banner279

“KONUŞMAMIZ LAZIM”-1-

Son iki yıldır İranlı turist akışından dolayı turizm konusunda ivme kazanan ve ön plana çıkan Van, bu aralar İranlı turistlerin gelmemesinin sancısını yaşıyor. İran'da yurt dışı çıkış harçlarına uygulanan yüksek orandaki zamdan dolayı Van'a giren turist sayısında gözle görülür bir düşüş olması, sektör temsilcilerini de düşündürmeye başladı. Bir çok kesim sürece ilişkin fikrini, beklentilerini dile getiriyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi de (YYÜ), sürece uzak durmadı ve sektörü gazetemiz aracılığıyla değerlendirdi. Van için son derece önemli olan turizm konusunda Van YYÜ'den iki Profesör gazetemize önemli açıklamalar yaptı. Bunlardan biri Üniversite Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal. Diğeri ise alanında uzman Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okul Müdürü Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu. İki isim de turizm konusunda önemli açıklamalar yaptı, doğal olarak bir birlerinden farklı düşündükleri konular da var ancak vurgu yaptıkları nokta aynı; “Oturup konuşmamız lazım...”

“KONUŞMAMIZ LAZIM”-1-
 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, geçtiğimiz hafta sitem kokan bir tweet attı. 
Battal, üniversitelerinde Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulunun önemli çalışmalar yaptığını ve dikkate alınması gerektiğine işaret etti. Rektör Battal, herkesin sektöre ilişkin fikrini söyleyebileceği bir toplantının gerçekleştirilmesinin faydalı olacağından söz ettiği söyleşimizde, önemli başlıklara değindi;
“* Çalıştık, çabaladık, ortaya projeler çıkardık dikkate alınmadı.
* Turizmde tek bir ülkeye bağlı kalmanın yanlış olduğunu gördük, söyledik.
* Turizm devamlılık gerektirir, aksi durumda turizm yatırımı yapılmaz.
* Kongre turizmi, eğitim, sağlık turizmini önemsiyorum.
* Avrupa'ya açılmamız gerekiyor.
* İnsanların değil, Van'ın öne çıkması, çıkarılması gerekiyor.
* 3 günde Vanlı olunuyor, ben bu iddiadayım.
* Oturup konuşmamız lazım.
* En büyük sorunumuz 'öne kaçma – arkaya kaçma yöntemi'! Bundan kurtulmamız lazım...  
 

SİTEM KOKAN TWEET
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, geçtiğimiz hafta sitem kokan bir tweet attı. Battal, tweetinde; “Van’ın Turizmi ile ilgili üniversitemizin yaptığı çalışmalara kulak verilmeli ve o projeleri hayata geçirmeliyiz. Turist geldiği zaman dikkate alınmıyordu bari şimdi dikkate alıp oturup ciddi ciddi bu konuları irdelemeliyiz. Gelen turist üzerinden değil gelmeyen üzerine hesap yapmalıyız. Bu kesimi dikkate almalıyız. Turizm Yüksek Okul Müdürümüz Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu ve ekibinin çalışmalarını dikkatle incelemeliyiz. Eğer bu projeler dikkate alınırsa daha güclü çıkış yapabiliriz.” dedi.
Rekkör Battal, “Van’ın Turizmi ile ilgili üniversitemizin yaptığı çalışmalara kulak verilmeli” dediği çalışmaları, neler yapılması gerektiği, turizm konusundaki düşüncelerini gazetemize özel yaptığı açıklamalarla gündeme getirdi.

