banner279

Müdür İmren’den polen uyarısı

Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, yaz aylarının başlamasıyla birlikte özellikle kavak ağaçlarından yayılan polenlerin alerjik hastalıkları olan vatandaşları tehdit ettiğini söyledi.

Müdür İmren’den polen uyarısı
  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, alerjik hastalıkları olan vatandaşları uyararak, bu polenlerin saman nezlesi ve astımı tetikleyebileceğini belirtti. Çeşitli bitkilere ait polenlerin olduğunu ve bunların zayıf olanlarının ağaç polenleri olduğunu söyleyen Yakup İmren, “Kavak ağacı Van ve çevresinde yaygın olarak bulunan bir ağaç türüdür. Bahar aylarında havaya saçılan pamukçukları allerjen olarak suçlanır. Çayır polenleri, polenler içinde en allerjik olanları olup, birçok Avrupa ülkesinde ve ülkemizde en önemli polen allerjen grubudur. Ağaç polenleri ise daha az allerjen özelliğe sahiptir. Kavak ağaçlarının da havada uçuşan pamukçukları allerjik olmaktan öte psikolojik ve irriten etkiye sahiptir” dedi.


       Her bitkinin polerizasyon döneminin iklim ve bölgeden dolayı farklılık gösterdiğini söyleyen İmren, iklim ve bölgenin bitki florası gibi birçok faktörden etkilenmekle birlikte ağaç polenlerinin şubat-nisan ayları arasında, çayır polenlerinin mayıs-temmuz, yabani ot polenlerinin ağustos-ekim ayları arasında polenizasyon yaptığını hatırlattı. Farklı ağırlıktaki polenlerin saman nezlesi ve astım belirtilerini tetikleyebileceğini ifade eden Dr. İmren; “Polenler büyük molekül ağırlığına sahip oldukları için daha çok üst solunum yolu allerjileri dolayısıyla saman nezlesi (alerjik nezle) ve astım belirtilerini tetikleyebilirler. Alerjik nezlesi olan bazı hastalar, mikrobik bir solunum yolu enfeksiyonu geçirdiklerini düşünebilirler. 1-2 haftayı geçen şikâyetleri olan hastalar, mutlaka bir hekime başvurmalıdır. Saman nezlesinden korunmada ilk adım, hastanın hangi polene karşı alerjisinin olduğunun saptanmasıdır. Bu amaçla hızlı ve kolay uygulanan deri testlerinden, kimi zaman da kan testlerinden yararlanılır. Alerji yapan etken saptandığında, kişi bundan olabildiğince uzaklaşmalıdır. Tedavide alerji önleyici ilaçlardan da yararlanılır” şeklinde konuştu.

     POLENLERDEN KORUNMA İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER
     Polenlerin zararlı etkilerden korunma yöntemleri hakkında da bilgiler veren Dr. İmren, şunları söyledi:
“Hasta mümkün olduğunca sokağa çıkmamalıdır. Dışarı çıktığında yapabiliyorsa polen maskesi kullanmalıdır. Polen mevsiminde açık havada spor yapmak doğru değildir. Evinizi sabah değil öğle sonrası havalandırın. Araba ve evlerin pencereleri kapalı tutulmalıdır. Polenler daha çok sabah saat 05.00-10.00 arasında yayıldıklarından ev öğleden sonra havalandırılmalıdır. Evde ve arabadaki klimaların polen filtreleri sık sık değiştirilmelidir. Ev içi hava temizleyiciler eve giren polenlerin ortadan kaldırılmasında faydalı olabilir.”

     “POLENLERDEN DOLAYI KAVAK AĞAÇLARI KESİLMEMELİDİR”
     Kavak ağacı poleninin alerjiye neden olduğu düşünülerek kesildiğini belirten Dr. İmren, “Bölgemizdeki kavak ağaçlarını kesmesinler. Yapılan araştırma ve testlerde, kavak ağacına alerjinin çok nadir olduğu görülüyor. Polen alerjisi konusunda kavak ağaçları suçlanmamalıdır” ifadelerini kullandı. Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 18:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140