banner279

Mevsimin ilk uçkunu tezgâhlarda

Vatandaşlar tarafından “yayla muzu” olarak da isimlendirilen ve ekşimsi tadıyla en fazla beğenilen bitkilerden biri olan uçkun Van’da, tezgâhlardaki yerini aldı.

Mevsimin ilk uçkunu tezgâhlarda
 

Mevsimsel olarak ilk önce Hakkâri’nin Şemdinli, Yüksekova ve Çukurca ilçelerinde çıkan uçkun bitkisi, Hakkâri’nin ardından Van’da da satılmaya başlandı.

Vanlı esnaflar uşkun bitkisini Hakkâri’den getirterek, ilk olarak dün tezgâhlarında satışa sundu.

 

10 TL’YE SATILIYOR
Esnaflardan Serkan Zerek, uçkun bitkisini Hakkârili esnaflardan ve köylülerden satın aldıklarını söyledi.

İlk ve taze olması dolayısıyla kilosunu 10 TL’den sattıklarını belirten Zerek, “Uçkun, vatandaşlar tarafından çok seviliyor, bu nedenle çok rağbet var. Getirdiklerimiz kısa sürede tükendi. Tekrar getireceğiz” dedi.
Ekşimsi tadı ve bazı hastalıklara karşı etkisiyle bilinen uçkun bitkisi, erken kartlaşmasına rağmen bazı bölgelerde daha geç çıktığı için yaklaşık bir ay piyasada bulunabiliyor.

 

DİĞER PANCARLAR
Vanlı esnaflar, uçkun dışında yine bahar aylarının aranan pancar türlerinden de tezgâhlarında bulunduruyor.
Çiriş otu, mende, kenger ve peynir içinde kullanılan, yörede sirmo adı verilen ot da satışa sunulan pancarlar arasında yer alıyor. Bazı pancar türlerinin de Nisan ayı sonlarında çıkacağı ifade ediliyor.

Daha çok yemeklerde kullanılan ve yumurta kırılarak yenilen çiriş otu 2 TL, kenger 5 TL, mende 5 TL, sirmo ise 10 TL’den satışa sunuluyor. 

 

UÇKUNUN FAYDALARI
Lezzetinin yanı sıra doğal haliyle yetişen ve sağlık açısından da önemine vurgu yapılan pancarlara vatandaşlar büyük bir rağbet gösterirken, uçkun bitkisine ise son yıllarda başka bir önem veriliyor.
Uçkunun yaş bazı rahatsızlıklara ve hastalıklara iyi geldiği yönündeki açıklamalar, bu bitkiye ilgiyi arttırıyor.
Bazı sağlık uzmanlarının, doğal yollarla yetişen besinlerin her birinin doğru bir kullanımla vücuda büyük yarar sağladığı, uçkun kökü kurutulup kaynatıldıktan sonra, başta şeker olmak üzere romatizma, bağırsak, mide ağrıları ve yüksek tansiyona iyi geldiği yönündeki açıklamaları sosyal medyada yer almıştı. 
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2018, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241