banner279

Muhasebecilere 'Alacakların Yeniden Yapılandırılması' semineri verildi

Van Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası tarafından ‘6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile Getirilen Af’ konulu bir seminer verildi.

 Muhasebecilere 'Alacakların Yeniden Yapılandırılması' semineri verildi
 

Van Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) tarafından ‘6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile Getirilen Af’  konulu bir seminerde, 6736 sayılı kanunun yeniden gözden geçirilmesi talep edildi.

SMMMO binası konferans salonunda Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Halim Bursalı tarafından verilen seminere Van SMMMO yönetim kurulu üyeler katıldı.

Burada açıklamalarda bulunan Van SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahin, Van’da 2011’de yaşanan iki büyük depremlerden dolayı ötelenen borçların bu kanun kapsamına alınmasını eleştirdi.

Kanun alacakların hızlandırılması ile ilgili bir kanun olduğunu ancak 5 yıl alınmayan vergilerin getirip bu kanuna bağlanmasının çok da iç açıcı bir durum olmadığını savunan Şahin, “Biliyorsunuz biz 6736 sayılı kanunla ilgili SGK boyutunu SGK uzmanları ile birlikte bir seminerle sizlere anlatmıştık. Bugün ise bu konuyu kendi meslektaşımız bizlere enine boyna açıklayacaklardır. 6736 sayılı kanunun ilimizle ilgili ciddi bir sıkıntı teşkil ettiğini belirtmek istiyorum. Kanun alacakların hızlandırılması ile ilgili bir kanun ama burada 5 yıl alınmayan vergilerin getirip bu kanuna bağlanması çok da iç açıcı bir durum değil. Bizler bunu çeşitli ortamlarda ifade ediyoruz.  Sizler herhangi bir ilde kanun çıkarıyorsunuz ve Van’da 5 yıl birikmiş olan borçları getirip bu kanun kapsamına dâhil ediyorsunuz. 5 yıl biriken borçları 24 taksit olmak üzere ve 48 ayda ödememizi bekliyorsunuz. Peki, hangi vicdan bunu kabul eder? Bizler bu kanunun gözden geçirilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Borçlarla ilgili 144 taksit talebi

Belediyelerin borçlarının 144 taksit yapıldığını da sözlerine ekleyen Şahin, “Van ile ilgili terkin yapılmayacaksa bu borçların 144 eşit taksite bağlanmasını da talep ediyoruz. Ancak son aldığımız duyumlar 96 taksit diye bir şeyden bahsediyorlar ne olur bilemiyoruz.” diye konuştu.

Oda ile alakalı sıkıntıları da değinen Şahin, sorunların giderilmesi adına herkesin üzerine düşeni yapmalarını istedi.

Program Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Halim Bursalı tarafından verilen ‘6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun İle Getirilen Af’  konulu seminerin ardından verilen plaketler ile sona erdi. (Yılmaz Sönmez- İLKHA)

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2016, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140