banner279

MEMUR-SEN VAN ŞUBESİ ARAKAN’DAKİ ZULMÜ KINADI

Memur-Sen Van Şubesi, Arakanlı Müslümanlara karşı yapılan vahşi katliamı kınadı.

MEMUR-SEN VAN ŞUBESİ ARAKAN’DAKİ ZULMÜ KINADI

Memur-sen Van şubesi; Budistler tarafından, Arakanlı Müslümanlara karşı yapılan vahşi katliam ve soykırımı basın açıklamasıyla kınadı.

Memur-Sen Van Şubesi toplantı salonunda yapılan basın açıklamasını okuyan Eğitim-Bir-Sen Van Şube Başkanı Osman Ayşin, ordu güçleri ve Budist Rahipler öncülüğünde şiddeti giderek artan ve yaygınlaşan saldırılar nedeniyle yüz binlerce Müslüman’ın katledilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Arakan’da, Müslümanlara yönelik yapılan zulümlerin 1942 yılından beri devam ettiğini vurgulayan Ayşin,  “Budist Burma hükümetinin Arakan’daki zulümleri 1942 yılından beri hiç durmadan devam ediyor. Her gün aşağılanan, tacize uğrayan, köyleri mahalleleri basılan Arakanlılar BM’ye göre de bu çağın en mazlum halklarından biri durumunda. Zira Arakan’da yaşanan zulüm ne dünya kamuoyunun gündemine girebilmekte ne de şimdiye kadar zulmü hafifletecek ciddi bir girişim söz konusudur. 

1784 yılına kadar bağımsız olan Arakan, Burma ve İngilizlerin işgaline uğradı. Bağımsızlık öncesi etnik temizliğe girişen Budistler, 28 Mart 1942’de 150 bin Arakanlı’yı katledip yüz binlercesini yurtlarından çıkardılar. Burma’nın 1948’de bağımsızlığını kazanmasıyla baskı daha da sistematik hale geldi. Müslüman Arakan halkını İslami köklerinden koparmak için İslami eğitim veren okullar kaldırıldı ve Budist müfredat uygulanmaya başlandı. 

Başörtüsü kullanılması ve kurban kesilmesi yasaklandı. İslami isimler yerine Budist isimlerin kullanılması ve Kur’an-ı Kerim’in harflerinin Burma harfleriyle değiştirilmesi zorunlu hale getirildi. Arakanlı Müslümanlar uzun yıllardır çok yönlü ve derin ayrımcılığa, asimilasyon ve soykırıma tabi tutuluyorlar. Müslüman toplumun önderleri, âlimleri ve ileri gelenleri katlediliyor. Arakanlı Müslümanlar bu dayatmalara boyun eğmedikçe baskının, katliamların, sürgünlerin dozu artırılıyor. 1962 yılında başlayan komünist dönemde 22 yıl boyunca 20 bin Arakanlı öldürüldü, mallarına el konuldu ve kadınlarına tecavüz edildi.” ifadelerini kullandı.

1982 yılında Arakanlı Müslümanların vatandaşlıklarının ellerinden alındığına dikkat çeken Ayşin, şunları kaydetti: “Arakanlılar yüzyıllarca bağımsız olarak yaşadıkları öz vatanlarında, ‘öz yurdunda garip, öz vatanında parya’ durumuna düşürüldüler. 1990’lardan sonra yeniden başlayan kıyım döneminde binlerce Arakanlı şiddete maruz kalarak hayatını kaybetti. 200 bin Arakanlı Bangladeş’e sığındı.

2012 yılında yeniden toplu tutuklama, köylerin yakılması, tecavüzler, katliamlar, camilerin yakılması gibi insanlık dışı muameleler başladı. 150 bin kişi evlerini terk etti. Bu zulümler bütün dünyanın sessiz bakışları arasında 2016 yılında tekrar etti. Bugün sayıları 5 milyonu aşan Arakanlıların 4 milyonu 1942 yılından beri uygulanan sistematik baskı ve zulmünden kaçarak Malezya, Bangladeş, Pakistan, Suudi Arabistan, Tayland, Endonezya ve Avrupa’da mülteci olarak yaşıyor.” 

Ayşin, son olarak şunlara değindi, “BM ve diğer uluslararası örgütlerin Müslümanlara yönelen zulüm karşısındaki sessizliği mevcut zulümleri artırmakta ve yeni zulümlere davetiye çıkarmaktadır. Ancak hemen şunu da eklemeliyiz ki bu zulmün diğer bir ortağı da, kendi milletine uygulanan zulüm karşısında sesini yükseltmek ve çözüm üretmek yerine üç maymunu oynamayı tercih eden İslam dünyasıdır. Zulmün sadece seyircisi olmayan aynı zamanda birçok yerde öznesi de olan Batılı devletlerin çifte standartlı yaklaşımından medet uman bir yaklaşımla çözüm üretmenin mümkün olmadığı bilinmelidir. Temel sorun İslam dünyasının örgütsüzlüğü ve sinmişliğidir. İslam dünyası ülkeleri biran önce harekete geçmelidir. Bu bağlamda İslam ülkeleri hükümetlerini, İslam dünyasındaki bütün kurumları, dünyadaki bütün insan hakları ve yardım kuruluşlarını gerekli sorumluluğu almaya, Arakan’ı BM ve diğer örgütler nezdinde dünya gündemine taşımaya, saldırıların durdurulması için Myanmar hükümetine baskı yapmaya, yanı sıra Arakanlı Müslümanlara fiili destek sunmaya çağırıyoruz.” 
MEMUR-SEN VAN ŞUBESİ ARAKAN’DAKİ ZULMÜ KINADI

Yunus TUĞRUL/Vanolay

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241