banner279

Kobani için katliam uyarısı

'SREBRENİTSA'YI UNUTMADIK'

Kobani için katliam uyarısı
 Kobani'deki savaş kritik bir evreye girerken, BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, Türkiye'ye IŞİD'e karşı savaşmak isteyenlerin kente girmesine izin vermesi çağrısında bulundu. Özel Temsilci, "Srebrenitsa'yı unutmadık" diyerek katliam uyarısında yaptı. 

Ajanslarda yer alan bilgiye göre;
 Suriyeli Kürtlerin yaşadığı Kobani kentine 16 Eylül’den bu yana IŞİD'in yoğun saldırıları sürerken, dün Birleşmiş Milletler’den (BM) Türkiye’ye kenti korumak için Suriye’ye geri dönmek isteyen Kürt gönüllülere izin vermesi çağrısı geldi. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Kobani’de halen çoğu yaşlı 500-700 arasında insan bulunduğunu, 10-13 bin kişinin de Türkiye ile Suriye sınırı arasındaki bölgede beklediğini belirtti. Mistura, Türkiye’ye “bölgedeki savaşa gitmek isteyen gönüllülerin ve beraberindeki ekipmanların geçişine izin vermesi için” çağrı yaptı. Özel Temsilci, dün İsviçre’nin Cenevre kentindeki basın toplantısında, “Türk yetkilileri fedakarlık göstererek ve etkin bir biçimde 200 binden fazla kişiyi Türkiye’nin içindeki iki kampta barındırıyor” dedi. Bütün bu çabaların yeterli olmadığına işaret eden Mistura, “Türk yetkililere, en azından bölgedeki savaşa gitmek isteyen gönüllülerin ve beraberindeki ekipmanların geçişine izin vermesi için çağrı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

SREBRENİTSA’YI UNUTMADIK
“Herkes bu katliamı durdurmak için elinden geleni yapmalı” diyen BM Temsilcisi, “İnsanların kafasının kesildiğine şahit olmamayı ümit ediyoruz” ifadesini kullandı. Mistura, Kobani’de Bosna Savaşı’ndaki Srebrenitsa katliamının bir benzerinin yaşanabileceğini ifade ederek, “Srebrenitsa’yı hatırlıyor musunuz? Biz hatırlıyoruz. Hiç unutmadık. Muhtemelen bunun için kendimizi Bir gazetecinin, bölgede savaşanların iki terörist grup olduğunu, yapılan çağrının Türkiye’nin terörizmi desteklemesi anlamına geleceğini ifade etmesi üzerine Mistura, kendisinin “insan hakları kavramı üzerinden konuya baktığını” söyledi. Fransız haber ajansı AFP, “çatışmalarda genellikle tarafsız kalmaya gayret eden BM’nin bu kez alışılmışın dışında bir açıklama yaptığına” dikkat çekti. 1995’de BM’nin ‘güvenli bölge’ ilan etmiş olduğu Srebrenitsa’da Sırp milisleri 8 bin Boşnağı katletmişti.

YÜZDE 40’I IŞİD’DE
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Tony Blinken, Kobani’nin yüzde 40’ının IŞİD’in elinde olduğunu ve örgütün kenti ele geçirebileceğini söyledi. İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan Blinken, “Ne olacak bilmiyorum. Çünkü kara gücünün yokluğunda sadece hava gücüyle, IŞİD’in kenti potansiyel olarak ele geçirmesini engellemek zor olacak” dedi. Türkiye’nin Suriye’de bir tampon bölge kurulmasına yönelik teklifiyle ilgili olarak da Blinken, bunun yeni bir fikir ve öncelikli konu olmadığını söyledi. Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de dün IŞİD militanlarının kenti savunan PYD silahlı kanadı YPG’nin karargahını ele geçirdiğini ileri sürdü. SOHR’un müdürü Rami Abdülrahman “Karargâhın ele geçirilmesi cihatçıların Kobani’nin kuzeyindeki Türkiye ile olan sınır kapısını ele geçirmelerine olanak sağlayacak. Bu olursa, Kobani’deki Kürt güçleri tamamen kuşatılmış olacak” dedi.

HAVA HAREKÂTI NEDEN YETMEDİ
ABD’de yayınlanan haber sitesi Daily Beast, Kobani çevresinde ABD öncülüğündeki koalisyonun sürdürdüğü hava harekâtının neden yeterince etkili olmadığını ele aldı. Amerikan Hava Kuvvetleri’nde görev yapmış eski subaylar ve görevde olanlara göre en büyük sorun “ölüm zinciri” denilen doğru hedefin düzgün bir biçimde tanımlanması süreci. Buna göre karada hedefi uçaklara gösterecek askerlerin olmaması sorun teşkil ediyor. Özel birlikler olmadan, havadan GPS koordinatlarına göre bombardıman yapılıyor. Bu tür saldırılar ise hava ve coğrafya koşullarından ötürü yeterince isabetli olmuyor. Hedeflerin netleştirilmesi için uçakların karadaki özel birliklerden bilgi alması gerekiyor. 
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241