 

 

“ÇALIŞTIK, ORTAYA BİRŞEYLER ÇIKARDIK AMA DİKKATE ALINMADI”
Üniversite olarak turizm konusunda önemli çalışmalar ve önemli bir de çalıştay yaptıklarından söz eden Rektör Prof. Dr. Battal, ortaya çıkan sonuçların uygulanmadığından yakındı. Rektör Battal şunları söyledi; “Turizm alanında çok önemli, çok esaslı çalışmalar yapıldı üniversitemizde. Çalıştay kitapçığımız da var, bunu incelediğinizde göreceksiniz ki içerisinde Van'ın turizmi ile ilgili bir çok nokta irdelenmiş ve önerilerde sunulmuş. Bununla ilgili çalışmaları biz alanı bilen insanlarla birlikte yaptık, tek başımıza yapmadık. Dolayısıyla bu anlamda yapılan çalışmaların çıktıları ve sonuçlarını görebilmek için uygulamaya konulması gerekiyor ama maalesef bu anlamda çok dikkate alınmadığını gördük. Tabi bu bizi işimizden alı koymaz, biz çalışmalarımızı sürdürüyoruz yine.”

 

“TURİZMDE TEK BİR ÜLKEYE BAĞLI KALMANIN YANLIŞLIĞINI GÖRDÜK”
Turizm konusunda tek bir ülkeye bağlı olmanın sıkıntılı olduğunu ve bunu aylar önce farkederek bir toplantıda dile getirdiklerini anlatan Rektör Prof. Dr. Battal; “Bundan yaklaşık 7 – 8 ay önce bir toplantı yaptık ve biz bir şey gördük üniversite olarak. Turizmde tek bir ülkeye yatırım yapmanın yanlış olduğunu gördük... Dolayısıyla o dönemki ilgili vali yardımcımızın da katılımı ile toplantıda dile getirmiştik bunu. Toplantıda, bugün gelinebilecek noktaya temas etmiştik. Bizim oradaki düşüncemiz şuydu; elbetteki İran bizim için çok önemli, her yönüyle önemli çünkü komşu ülkemiz. Ama hiçbir çalışmanızı, hiçbir yatırımınızı, hiçbir ilişkinizi kaldı ki turizm gibi önemli yatırımların yapılacağı sektörü tek bir ülkeye endeksli yapamazsınız. Yine o toplantıda, 1990'lı yıllarda Van'ın sahip olduğu turizm potansiyelini yeniden harekete geçirmemiz gerektiğinden söz ettik. Bu neydi, şuydu; 90'lı yıllarda dünyanın her tarafından Van'a turist geliyordu. O dönemde 200 bin turist rakamından söz ediliyor. İran dışından gelen turistler bunlar. Dolayısıyla o dönemdeki bu turizm potansiyeline yeniden Van'ın ulaşabilme kabiliyeti var, birikimi var, donanımı var, alt yapısı var demektir bu. Kaldı ki o dönemde bugün sahip olduğumuz oteller de yoktu. Ama ilginçtir o dönemde gelen 200 bin turisti de ağırlayabilme kapasitemiz de varmış. Biz, buna yönelmemiz gerektiğini söyledik. Bir bütçe oluşturarak, bir proje hazırlayarak, Avrupa'da Van'ımızın tanıtımını yapmamız gerekir. Bu konuda hazırladığımız raporda bunlar var. Tabi şuna ben üzülüyorum; günü birlik adımlar hep kaybettiriyor bize. İranlılar zaten geliyor, bakın bunu çok net söylüyorum, İranlılara gel deseniz de geliyordular, gelme deseniz de geliyordular. İran bizim zaten komşumuz. Bugün de gelemiyor İran. Buna çok da üzülüyorum. Biz İranlılara yönelik ha bire yatırım yapmaya gayret ediyoruz. Böyle değil, genel yatırımlar üzerinde durmamız lazım. Ama bizim turizm hedeflerimizi çoğaltmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 

