banner279

Mesleki Eğitim Liseleri, devlet desteğinin artırılmasını talep ediyor

Türkiye’de mesleki eğitimi yaygınlaştırmak ve geliştirmek amacıyla devlet destekli açılan Özel Mesleki ve Teknik Lise'lerin yöneticileri, artan enflasyon karşısında devlet tarafından ödenen eğitim desteğinin arttırılmasını talep ediyor. Yöneticiler, aksi durumda söz konusu okulların kapanmanın eşiğine gelebileceğini belirtiyor.

Mesleki Eğitim Liseleri, devlet desteğinin artırılmasını talep ediyor

Türkiye genelinde toplamda 150 bin öğrencinin çeşitli mesleki eğitim branşlarında eğitim gördüğü ve 20 bin civarında öğretmen ve personelin istihdam edildiği mesleki okulların yöneticileri, devlet tarafından verilen desteğin artırılmasını istiyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Van Özel Fen Teknoloji Lisesi  Müdürü Mehmet Karaduman: “Asgari ücret yükseldi, şimdi biz fark almadığımız zaman eksilere doğru iniyoruz. Bu durum da kapanmaya sebep olabilir. Beklentimiz, hükümetin özelikle okullara, hele ki mesleki eğitim gerçek anlamıyla ihtiyaç duyulan bir alan, ara eleman ihtiyacının karşılandığı bir alan olmasına rağmen bu noktada zam oranlarında biraz daha desteğini artırmasını talep ediyoruz”dedi.

"GİDERLERİMİZ ARTTI"

Van Özel Fen Teknoloji Lisesi Müdürü Mehmet Karaduman: “Bu okullar bilindiği gibi normal şartlarda açıldı ve devlet destekliyor. Son 2 yıldır özellikle Organize Sanayi Bölgesi içinde kısmi, Organize Sanayi Bölgesi dışında da çok az hatta bazı bölümlere sıfır zam yapılıyor. Şimdi desteklerde devlet zam yapmıyor fakat personel ve öğretmen giderlerinde ciddi bir artış var. Bu nedenle bizim giderlerimiz arttı. Özellikle asgari ücret yükseldi, şimdi biz fark almadığımız zaman eksilere doğru iniyoruz. Bu durum da kapanmaya sebep olabilir. Bu nedenle desteklerin biraz daha arttırılmasını talep ediyoruz. Destek artırılmazsa bu okulların sonu gelecek. Ve şuan Türkiye genelinde sadece bu okullarda 150 bin öğrenci mevcut ve 20 bine yakın öğretmen ve personel var. Yani 20 bin insanı istihdam etmiş bir alan. Dolaylı olarak, servis, kantin, yemekhane vb. çok alanda istihdam sağlıyor bu okullarımız. Bu okullarımıza, bu sene zam verilmedi, geçen sene çok az bir zam yapıldı. Halihazırda asgari ücret çok yükseldi, enflasyon ve maaş zam oranları yükseldi. Biz öğretmen maaşını buna bağlı yükseltmediğimiz takdirde öğretmen bulamayacağız, öğretmen bulamadığımız takdirde ise eğitim yuvalarımız kapanacak” diye konuştu. Özel Haber: M. Selim KURT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140