banner207

Müteahhitler açıklama yaptı:“Dolar gerekçeli zam, sektörü sıkıntıya sokuyor“!

Van Müteahhitler ve Yapsatçılar Derneği Başkanı Seracettin Işıldar, yapılan zamlardan dolayı inşaat sektöründe bir krizin baş gösterdiğine dikkat çekerek, “İnşaat sektörümüzün imalatında bulunan malzemelere, doların yükselmesi sebep gösterilerek yüklü miktarda zam yapılması sonucu krizin derinleşmesi durumu söz konusudur.” dedi.

Müteahhitler açıklama yaptı:“Dolar gerekçeli zam, sektörü sıkıntıya sokuyor“!
 

Bakhelebak Kahvaltı Salonu’nda bir araya gelen Van Müteahhitler ve Yapsatçılar Derneği üyesi müteahhitler yaşadıkları sorunları dile getirdi.

 

“ZAMLAR SEKTÖRDE KRİZ YARATTI”
Müteahhitler adına açıklama yapan Van Müteahhitler ve Yapsatçılar Derneği Başkanı Seracettin Işıldar, inşaat malzemelerine yapılan zamların sektörü olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekerek, “İnşaat sektörümüzün imalatında bulunan malzemelere doların yükselmesi sebep gösterilerek yüklü miktarda zam yapılması ve malzemelerin stoklanarak piyasaya sürülmesi sonucu krizin derinleşmesi durumu söz konusudur. Ayrıca dolara endeksli olmayan ürünlerin de fırsat bilinerek zam yapılması ve yapılan zamların piyasa gerçekliğinden uzak olması sektörümüzü darboğaza itmektedir.” dedi.  

 

“FARKLAR DÜZELTİLMELİ”
Sözleşme imzalandığı sırada belirlenen fiyatlarda oluşan farkın müteahhitleri olumsuz etkilediğini ifade eden Işıldar, şunları söyledi:
“Yine üyelerimizin sözleşme imzaladığı kentsel dönüşüm projelerinde arsa maliklerinden alınan daire farkları ise inşaat süresi boyunca sabit kaldığından piyasa koşullarından müteahhitlerin aşırı derecede olumsuz etkilenmesi, ekonomik durumun da mücbir sebep ilan edilmediği için sözleşmelerde alınacak farklara bir düzeltme getirme zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Maliyetlerin minimum yüzde 40 artması sonucu oluşan sıkıntılar kentsel dönüşümü devam eden yaklaşık 4 bin konutun tamamlanması açısından oluşan farkların minimum yüzde 30 artırılması talep edilmektedir.”

 

“KÜLFET ÜYELERİMİZİN SIRTINDA…” 
Yapılan son zamlarla tüm sıkıntıların üyelerine yüklendiğini anlatan Işıldar, şunları kaydetti:
“Piyasa koşullarında üretilen konutlar farkları sabit kalan kentsel dönüşüm parsel maliklerince zam oranında değerlendirmesi sonucu, parsel maliklerinin herhangi bir kaybı söz konusu olmayacağından, tüm külfet üyelerimizin sırtında kalmaktadır. Bu da, söz konusu yaklaşık 4 bin adet kentsel dönüşüm konutunun zamanında ve sağlıklı tamamlanmaması açısından elzemdir.”
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 19:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner241

banner248

banner141

banner140

banner247

banner203