banner279

Mümtazer Türköre: “Türk ocakları kapatılsın”

CNN Türk'te Şirin Payzın'ın sunduğu 'Ne Oluyor?' programında dün gece milliyetçilik kavramı ve Türk milliyetçiliğinin geldiği nokta tartışıldı

Mümtazer Türköre: “Türk ocakları kapatılsın”

CNN Türk'te Şirin Payzın'ın sunduğu 'Ne Oluyor?' programında dün gece milliyetçilik kavramı ve Türk milliyetçiliğinin geldiği nokta tartışıldı. Programın konuklarından olan eski ülkücülerden Zaman Gazetesi yazarı Prof. Dr. Mümtazer Türköne çözüm için Türkiye 'de eşit vatandaşlık hukukunun tesis edilmesi gerektiğini belirterek, Türk ocaklarınnı kapatılması gerektiğini vurguladı.

"TÜRKİYELİYİM KELİMESİ DE SAKAT"

Türkiye'de Kürt sorununun çözümünde 'Türkiyeli' ifadesinin de sakat bir yaklaşım olduğunu belirten Türköne: "Diyorlar ki Kürtler Türk demeyelim, Türkiyeli diyelim. Türkiyeli dediğiniz zaman aslında orada da sakatlık var. Türklerin yaşadığı ülke değil mi? Türkiye dediğiniz zaman. Yani ben Türk değilim ama Türklerin yaşadığı ülkedenim demiş oluyor. Kürdistan diye bir bölge var. Aslında onların söylediklerinde de mantıksızlık var, o da çözmüyor. Çözecek olan şey Türkiye'de eşit vatandaşlık hukukunun tesis edilmesi. Tesis ettiğiniz zaman zaten kelimelerle, kavramlarla problem kalmıyor" dedi.

"TÜRK OCAKLARI KAPATILSIN"

Türk vurgusu ve Türk kelimesi etrafındaki tartışmalara da değinen Zaman yazarı şu ifadelere yer verdi: "Türk ocaklarının kapatılmasını da o yüzden savunuyorum. Ulus vurgusunu yapalım, millet vurgusunu yapalım. Ulus devlet vurgusunu yapalım. Ama Türk kelimesi etrafındaki bulunacak çözümlerin artık çözüm olmadığını bütün cumhuriyet tarihi boyunca tecrübe ederek öğrenmiş olmamız lazım."

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2013, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140