banner279

Kurum amirlerine Van’ın adaları tanıtıldı

Van Valiliği tarafından Van ilinde bulunan mülkü amir ve kurum müdürlerine yönelik Tuşba Kaymakamlığı, Liman Başkanlığı ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi organizatörlüğünde tekne turu düzenlenerek Van Gölü’nde bulunan Çarpanak Adası ve Adır Adası’ndaki tarihi yapılar tanıtıldı.

Kurum amirlerine Van’ın adaları tanıtıldı
  Van Valiliği tarafından Tuşba Kaymakamlığı Liman Başkanlığı ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi organizatörlüğünde düzenlenen etkinlikle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından tahsis edilen teknelerle düzenlenen tura Van Valisi İbrahim Taşyapan, Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, İlçe Kaymakamları, kurum amirleri ve mesleki kurum temsilcileri katıldı.

 

    Taşyapan: Adalar önemli bir güzellik teşkil ediyor

    Van Valisi İbrahim Taşyapan,  Van Gölü’nün kendisine has güzelliği ve içiresinde bulunan adaları ile önemli bir güzellik teşkil ettiğini belirterek,  “Denizimizdeki adaları ziyaret ederek yerinde incelemeler yapıyoruz. Van ilimizde görev yapıp da bazı arkadaşlarımız buradaki güzellikleri ve adaları görmeden gidebiliyorlar. Bizler de bu vesile ile hem inceleme yapmak hem de güzellikleri görmek hatta bu adalarımıza yönelik nasıl tesisler yapabiliriz gibi konuları yerinde konuşmak için ilimizin ileri gelen bürokratlarına yönelik böyle bir gezi düzenledik. Bu gezimizde daire müdürlerimiz,  rektörümüz ve belediye başkanlarımızı ile birlikte yerinde bir inceleme yapıyoruz. Yanımızda Röleve ve Kültür Turizm Müdürümüzü de getirdik. Bizlere buralar hakkında bilgiler vermeleri ve buralar hakkında neler yapabiliriz hakkında bilgiler verecekler. Bu vesile ile bu adalarımızı ilk defa gören arkadaşlarımız var ve bizlerde bu vesile ile ilk defa görme şansını bulduk. Buralarda çok kıymetli eserler var, kültürel varlıklar var ve tabii güzellikler var. Bunların hepsini bir arada görüyoruz. Bugün de hakikaten Ekim ayının en güzel günlerinden güneşli bir gün. Önce Çarpanak Adası’na geldik. Van Gölü’müzün içerisinde Van sınırlarında olan 4 tane büyük ada var. Bunlardan bir tanesi Akdamar Adası ki bu ada çokça bilinen en büyük meşhur bir adamız. Diğer adalarımız pek fazla bilinmiyor ama Çarpanak Adası’nın üzerindeki yapı da çok güzel ve görkemli bir yapıdır ve buralarla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Üçüncü büyük adamız da Adır Adası’dır. Orası da Vanlılarımız tarafından az bilinen bir adamız ve şuan devam eden kazılarımız var, o kazılarımızdan sonra buradaki incelemelerimiz sonrası buralardaki kazı çalışmalarımız için bugün bir gezi tertip ettik. Tuşba Kaymakamlığı, Liman Başkanlığı ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğü ile beraber organize edildi. Bu vesile ile de birçok arkadaşımıza buraları ilk defa görme imkânı sağlandı onun için güzel bir çalışma yapıyoruz. İnşallah bu çalışmanın sonunda ilimizin turizmine ve kültürel değerlerinin ayağa kalkmasında güzel sonuçlar çıkacak diye düşünüyorum” dedi.Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 18:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241