banner279

KOMBİ BAKIMI YÜZDE 30 TASARRUF SAĞLIYOR

Havaların soğuması ve kış mevsiminin yaklaşmasıyla ısınma araçlarından olan doğalgazın kullanımı ve kombi bakımıyla ilgili değerlendirmede bulunan kombi bakım ve teknik servis uzmanları, yıllık kombi bakımının yüzde 30 tasarruf sağladığını belirtti.

Havaların soğuması ve kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte her yıl düzenli olarak yapılan kombi bakımlarının sağlık açısından önemli olduğunu belirten uzmanlar, yıllık olarak kombi ve petek bakımının yapılmasının, yüzde 20 ile 30 civarında faturalarda tasarruf sağladığına dikkat çekti.

Son zamanlarda doğalgaz kullanımında artış yaşandığını belirten teknik uzmanlar, vatandaşların kombi bakımı konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığını ifade etti. 

Özellikle suların kireçli olduğu kentlerde, kombi ve kalorifer peteklerinin bakımı yapılmadığı takdirde maddi külfete yol açacağına dikkat çeken Teknik Servis Kombi Uzmanı Yunus Tanyıldız, kombi bakımının hem sağlık, hem de maddi tasarruf sağlaması açısından önemli olduğunu söyledi.

Tanyıldız, “Kombi ve kalorifer bakımlarıyla yaptığımız tüm bakımlar, kişiye ortalama yüzde 20-30 civarında tasarruf sağlamaktadır. Bu hem kişinin sağlığı için önemli, hem de maddi açıdan bütçeye kâr sağlıyor. Kombinin bakımı sırasında tüm parçalarını söküyoruz. Bu sırada kombinin fanını ve eşanjörünü kimyasallarla temizliyoruz. Malumunuz Van’ın suyu zamanla çok kireçli oldu. Kireçli sudan zamanla kombiler de kireçlendiği için onarım yapılmaz ise bu bir maddi külfete yol açabilir. Bu yüzden kombi ve petek bakımı hem sağlık, hem de maddi olarak tasarruf sağlar.” dedi.  

KOMBİNİN BAKIMA İHTİYACI OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Kombilerde bir sorun olduğu zaman alışılmışın dışında farklı sesler çıkardığını, peteklerin ise yarısının ısındığını, bunun da bakıma ihtiyacı olduğunu gösterdiğini belirten Tanyıldız, “Banyoda sıcak-soğuk veyahut tam tersi bir sorun olur. Bu nedenle cihazlar zamanla kireçlenmektedir. Kalorifer peteklerinin ise üst kısımları ısınırken, alt kısmı ısınmaz. Kombi de farklı sesler çıkmaya başlar. Örneğin fanında tozlanma olduğunda, fan farklı sesler çıkarmaya başlar. Yoğuşmalı kombilerde ise baca temizliği yapılıyor. Gaz ayarlarının yapılması lazımdır. Gaz ayarları fabrikadan ilk çıktığı gibi olmaz, zamanla gaz ayarlarından çıkar.” diye konuştu.

“İŞİ EHLİNE VERMEK LAZIM”

Doğalgaz bağlatmak isteyenlerin, bunu yetkili firma olmayan sıradan tesisatçılara yaptırmamaları gerektiği konusunda uyarıda bulunan Tanyıldız, “Van’da hemen hemen tüm kombi firmalarının yetkili servisleri vardır. Bunlar dışında özel servisler de vardır. Bu firmaların sayısı ise ortalama 15-20 tane civarındadır. Van’da bu işi yapan soğutma firmaları, ek olarak kalorifer tesisatı da yapmaktadır. Bu özel firmalar yan meslek olarak kombi işleriyle uğraşıyor. Bu yüzden her daim bu işin, ehline verilmesi lazım. Bu kişiler işi iyi bilmediğinden dolayı ters bağlantı yapabiliyorlar. Problem olmayan ve ısınan petek, normal zamanda ısınırken, hiç ısınmaz duruma gelebiliyor.” şeklinde konuştu.

Kombi bakımı hakkında teknik bilgiler veren Kombi Bakım Uzmanı Rıdvan Yıldız ise kombinin fanında zamanla problem yaşandığını ve kirlendiğini belirterek, bu noktada fanı kimyasal maddelerle temizlediklerini söyledi. (Yılmaz Sönmez-İLKHA)

KOMBİ BAKIMI YÜZDE 30 TASARRUF SAĞLIYOR

 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2017, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241