banner279

Kırapit geçidinde yaptırılan Kar tüneli yarım kaldı

Yoğun kar yağışı nedeniyle kış aylarında uzun süre dış dünya ile bağlantısı kesilen Van’ın Bahçesaray (Müküs) ilçesi Kırapit geçidinde 2012 yılında yapımına başlanan 8 kilometrelik Kar tüneli bir türlü tamamlanamıyor.

Kırapit geçidinde yaptırılan Kar tüneli yarım kaldı
 

Yoğun kar yağışının yaşanmasıyla kışın aylarca dış dünya ile bağlantısı kesilen Bahçesaray (Müküs) ilçesi Kırapit geçidinde 2012 yılında yapımına başlanan 8 kilometrelik Kar tüneli, siyasi sebeplerden dolayı tamamlanamıyor.

Uzun kış aylarının en çetin haliyle yaşandığı ve yüksek dağların zirvelerinden uzun süre karın erimeği ilçe, aylarca yollar kapalı kaldığı için 9. gezegen olarak adlandırılıyor.

Van-Bahçesaray karayolunun 96. kilometresinde yer alan ve 2012 yılının ilk aylarında yapımına başlanan Kırapit geçidindeki kar tüneli inşaatında uzun süredir çalışmaların durdurulduğunu belirten ilçe halkı, Kar Tüneli inşaatına tekrar başlamasını istedi.

8 kilometre olarak planlanan tünelin yaklaşık bir kilometrelik kısmı tamamlanırken geriye kalan kısmın ise aradan geçen 3 yılık süreye rağmen tamamlanmadı.

Çalışmaların siyasi sebeplerden dolayı aksatıldığını savunan Van-Bahçesaray arası çalışan minibüs şoförleri ise en kısa zamanda çalışmaların tekrar başlamasını ve önümüzdeki kış ayına yetiştirilmesini istiyor. 

Yaklaşık olarak 3 bin 600 metre rakımı olan geçitten dolayı ilçe yolu kış mevsiminde aylarca trafiğe kapalı kalırken sık sık can kaybı ile sonuçlanan trafik kazaları da yaşanıyor. (Murat Dalgın İLKHA)


Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2015, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241