banner279

Kutlu Doğum etkinliğine yoğun ilgi…

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliği ile "Gençlik Kutlu Doğum'da Buluşuyor" programlarının Van etkinliğine gençler yoğun ilgi gösterdi.

Kutlu Doğum etkinliğine yoğun ilgi…
                 Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliği ile "Gençlik Kutlu Doğum'da Buluşuyor" programlarının Van etkinliğine gençler yoğun ilgi gösterdi. 

             İMKB Fen Lisesi Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ve birçok gencin bir araya geldiği programa Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Davulcu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, Van İl Müftüsü Nurullah Arvas, Sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve birçok vatandaş katıldı.    
 
                İNANÇ'TAN ÖNEMLİ MESAJLAR…
                Programında açılış konuşmasını yapan Van Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç yaptığı konuşmasında gençlere yönelik önemli mesajlar verdi.  Konuşmasının başında "Peygamber Efendimizin dünyaya teşrifleri tarihin en mühim hadisesidir. İşte bu hadiseyi anmak ve insanlığa rehber olan Peygamber Efendimize olan sevgi ve bağlılığı göstermek amacıyla bu programlar düzenleniyor. Şunu çok iyi biliyoruz ki, Efendimizin yolunda yürümeye çalışanlar; çağın yozlaşmış değerleri karşısında önemli bir farkındalık oluşturmaktadırlar. Çünkü Peygamberimiz (sas) şahsiyeti ve yaşantısıyla, bütün insanlığa en güzel örnektir. O, karanlığa karşı adeta bir şafak gibi doğan, insanlığın bulanıklaşmış zihinlerine ve kurumuş vicdanına ab-ı hayat olan bir rehberdir. İnsanlığı bedevilikten medeniliğe, eşkıyalıktan evliyalığa yükselten Peygamberimiz, cehalet asrını da saadet asrına çevirdi. Kız çocuklarından utanç duyup, onları diri diri toprağa gömen insanlardan; iyiliğin, adaletin, güzel ahlakın, vefakârlığın timsali insanlar meydana getirdi. Bu yüzden Efendimizi sadece kutlu doğum haftalarında anmak ve bir haftaya sığdırmak imkânsızdır. O, her çağa ve her coğrafyaya güzel örnekler teşkil edecek bir peygamberdir. Tüm zamanların, bütün coğrafyaların ve insanlığın, O'nun söylemleriyle bezenmeye, eylemleriyle yaşamaya ihtiyacı vardır. Peygamberimize indirilen Kelam-ı Kadim'in ilk emri 'oku' dur. 'Yaratan Rabbinin adıyla oku!' 610 yılının Ramazan ayı. Mekke'de inen bu ayetler, Hazreti İsa (as)'ın ardından yaklaşık altı yüz yıl sonra inen ilk ayetlerdir. Ortada okunulacak bir metin yok ama emir tekrar ediyor 'Oku'. Henüz tamamlanmış bir sure bile yok. Burada okunulacak nedir? Elbette insanın evreni, dünyayı, toplumu ve kendisini okumasıdır. Gökyüzüne bakıp Ay'ı, güneşi, yıldızları okumasıdır; yeryüzüne bakıp dağları, denizleri okumasıdır; İnsana, kelebeğe, çiçeklere bakıp canlıların varlık sebebini düşünmesidir. Yaratılışı, hayatı ve ölümü düşünmesidir. Zamanı ve mekânı, savaşı ve barışı düşünmesidir. Yoksulluğu ve zenginliği, adaleti ve zulmü düşünmesidir" dedi. 

                 "ÇOK YÖNLÜ DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ"
               İnanç, sözlerine devamla, "İşte bizler de bugün çok yönlü düşünerek Efendimizin vahiy eksenli bize sunduğu güzelliklerin rehberliğinde yaşantımızı şekillendirmeliyiz. Peygamberimizi sadece vakit namazını kılıp, oruç tutan, günlük hayatını ibadetlerle rutinleştiren biri olarak değil her yönüyle tanımalıyız. Unutmayalım ki; O her rengin, her ırkın, her dilin peygamberidir. Mükemmel bir eş, şefkatli bir baba, adil bir devlet başkanıdır. Bir komutandır. Adaletin, merhametin, güzel ahlakın timsalidir. Zulme karşı dik duran bir peygamberdir. Dosdoğru ve düşmanlarının bile kendisinden emin olduğu bir insandır. Bunları göz önünde bulundurarak Efendimizi belli kalıplara sıkıştırmamamız gerektiğini bilmeliyiz. Mesela, Peygamberimiz hoşgörünün en güzel örneğidir ama unutmayalım ki; Efendimiz yetimin başını okşadığı gibi, yetimin hakkını yiyenin de başını almıştır. Adaleti tesis etmiş, zulme ve haksızlıklara rıza göstermemiştir. Onun için bu programlarda amaç, sadece Efendimiz(sas)'in hayatından kesitler öğrenmek ya da programlar vasıtasıyla mübarek adını çokça zikretmek olmamalıdır. Asıl amaç Rabbimizin kendisine 'Şüphesiz sen yüce bir ahlak üzeresin' buyurduğu Elçi'nin ahlakını kuşanmak, bu ahlakı çevremize, ülkemize ve yeryüzüne taşıyabilmek için gayret göstermektir. Bu gayretin göstergesi sadece namaz kılmak, oruç tutmak, tespih çekmek, Efendimiz(sas)'e salâvat getirmek değildir. Elbette bunlar yapılmalıdır ama Efendimizi hayatımıza taşımanın göstergesi; komşusu açken tok yatmamaktır. İnsanlara faydalı olmaktır. Vahyi yaşamak Irkçılık yapmamaktır. Emaneti sahibine vermektir. Zulmetmemektir. İnsanların canlarını, mallarını ve namuslarını mukaddes bilmektir ve bunları yapabilmenin,  Allah'ın kutlu elçisini sevmenin gereği olduğunu idrak etmektir. Yine Milli Eğitim Müfredatında yer alan ZORUNLU DİN DERSLERİNİN ders saatlerinin daha da artırılarak çocuklarımıza bu değerlerin daha bir titizlikle verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Biliyoruz ki çocuğumuz iyi bir insan olmadıktan sonra bir profesörde olsa kıymeti yoktur" ifadelerini kullandı.


               Programdaki konuşmaların ardından sahneye Eşref Ziya Terzi ve ekibi çıkarak eserlerini seslendirdi. Eşref Ziya Terzi'ye izleyiciler de eşlik etti. 

             Kutlu Doğum'a gelen vatandaşlar cep telefonları ile konseri kaydederken, telefon ışıkları ve dağıtılan güller salonda renkli görüntüler oluşturdu.

              Ünlü sanatçı konserini Gül Ahmedim şarkısı ile bitirdi. Geç saatlere kadar süren program sonunda Van Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Davulcu ve Sanatçı Eşref Ziya Terzi'ye Kuran-ı Kerim hediye edildi.

Bölge Gazetesi Haber Merkezi 
Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2015, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241