOĞAN SAHAYA GİRDİ

NATO’CU ASKERLER ENGEL OLMASAYDI ÖZAL MUSUL’A GİRECEKTİ
 ANAP’ın eski Sakarya Milletvekili Yalçın Koçak, Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Körfez Savaşı sırasında Musul’a girmek istediğini ancak bunun Kenan Evren ve NATO’cu askerler tarafından engellendiğini söyledi.
Timeturk
Sabah’ın haberine göre; 1992’de Ankara Kent Otel’inde Özal’ın direktifiyle yapılan ve Irak’taki aşiretlerin katıldığı toplantının aktörlerinden olan Koçak, Özal’ın Musul meselesiyle yakından ilgilendiğini ve Körfez Savaşı sırasında Musul’a girmeyi istediğini belirtti.
Özal’ın çıkmamak üzere Musul’a girmek istediğini söyleyen Yalçın Koçak şunları ifade etti;
”NATOCU ASKERLER ENGEL OLDU”
”1990’da Köşk’te zirve yapıldı. Kemal Yamak Paşa ve ekibi Özal’ın bu fikrine destek çıktılar. Ancak Kenan Evren ve NATO’cu askeri grup karşı çıkarak engelledi.
Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay da Özal’ın Musul’a girme kararlığını görünce istifa etti. 1998’te Evren verdiği bir mülakatta Musul’a girmek isteyen Özal’ı kendisinin durdurduğunu söylemişti.”
Musul’un alınmasını isteyen bir mektup gönderen Alparslan Türkeş dışında bütün siyasi liderlerin Özal’ın karşısında olduğunu belirten Koçak, Demirel’in de bunların başında geldiğini söyledi.
”ÖZAL MUSUL’A MEHTER MARŞIYLA GİRERSE…”
Koçak o döneme ilişkin bir bilgiyi de ilk kez paylaştı: “Demirel’in sağ kolu olan Necmettin Cevheri, Özal’a geldi. Demirel’in ‘Özal Musul’a mehter marşıyla girerse bir daha onu iktidardan indiremeyiz” dediğini ve bu yüzden destek vermediğini söyledi.
”Musul milli bir meseledir ama o dönem iç politika malzemesi yapıldı. Musul, Türk siyasetçilerine bırakılmayacak kadar önemlidir. Biz orada çimento idik, maalesef çözüldük”
ERDOĞAN SAHAYA GİRDİ
Özal’dan sonra bu meseleyi dillendiren ve Misak-ı Milli vurgusu yapan diğer isim ise Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu. Erdoğan “Eğer Misak-ı Milli’yi kavrarsak, anlarsak Suriye’deki sorumluluğumuzun, Irak’taki sorumluluğumuzun ne olduğunu anlarız. Eğer bugün ‘Musul üzerinde bizim sorumluluğumuz var, onun için hem masada hem de arazide olacağız’ diyorsak sebebi var” diyerek devlet aklını yeniden tedavüle soktu.
BABA BUSH’TAN ÖZAL’A: MUSUL HAKKINIZDIR ALIN
Birinci Körfez Krizi sırasında ABD Başkanı George Bush, Özal’a “Biz güneyden gireceğiz. Siz de kuzeyden Irak’a girin. Musul ve Kerkük’te hakkınız var. Buraları alın” diyerek Türkiye’ye yeşil ışık yakmıştı. Dönemin başbakanı olan Yıldırım Akbulut, yıllar sonra bazı eski ANAP’lı milletvekilleri ile sohbetinde, Özal ile Bush arasında şu diyaloğun yaşandığını aktarmıştı:
Bush: Sayın Özal, Kuzey Irak ve Kerkük’e girin.
Özal: Sayın Bush, bugün gir diyorsunuz. Yarın da çık dersiniz.
Bush: Kim girdiği yerden çıktı ki siz de çıkacaksınız… Kıbrıs’a girdikten sonra çıktınız mı?
Özal’ın kardeşi Korkut Özal’da Bush ile Kerkük ve Musul konusunda gizli bir anlaşma yaptığını belirterek şöyle demişti: Kuzey cephesini Türkiye sağlamlaştıracaktı.
ABD ise güneyden Irak’a girecekti. Türkiye’nin varlığı güneydeki ABD güçleri üzerindeki baskıyı azaltacaktı. Böylece çok kolay bir biçimde Bağdat’a gireceklerdi.
Turgut Bey, baba Bush’a, sürekli ‘Musul ve Kerkük’te kalırsak ve çekilmezsek ne olur, bu sizin için mümkün mü?’ diye sordu. Başkan hiç zaman bile istemeden kendisine ‘Tabi olur, niye olmasın.
Bu bizim için hiçbir zaman sakınca oluşturmaz. Bu sizin kendi işiniz. Elbette kalabilirsiniz’ cevabını vermişti.
Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2016, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140