banner279

Kazı çalışmalarının bu yıl ki ayağı tamamlandı

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında Van Kalesi eteklerinde başlatılan kazı çalışmalarının bu yıl ki ayağı geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan kamusal alanlar gibi yapıların, yağışlardan dolayı hasar görmemesi adına joistik çadırlarla kapatıldı. Titiz bir şekilde devam eden bu seneki çalışmalar, bir sonraki sene kaldığı yerden devam edecek.

Kazı çalışmalarının bu yıl ki ayağı tamamlandı
 

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Konyar başkanlğında yapılan ve bu yılki ayağı tamamlanan kazı çalışmalarında 100 yıl öncesine ait kamu binaları, Zaptiye Karakolu, Tekalifi Harbiye binası, Maarrif dükkanlar ve Adliye binaları gün yüzüne çıkarıldı.
Bu yıl DAP ve DAKA'nın desteği ile gerçekleştirilen kazı çalışmalarına Van Kültür ve Turizm ile Van Müzesi Müdürlükleri de destek verdi. Verimli bir kazı sezonu geçirildiği belirtilirken, kazı çalışmalarının önümüzdeki yıl devam edeceği kaydedildi.
Turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında Eski Van Şehrinin animasyon filminin de yapılacağı, ortaya çıkan binaların iyileştirilerek yaşam alanına dönüştürülmesinin planlandığı kaydedildi.
2012 yılından bu yana devam eden ve havaların soğuması nedeniyle ara verilen çalışmalar önümüzdeki yıl devam edecek.

Haber: Umut Tarhan

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi
tecavüz porno
Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 02:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241