banner279

MCGURK, “PKK’NIN HENDEK SAVAŞINA SON VERMESİ KARŞILIĞINDA PYD’NİN İLERLEMESİ”Nİ TEKLİF ETTİ

‘YPG’YE VERİLEN DESTEK MUHALİFLERE VERİLMİYOR’

MCGURK, “PKK’NIN HENDEK SAVAŞINA SON VERMESİ KARŞILIĞINDA PYD’NİN İLERLEMESİ”Nİ TEKLİF ETTİ
 ABD Başkanı Obama’nın Suriye Temsilcisi McGurk, Türkiye ile krize neden olan Kobani ziyaretinden üç ay sonra bölgeye ikinci bir ziyaret gerçekleştirdi. McGurk’ün, PKK’nın Güneydoğu’daki saldırıları durdurması karşılığında PYD’nin Fırat’ın batısına geçmesini önerdiği kaydedildi.
Karar/Ersin Karaca
ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, ikinci kez Kobani’ye gitti. McGurk’ün önce Irak Kürdistan Bölgesi’ne giderek PYD lideri Salih Müslim’le buluştuğu, ardından ikilinin helikopterle Kobani’ye geçtiği bildirildi.
PYD’ye yakın BasNews sitesinin örgüt kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre, görüşmede IŞİD’le mücadelenin yanısıra Güneydoğu’da yaşanan çatışmalar ele alındı. Sözkonusu kaynak, ABD tarafından PYD’nin Fırat’ın batısına geçmesi karşılığında PKK’nın Güneydoğu’daki ‘hendek savaşları’nı sona erdirmesinin önerildiğini ifade etti.
RAKKA MI CERABLUS MU?
Görüşmede ayrıca IŞİD’e yapılacak operasyonlarda örgütün başkent ilan ettiği Rakka’ya mı, Türkiye sınırına yakın Cerablus’a mı öncelik verilmesinin tartışıldığı belirtildi. Kobani’deki PYD sorumlularından İdris Nassan ise Kurdistan24 sitesine yaptığı açıklamada McGurk’un Rojava ziyaretinde, Kürt güçlerinin IŞİD’e karşı mücadelede desteği ve Demokratik Suriye Güçleri’nin (SDG) Fırat’ın batısına geçmesi konuları değerlendirildi’’ dedi.


16-05/19/dffd.jpg

Brett McGurk, şubat ayında da Kobani’ye giderek PYD sorumlularıyla görüşmeler gerçekleştirmiş ve PYD’liler tarafından kendisine bir plaket takdim edilmişti. Sözkonusu olayın fotoğraflarının basına sızması üzerine Ankara ile Washington arasında diplomatik kriz yaşanmıştı. Türkiye, terör örgütü olarak gördüğü PYD’ye Washington tarafından destek verilmesine şiddetle karşı çıkarken, ABD her fırsatta PYD ve YPG’nin “IŞİD’e karşı önemli bir ortak olduğunu” yineliyor.
‘YPG’YE VERİLEN DESTEK MUHALİFLERE VERİLMİYOR’
McGurk’ün Kobani ziyaretinin gerçekleştiği gün ABD Senatosu’nda konuşan Washington’ın son Şam Büyükelçisi Robert Ford, PYD’nin amacının kanton yönetimlerini birleştirerek bir devlet kurmak olduğunu söyledi. “YPG ile PKK’nın kesinlikle bağı var” diyen Ford, Türkiye’nin bu yüzden büyük tepki gösterdiğini söyledi. Ayrıca Obama yönetimini, hem IŞİD’le, hem de Esad’la savaşan muhalif gruplara PYD’ye verdiği desteği vermemekle eleştiren Ford, YPG’nin yeri doldurulamaz bir unsur olmadığını söyledi.
‘SURİYE’DE B PLANI ZAMANI’
Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan Suriye görüşmelerinin salı günkü ayağından bir sonuç alınamaması üzerine, Suudilerden farklı alternatiflerin değerlendirilmesi gerektiği mesajı geldi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyr, somut bir uzlaşıya varılamayan görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında “Beşar Esad ülkede ateşkesin tesisi için bir çaba göstermiyorsa farklı alternatifler düşünülmelidir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241