banner279

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞUNA RAĞMEN VAN’DAKİ LASTİKÇİLERDE HAREKETLİLİK YOK

Ülke genelinde kış lastiği takma zorunluluğunun 1 Aralık'ta başlayacak olmasına rağmen, Van'daki oto lastikçilerinde henüz bir hareketlilik görünmüyor. Kentteki lastikçiler, araçlarının lastiklerini değiştirmek için kar yağmadan taktırılması noktasında uyarıda bulundu.

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞUNA RAĞMEN VAN’DAKİ LASTİKÇİLERDE HAREKETLİLİK YOK
 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 3 yıl önce yürürlüğe giren "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik"e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek.

bugünden itibaren kış lastiği uygulamasının başladığını belirten Van’daki lastik satıcıları, sürücülerin can ve mal güvenliği açısından lastiklerini değişmelerini ve lastik değişimini karın yağmasına bırakmamalarını söyledi.


“SÜRÜCÜLER KAR YAĞMADAN KIŞ LASTİĞİ TAKTIRMIYOR”
Van’da 3 yıldır oto lastikçiliği yapan Eşref Kara, vatandaşları kış lastiği takmaları konusunda uyardı. Zorunlu tarih gelmeden vatandaşların kış lastiklerini taktırması gerektiğini söyleyen Kara, “Bugünden itibaren kış lastiği uygulaması zorunlu oldu. 1 Aralık’ta başlayan uygulama, 1 Nisan’a kadar sürecek fakat sürücüler hava eksi derecenin altına düşmeden  kış lastiği taktırması gerekir. Bu noktada araç sahipleri, karın yağmasını beklememeleri gerekiyor. Hava eksilerin altına düşmesiyle güvenlik için kış lastiğinin takılması lazım. 1 Aralık’ta başlayan uygulamaya sürücüler alışamadı ve bu noktada sürücüler daha bilinçlenmedi. Bu yönde ise sürücüleri bilinçlendirmemiz gerekmektedir.”  diye konuştu.


SÜRÜCÜLER UYGULAMAYI MAL VE CAN GÜVENLİĞİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRMELİ
Yaz lastiklerinin kış şartlarına uyumlu olmadığını, kış lastiğinin ise buzlanmada ve karda yol tutuşunu kontrollü bir şekilde sağlayarak fren mesafesini azaltacağını vurgulayan Kara, bundan dolayı olası kazaların önüne geçilebileceğini söyledi.

Kara, “2012'de yürürlüğe giren kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola çıkmalarına izin verilmemesi kararı, oto lastik firmaları açısında yararlı oldu. Uygulamanın yürürlüğe girmesiyle sürücüler kendilerini mecbur hissettiklerinden dolayı, bu uygulama işlerimize olumlu yansımaktadır. Fakat bu yönde Vanlı sürücüler, ya son günü bekler, ya da karın yağmasını beklerler. Kış lastiğinin zorunlu olduğu ticari araçlara bakıyoruz, gözlemlediğimiz kadarıyla çoğu bu uygulamayı dikkate almamış. Özellikle Van şartlarında okul taşıtları, yolcu ve ticari araçlara gelen bu uygulamaya uyulması gerekmektedir. Sürücüler bu uygulamayı hem can güvenliği, hem de mal güvenliği açısından değerlendirmelidir. Havanın eksi derecenin altına düşmesiyle, hava şartlarına uygun olmayan yaz lastikleri zarar görür. Zarar gören lastikler tekrar bir daha ki yaz sezonundan kullanılamayacaktır. Ayrıca kış lastikleri buzlanmada ve karda yol tutuşunu güzel sağlayarak fren mesafesini azaltmaktadır. Bu yönden bakarsak, zamanında takılan kış lastikleri olası kazaları azaltacaktır.” dedi. 

Yıllardır oto lastikçiliği yapan Şabettin Uygur isimli esnaf ise, “Şu an işlerimizde bir yoğunluk yok. Vanlı sürücüler karın yağmasını bekliyor, kar düşmeden de kış lastiği taktırmazlar. Bu günden itibaren kış lastiği zorunlu oldu, ama bu işlerimize yansımadı. Fakat bugünlerde kar yağarsa, iş yerimizde uzun kuyruklar oluşur. Geçen yıla oranla işlerimizde bir durgunluk mevcut. Geçen yılın bu ayında kar düşmüştü ve işlerimizde yoğunluk başlamıştı.” şeklinde konuştu.

Öte yandan şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsayan yönetmelikte, kurala uymayan araçların işletmecilerine 1 Aralık itibarıyla 571 lira ceza uygulanacak. Söz konusu ceza, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 5,58'lik yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2016 itibarıyla 602 liraya çıkacak. (Yılmaz Sönmez-İLKHA)


Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2015, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241