“TURİZMİN DEVAMLILIĞI OLDUĞU SÜRECE YATIRIMLAR YAPILIR”
YYÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu'nun fikirlerinden farklı olarak Rektör Battal, farklı turizm dallarına yönelmek gerektiğinden söz ediyor. Rektör Battal'ın bu konudaki düşünceleri şöyle; “Biz kongre turizmi diyoruz, gastronomi diyoruz, Avrupa diyoruz, bunlara yönelmediğimiz sürece bizim buraya ciddi etkin turizm yatırımı gelmez. Niye, şundan dolayı; turizm öyle bir sektör ki devamlılığı olduğu sürece yatırım yapar insanlar. Ama devamlılığı olmazsa sen de olsan ben de olsam yatırım yapmayız. Nitekim şimdi dün bir arkadaş geldi, 'birçok arkadaş bu anlamda borçlanmış, sıkıntı yaşıyor' dedi. Umarım tez zamanda bu sorun çözülür tabiki de. Şimdi bütün bunlar öngörülerek toplantıda ortaya konuldu, toplantılarda, çalıştaylarda bunları dile getirmişiz, söylemişiz, bunlar dikkate alınıp buna göre adım atılsaydı biz şu anda Avrupa'ya açılmış olacaktık. Ama geç değil, yine açılmamız gerekiyor.”

 

“KONGRE TURİZMİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUM”
Kongre turizmini çok önemsediğini ve üniversite olarak da yaptıkları kongrelerle kentin turizmine katkı sunduklarını belirten Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, şöyle devam etti; “Kongre turizmi ne anlama geliyor? Bakın söyleyeyim. Ben Ankara'daki bürokratlara, ulaşabildiklerime hep şunu söylüyorum; Antalya ve birkaç büyük il, siz isteseniz de istemeseniz de belli oranda kongre merkezi haline geldi. Bunu buraya kaydırmamızın yollarını aramamız lazım ve bu çerçevede bürokratlara söylüyoruz ki; toplantılarınızı Van'da yapın. Bakın üniversite olarak biz çok güçlü toplantılar alıyoruz buraya. Daha geçtiğimiz hafta 300 kişilik bir kafile, öğrenci işleri daire başkanlarımız Van'a geldi, burada toplantı yaptık. 1000 civarında insanın katıldığı tarım kongresini yeni yaptık. Bu bizim ortaya koymaya çalıştığımız ve gerekli olan bir şey. Ve burası da kongre turizmine çok uygun.”

 

 

“VAN'DA YAPILAN KONGRELER BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR; UNUTULMUYOR”
Van'ın büyülü bir şehir olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Peyami Battal; “Ve çok ilginç bir şey daha söyleyeyim ben size; Türkiye'nin hangi köşesinde kongre toplantısına yönelik çalışma yaparsanız yapın Van'daki kadar ilgi görmüyor. Bu çok önemli. İnsanların belki uzaktan bakışları farklı olabiliyor ama ellerine imkan düştüğü zaman mutlaka Van'a gelmek istiyorlar. Van'ı seviyorlar, görmek istiyorlar. Van farklı bir cazibesi olan bir kent. İçinde yaşayan bizlerin anlayamayacağı kadar önemli cazibe noktaları var Van'ın. Dolayısıyla kongre turizmini bizim özellikle dikkate almamız gerekiyor. Bu turizmi biz canlandırabiliriz. Tabi bu noktada adım atmaya çalışıyoruz ama maalesef desteksiz kalıyoruz. Destek olursa beraber kongre turizmi noktasında çok daha önemli  işler yapabiliriz. Mesela beraberce buradan bir heyetle bakanlıklara gidilip, bir – iki yıllığına kongrelerin Van'da yapılmasını temin etmek lazım, bunu talep etmek lazım. Bu iç turizm açısından çok önemli. Ve bakın bizim burada ben rektörleri toplamıştım, 6 yıl falan oldu ama hala her toplantılarında Van'daki toplantılardan söz ediyorlar. Niye? Çünkü Van farklı bir kent, ben zaten bu özelliği üzerinde durulması gerekiyor diyorum. Dolayısıyla bu anlamda da hakikaten oturup etkin bir şekilde, doğru bir şekilde adım atmamız gerektiği kanaatindeyim...”

* Rektör Prof. Dr. Peyami Battal’ın açıklamalarının devamı yarın... 
* YYÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu’nun açıklamaları Çarşamba-Perşembe günleri...

