banner279

madde madde yazdı

BAŞKANLIK SİSTEMİNİ SAVUNMANIN YEDİ ZORLUĞU

madde madde yazdı
 2015 seçimlerinden sonra ilk adımların atılacağı konuşulan Başkanlık sistemiyle ilgili yazan Ahmet Hakan, bu sistemi savunmanın yedi zorluğunu madde madde sıraladı. 

Ahmet Hakan'ın bugünkü yazısının ilgili bölümü:


BİR: "Parlamenter sistem istikrarsızlık üretir" deniliyor ama... An itibariyle memleket yönetiminde tarihte eşi benzeri görülmemiş bir uyum var. 

* ­

İKİ: "Parlamenter sistem koalisyon getirir" deniliyor ama... Ortada bırakın koalisyonu, koalisyonun ihtimali bile yok. 

* ­

ÜÇ: "Başkan olsa ve kararları tek başına alsa memleket uçar" deniliyor ama... Zaten fiili olarak bir başkan var ve kararları o alıyor. DÖRT: "Türkiye'nin yeni bir sisteme ihtiyacı var" deniliyor ama... Bunu diyenler mevcut sistemin arızalarından sonuna kadar yararlanıyorlar ve keyifleri yerinde. 

* ­

BEŞ: "Güçlü bir parlamento için başkanlık sistemi şart" deniliyor ama... Bunu diyenler parlamentoyu güçsüz kılmaya en fazla katkı verenler. ALTI: "Başkanlık sistemi iki partili bir sistem getirir" deniyor ama... Bunu diyenler "MHP ve HDP ne olacak? Pır diye uçacak mı" sorusuna cevap vermiyorlar. 

* ­
YEDİ: "Başkanlık sisteminde denge ve denetim mekanizmaları bugünkünden daha fazla işleyecek" diyorlar ama... 400 milletvekili isteyen kişi denetim istemiyor.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2015, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241