banner279

Kazanan Türkiye olsun

Kurulduğu günden beri girdiği seçimleri, iktidar yıpranmalarına rağmen, başarı ile kazanan Ak Parti’yi tebrik ediyor, yeni siyasal sistemde başarısız gördüğümüz alanlarda yapısal dönüşümler için adım atılmasını umuyoruz.

 Kazanan Türkiye olsunHer ne kadar fitne çıkarmak için seçimle ilgili  sosyal medyada asılsız haberler yapılsa da, Muhalefeti seçim sonuçlarına karşı gösterdiği demokratik tepkiden ötürü tebrik ediyorum. Meclis de muhalefet kanadının  üç parti olarak oluşması, demokrasinin bir yansıması olarak; muhalefetini Türkiye için yapacağına inanıyoruz.

Yeni sistemde  çatışmacı eski meclis algısını çabuk aşıp, Başkan ve ekibinin yapacağı çalışmalarda; milletin menfaatine olan şeyleri desteklemeleri, milletin menfaatine olmayan şeylere güçlü muhalefet etmelerini bekliyoruz.

Seçim sürecinde İktidarın ve  muhalefetin halka vaad ettiği ekonomik çıkış önerilerini yetersiz ve temelsiz bulduğumuzu bir kez daha altını çiziyoruz.  Bu yeni süreçte; Türkiye Büyük Millet Meclisi öncelikle Anayasal  olarak kendi egemenliğinde olan para basma yetkisini tekrar kendi eline alması gerekir. Bütçe kısıtlığı gibi büyük bir yalanın ilk kırılacağı yer burasıdır.Tabi bu durumda muhalefetin Merkez Bankası bağımsızlığı konusunda verdiği beyanatlar ve  parti seçim bildirgelerini değiştirmeleri şarttır.

İlk Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN; faizci ekonomik yapıyı besleyen, sürdüren ve sürekli güçlendiren Borca dayalı Para Sisteminikaldırmak için yeni model çalışmalarına başlamalıdır. Bu model kendi milli değer ve ölçülerimizden hareketle olmalı ve asla dışa bağımlı olmamalıdır.

 Yani bir altın dayalı sistem gibi, kontrolü dışarıda olan bir yapıya yeni model diye teslim olunmamalıdır. Oluşabilecek bu yanlışlığı başka bir  makalede  gündeme getireceğiz.

İç borçların ve dış borçların yeni model içinde  iki ayrı yapı ile ele alınıp, değişim sürecine girdikten sonra borç ödeme yapılandırmaları yeni modele entegre edilecek şekilde faizsiz alana çekilmelidir.

Bizim tasarruf açığımız yoktur. Tasarruf açığı yalanı bağımlılık perdesi olup borcun sürdürülmesi prensibine bağlıdır. 

Muhalefet mecliste hükümeti bu bağlamda sıkıştırmalı ve desteklemelidir. İktidarın başarısına muhalefet olarak ortak olunabilir. Her şeye muhalif anlayışı yanlıştır. Güzel ve doğru olanı destekleyip yanlış ve kötü olanı engellemek muhalefetin varlık nedenidir.

İktidarda bizim, muhalefet de bizimdir.  Kazanan Türkiye olsun.

Seçimlerin sonuçlarının milletimize hayırlar getirmesini diliyorum.

Selam ve dua ile...

Yunus EKŞİ
Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241