Özel Haber: Umut Tarhan

 

 

Dünden devam…

“AVRUPA'YA AÇILMAMIZ LAZIM” 

Van'ın Avrupa'ya açılmasının mümkün olduğuna işaret eden Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, şunları söyledi; “Bir diğer konumuz da; Van'ın Avrupa'ya açılma süreci veya Van'ın havalimanlarında algı operasyonları ile akıllara kazınması konusu. Bu tanıtımın, algı operasyonu şeklinde olması gerekiyor. Yani insanların zihnine şok bir şekilde Van'ı işlemek lazım. Zaten üniversitemizde turizmle ilgili arkadaşlarımız bu konuya da çokça kafa yoruyorlar. Bu anlamda oturup bunları nasıl yapabilirizi konuşmamız gerekiyor. Eğer siz içeride birçok işi yapıp bunları dışarıya tanıtamazsanız asla ve kata bizim başarmamız mümkün değildir. Biz bir karar daha aldık ve dedik ki; ilimizdeki turizmcileri ülkemizde bize örnek teşkil edebilecek şehirlere götürelim. Mesela Kastamonu'ya. Kastamonu'nun turizmle ilgili bir çıkışı var. Bunlar nasıl yapmışlar, bunları turizmcilerimiz de görsün istiyoruz. Hatta biz şunu da önermiştik; Gidelim Avrupa'ya, mesela 90'larda en çok Almanya'dan turist geliyordu. Oranın emeklilerinden bir grup oluşturalım, oranın medyası ile de kontak kurarak buraya getirelim. Burada gezdirelim, bunlar gezsinler, sonra medyada anlatsınlar, Van'ı tekrar onların zihinlerinde canlandıralım. Bunun elbette bir maliyeti olacak, bunu öngörelim, bu maliyetleri oluşturalım dedik ama bunun ikinci toplantısını henüz yapamadık.”  

 

“GELEN TURİST ÜZERİNDEN DEĞİL, GELMEYEN TURİST ÜZERİNDEN HESAP YAPMALIYIZ” 
Gelen turistten ziyade, gelmeyen turist üzerine de çalışmak gerektiğini belirten Rektör Battal, “Biz gelen turistler üzerinden değil, gelmeyen turistler üzerinden hesap yapmalıyız. Mesela Almanya geliyordu daha önce şimdi neden gelmiyor? İtalya geliyordu niye gelmiyor, İspanya geliyordu niye gelmiyor? Rusya geliyordu niye gelmiyor? Bunları oturup konuşmamız lazım. Sormamız lazım bunlara, niye gelmiyorlar diye? Oturup bunları araştırmamız lazım, tekrar ediyorum; konuşmamız lazım.” dedi. 

 

“EĞİTİM TURİZMİNİ ES GEÇMEYELİM” 
Eğitim turizmi üzerinde de durulmasının faydalı olacağı kanaatinde olduğunu dile getiren Rektör Battal, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Bir başka şey söyleyeyim size; bizim üzerinde durduğumuz ve bu anlamda da çok iyi diyaloglarımızın olduğu eğitim turizmi de var. Belki Van'ın en çok üzerinde durması gereken konulardan birisi eğitim turizmi olmalı. Üniversitemiz bu anlamda gayet iyi bir noktada. İlgili sivil toplum örgütlerini de çok rahatsız etmiyoruz biz bu konuda ama bu anlamda bize biraz destek verilse, biz yurt dışından gelebilecek öğrencilere biraz daha fazla burs verebilsek inanın ki eğitim turizmi anlamında buraya yılda 5 bin öğrenci alabiliriz. Çünkü şuanda bizim hinterlandımızda olan ülkelerle çok iyi bir durumdayız. Bu öğrenciler gelip ev tutuyorlar, tabi bu öğrencilerin aileleri de geliyor. Bu çok önemli.”  

