banner279

Kışın Hastalanmamak İçin Alınacak Tedbirler

Van İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Aile Hekimliği Uygulama Şube Müdürü Uzman Dr.

Kışın Hastalanmamak İçin Alınacak Tedbirler

 

Van İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Aile Hekimliği Uygulama Şube Müdürü Uzman Dr. Ferhat Ekinci, kışın hastalanmamak için kirli havadan uzak durulması ve bol bol C vitamini tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Uzman Dr. Ferhat Ekinci, kış mevsiminde hastalanmamak için alınması gereken tedbirler hakkında önemli bilgiler verdi. Kış mevsiminde üst ve alt solunum enfeksiyonlara dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Ferhat Ekinci, "Kış mevsiminde ülkemizde yaşanan soğuk havaya bağlı olarak bazı hastalıklarda artış görünmektedir. Özellikle üst ve alt solunum enfeksiyonları, çok sık olmamakla birlikte kalp krizlerinde artış görülmekte. Üst solunum enfeksiyonlarında en sık rastladığımız hastalık nezle, grip ve sinüzit gibi hastalıklardır. Alt solunum hastalıkları ise bronşit, astım ve koah alevlenmesi gibi hastalıklarla karşılaşmaktayız" dedi.

"KİRLİ HAVADAN UZAK DURMALIYIZ"

Kirli havalardan uzak durulması gerektiğini belirten Ekinci, "Burada vücudumuzun kışın soğuk havaya karşı bağışıklık sisteminde bir zayıflama meydana gelmekte ve bundan dolayı hastalıklar vücudumuza yerleşmektedir. Sonbahar mevsiminde daha çok terleme yapmayan ve vücudumuzu ısıtan elbiseler giymeliyiz. Isınma sistemi devreye girmesiyle birlikte hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde çok bulunmamak gerekir. Kömür denetimleri yapılıyor ama genelde doğalgaz tavsiye edilmektedir" ifadelerini kullandı.

"MUTLAKA SPOR YAPILMALI"

Dengeli beslenmeye her mevsim olduğu gibi kışın da dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Ekinci, "Özelikle kış mevsiminde ağırlıklı olarak bol bol C vitamin ihtiyacını karşılamak gerekir. Dikkat edilmesi gereken bir husus da, soğuk havadan kalp riski artığında çok soğuk havalarda dışarıda fazla durmamalarını tavsiye ediyoruz. Bu dönemlerde daha çok meyve ve sebze tüketmek gerekir. Dışarıda yapamazlarsa bile evlerinde spor yapmalarını önermekteyiz. Özellikle astım hastaları ve alerjik cilt hastalığı olan hastalarımızın kirli havanın olduğu yerlerde fazla durmalarını tavsiye ediyoruz" şeklinde konuştu.

"C VİTAMİNİNE TALEP DAHA ÇOK"

Yıllarıdır Van'da manavlık yapan M. Sıddık Urut da, kış mevsiminde özellikle C vitamininin çok tüketildiğini belirterek, "Bunun yanında yine sebze ve diğer meyveler de tercih edilenler arasında. Ben 15 yıldır manavım ve vatandaşlara elimizden geldiği kadar taze sebze ve meyve vermeye çalışıyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2013, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140