banner279

KÜRT YÖNETİMİ: “TÜRKİYE İLE ANLAŞTIK”

‘ANKARA İLE İLİŞKİLER YENİ HÜKÜMETLE OLDUĞU GİBİ DEVAM EDECEK’

KÜRT YÖNETİMİ: “TÜRKİYE İLE ANLAŞTIK”
 Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY), merkezi Irak hükümeti ile yaptığı anlaşmadan 6 ay sonra Bağdat’a petrol göndermeyi durdurdu ve doğrudan ihracata başladı. Kürdistan Bölgesi Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, petrol ihracatı konusunda Ankara ile anlaşma sağlandığını iddia etti.
 Sputnik
Irak Parlamentosu Petrol ve Enerji Komisyonu Başkanı Arez Abdullah, Kürdistan Bölgesi’nin 1  Temmuz itibarıyla  Irak Petrol Ajansı SOMO’ya petrol göndermeyi durdurduğunu belirtti.
Rudaw’ın haberine göre, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin artık direkt olarak petrol ihraç ettiğini belirten Arez Abdullah, “Bunun kurumsallaşması, ülkenin bölünmesine doğru ilk fiili adım anlamına gelir” dedi. Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynakları Bakanlığı, Kerkük’ten günlük 149 bin varil ve diğer bölgelerden ise günlük 450 bin varil petrol satışı gerçekleştiriyor
DİZAYİ: ANKARA’DAN SÖZ ALDIK
Kürdistan Bölgesi Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, petrol alıcıları olduğunu ve ihracatın şeffaf bir şekilde gerçleştirilerek, paranın Kürdistan Bölgesi’ne geri döneceği belirtti.  Erbil’in, petrol ihracatına engel olunmayacağı konusunda Ankara’dan söz aldığı iddia ediliyor.
‘ANKARA İLE İLİŞKİLER YENİ HÜKÜMETLE OLDUĞU GİBİ DEVAM EDECEK’
Dizayi, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti Türkiye’yle bir anlaşma imzalamıştır. Türkiye’nin yeni hükümeti de bu anlaşmaya bağlı kalacaktır. Ayrıca siyasi ve ekonomik ilişkiler başta olmak üzere bütün alanlardaki ilişkiler olduğu gibi devam edecek” dedi.  Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın verilerine göre, son altı ayda Kerkük’ten 76 milyon 639 bin 881 varil petrol ihraç edildi. Bir varil petrol 54 dolardan hesaplandığında, toplam gelir, yaklaşık 4 milyar 140 milyon dolara tekabül ediyor.
- See more at: //www.iktibasdergisi.com/kurt-yonetimi-turkiye-ile-anlastik/#sthash.bfBJ09YN.dpuf
Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241