 

“SAĞLIK TURİZMİNDE FENA BİR NOKTADA OLMAYIZ” 
Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, sağlık turizmine ilişkin olarak da şöyle konuştu; “Bir diğeri; sağlık turizmi ile ilgili çalışmalarımız, bu çalışmalarımız halen devam ediyor. Ve sağlık turizminde fena bir durumda değiliz aslında. Hem üniversitemizin hastanesi, hem bölge hastanesi hem de özel hastaneleri dikkate aldığımız zaman sağlık turizmi noktasında iyi bir noktadayız. Geçtiğimiz gün biz Irak'a bir ekip gönderdik, arkadaşlarımız orada iyi bir çalışma yaptılar. Onun üzerinde de duracağız. Türkçe, Kürtçe, Arapça, İngilizce broşürler bastırdık hastanemizin tanıtımına ilişkin. Bu konuda da yapılabilecekler var, olmalı.”  

 

 “İNSANLARIN DEĞİL, VAN'IN ÖNE ÇIKMASI LAZIM” 
Üniversite olarak ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini de söyleyen Rektör Battal, konuşmasına sitemi de ekleyerek; “Elimizden gelen bunları yapıyoruz. Ama bir şey söyleyeyim; tribünlere oynamak yerine reel durumlar üzerinden hareket ederek el birliği ile ilerleyelim. Benim hep dediğim bir şey var, Vanlılık ruhunu tecelli ettirelim, canlandıralım. Vanlılık ruhunun gerektirdiği hadise şu; Vanlılık ruhu insanların öne geçmesi değildir, Van'ın öne çıkmasıdır. Yaptığımız işlerde Van'ı öne çıkarmamız lazım. Bizde bu yok. Bizde özellikle bireyler yaptığı bir işle kendini öne çıkarmaya çalışıyor. Dolayısıyla her defasında Van arkada kalıyor. Hâlbuki yaptığımız iyi işlerde Van'ı öne çıkaralım, olumsuz işlerde kendimizi öne çıkaralım, mesele değil. Van'ı harcamayalım, Van'ı yıpratmayalım. Ama Van'ın sahip olduğu potansiyeli her zaman öne çıkarmak ve taşımak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

 

 “PROJELERİMİZİ UYGULAMAYA GEÇİRME NOKTASINDA SIKINTI YAŞIYORUZ” 
Rektör Battal, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Turizmde öne çıkan kentlere baktığımız zaman turizmin üzerine kararlılıkla gidilmiş, akamete uğranılmadan gidilmiş. Ve ortaya konan projeler uygulamaya konulmuş. Bizim hakikaten çalışmalarımız sonucu ortaya koyduğumuz projeler var ama uygulamaya sokma anlamında sıkıntı yaşıyoruz. Buna üzülüyoruz elbette. Bu neden kaynaklanıyor diye soruyorsunuz ya? Söyleyeyim; az önce de dediğim gibi, Vanlılık ruhunu oluşturmamız lazım. Van için elini taşın altına koyacak olanlar varsa 5 kişi olur, 10 kişi olur, 100 kişi olur önemli değil sayı. Samimi olanlar ile hareket etmemiz lazım. Bunları ortaya koyacak doneleri oluşturmamız lazım ve ondan sonra yürümemiz lazım. Yoksa hakikaten yazık oluyor. Yatırımcıya da, insanımıza da, potansiyellerimize de yazık oluyor. Van'ın her türlü imkânı var oysa.” 

 

 “3 GÜNDE VANLI OLUNUYOR” 

Dışarıdan Van'a gelen birisinin 3 günde kendisini Vanlı htiğini de söyleyen Rektör Battal, bunu da şu şekilde anlattı; “Az önce yurt dışından öğrenciler geldi yanıma. Nasıl gördünüz Van'ı diye sordum. Çok beğendiklerini söylediler. 3 günde Vanlı olur dışarıdan gelen birisi. Hakikaten böyle çünkü Van seviliyor, Van güzel. İnsanlar 3 günde aidiyet hissi kazanıyor. Van insanlarının samimiyeti var, gölü var, doğal güzellikleri var. Bunları ortaya koyabilecek doneleri biz ortaya koyalım, Van'ı bir noktaya kadar taşıyalım, ondan sonra emin olun Van hepimizi taşır. Van'ın böyle bir özelliği var.”  

 

“OTURUP KONUŞMAMIZ LAZIM” 
“Turizm, kararlılık ve süreklilik gerektiren bir olay olmakla birlikte ekonomiye de müthiş katkısı olan bir sektör.” diyen Rektör Battal, mutlaka bir araya gelinip konunun enine boyuna masaya yatırılması gerektiğini düşünenlerden. Rektör Battal, şunları söylüyor; “Israrla söylüyorum; oturup konuşmamız lazım. Sağlık turizminde ne yapacağız, kongre turizminde ne yapacağız, eğitim turizminde ne yapacağız? İran'ın dışındaki ülkelerle ne yapacağız? Kimler ne katkı sunacak, oturup ne tür projeler hazırlayacağız? Bunları yapıp adım atacağız. Bizim üniversite olarak yapmak istediğimiz ve yapalım dediklerimiz bunlar. Ama galiba bizim şu sorunumuz var. Önceliğimiz Van değil. Önceliğimiz bireysel, kendimiz. İşi bireysel rantlara döküyoruz. Herhâlde bundan dolayı bir araya gelemiyoruz. Hâlbuki Van olarak olayı düşünsek, Van'ı öncelesek, işte o zaman Van’ı ileri taşıyabiliriz. Konu Van olmalı. Bunun için de bir süreç lazım. Herkesin de sürece dahil olması lazım. Öyle yürümemiz lazım.” 

 

 “ÖNE KAÇMA – ARKAYA KAÇMA YÖNTEMİ” 

Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, kendi tespitine göre en büyük problemlerden biri olarak tanımladığı şu örneği vererek noktalıyor; “Van'da en büyük sorunlarımızdan birisi de; öne kaçma - arkaya kaçma yöntemi! Bu aslında Van'ın enerjisini yok ediyor. Nedir bu öne kaçma? Anlaşıyoruz, birlikte bir etkinlik yapıyoruz 100 kişiyle mesela. Eğer etkinlik başarılı oluyorsa, 1 kişi hemen öne kaçıyor, öbür 99 kişi hiçe sayılıyor, arkada kalıyor. İkinci bir etkinliğe karar verdiğimiz zaman bu kez o 99 kişi diyor ki, 'ben onunla aynı çuvala girmem.' Sonra ne oluyor, bu durum enerjiyi yok ediyor. Bazen de şu oluyor; Etkinliğe başlıyorsunuz 100 kişiyle, bu kez ters gidiyor iş, olabilir, insandır nihayetinde. Bu defa o 99 kişi arkaya kaçıyor, o 1 kişi önde kalıyor. Sonra bakıyor etrafına, insanlar yok, nerde kaldı bu insanlar diye söyleniyor. Bu da arkaya kaçma yöntemi. Dolayısıyla bu bizim Van'ın sinerjisini yok ediyor. Bundan kurtulmamız lazım. Öne kaçanlara da arkaya kaçanlara da müsaade etmememiz gerekiyor. Daha doğrusu bu işi öne kaçanlarla ve arkaya kaçanlarla yapmayacağız. Her halükarda yan yana duranlarla, ele ele tutanlarla yapacağız. Biri elinizden tutmuyorsa sıkıntı var demektir. O yüzden elinizden tutacak adamlara ihtiyaç var. Bu kadar önemli çalışmalar, fikirler üretilmiş. Bu fikirlerin icraata dökülmesi için hep beraber el ele vermemiz, ayağa kalkmamız lazım. Yoksa İran bugün kapandı, yarın bir daha açılır, bir daha kapanır. O ülkelerin kendi iç dinamikleri vardır. Ülkelerin kendi iç dinamiklerini biz göz ardı edemeyiz. Bugün o ülke ile aranız iyi olabilir ama yarın iki ülke arasında bir gerginlik söz konusu olabilir, kopar. Bunlara takılmadan, bir araya gelerek, stratejiler belirleyerek ve el ele, yan yana bu kent için yürümemiz lazım.” Van YYÜ Yüksek Okul Müdürü Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu'nun sektöre ilişkin açıklamaları yarın...  
/ Özel Haber: Umut Tarhan

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
Editör:
 
Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241