banner279

Kaya'dan AKP camiasına çağrı: AKP’yi uyarıyoruz, bu büyük bir felaket olur

Seçim çalışmaları kapsamında çalışmalarını sürdüren BDP İpekyolu İlçe Örgütü, ilçeye bağlı Vali Mithat Bey, Cumhuriyet ve Cevdet Paşa mahallerinde yüzlerce yurttaşın bir araya geldiği halk toplantısı düzenledi.

Kaya'dan AKP camiasına çağrı: AKP’yi uyarıyoruz, bu büyük bir felaket olur

Yerel seçimlere sayılı günler kalırken, seçim çalışmalarını hızlandıran BDP İpekyolu İlçe Örgütü, ilçeye bağlı Vali Mithat Bey, Cumhuriyet ve Cevdet Paşa mahallerinde yüzlerce yurttaşın bir araya geldiği halk toplantısı düzenledi.  “Öz yönetimle, özgür kimliğe” şiarı ile mahallerde düzenlenen halk toplantısına Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP İpekyolu İlçe Başkanı Alattin Dağhan, BDP İpekyolu Belediye Eş Başkan adayları Aygül Bidav ve Veysel Keser, Türkiye Barış Meclisi üyeleri Şirin Tunç ve Gülten Uçar’da katıldı.


 

 
Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Öz Dolunay Siteleri’nde düzenlenen halk toplantısında yurttaşlarla bir araya gelen BDP’liler, burada yurttaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Yurttaşlarla tek tek tokalaşan BDP’liler, sıcak ilgiden dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. Toplantı da ilk olarak konuşan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya, seçimlere son bir hafta kaldığını, seçimler de yurttaşlardan destek istediklerini söyledi. Seçimlerin kendileri için büyük önem taşıdığını ifade eden Kaya, Van halkı ile el ele bugüne kadar sürdürdükleri hizmetleri devam ettirtmek istediklerini dile getirdi.


 

 

 
‘Halkımız seçim günü sandıklara sahip çıksın’


 

 

 
AKP’nin Van’da seçimleri kaybettiğini ve bunun için çeşitli oyunlarla seçimin havasını değiştirmek istediğini söyleyen Kaya, AKP’nin çeşitli şaibe ve hilelere başvurmak istediğini dile getirdi. AKP’nin müşahitlerle yaptığı bir toplantı da seçim günü sandıklarda gerginlik çıkarmak istediğini belirten Kaya,” AKP sandık müşahitleri ile bir toplantı yapmış. Bu toplantı da seçim günü sandıkların açılmasına 1-2 saat kala, kendi müşahitlerinin sandıklarda gerginlik çıkarmasını istemiş. Böylelikle polislerin bu sandıklara müdahale edeceğini ve AKP’nin bu sandıklarda çeşitli hileler yapacağında dair bilgiler bize geldi. Bunu söyleyen kişi de toplantıya katılan AKP’li bir görevli, gerekirse ismini ve ne iş yaptığını da açıklayabiliriz. Yine başka bir bilgi de AKP’nin her sandıkta en az 10 oy değiştirmek istediğini bunun da 25-30 bin oya tekabül ettiği bilgisi var. Bu konu da AKP’yi uyarıyoruz, böyle bir hileyi sakın ola ki düşünmesinler. Bu büyük bir felaket olur kendileri için. Halkımız da bu konu da duyarlı olsun. Seçim günü herkes sandıklara sahip çıksın” dedi.


 

 

 
‘Bu topraklar kana doydu’


 

 

 
Ardından konuşan Türkiye Barış Meclisi üyesi Şirin Tunç, Türkiye’nin tarihsel bir süreçten geçtiğini söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan çözüm süreci ile birlikte son 1 yılda artık cenazelerin gelmediğini ifade eden Tunç,” Bu topraklar artık kana fazlasıyla doydu. Artık bu topraklarda barışın yeşermesi gerekiyor. Bu seçimler bunun için tarihsel bir öneme sahiptir. Bu barışın, bu çözümün kalıcı olabilmesi için Sayın Öcalan’ın elini güçlendirmemiz gerekiyor. Onun için herkes bu seçimde oylarını barış ve kardeşlikten yana kullansın” dedi.


 

 

 
‘Demokratik özerkliği ilan edeceğiz’


 

 

 
Toplantı da son olarak konuşan BDP İpekyolu Belediye Eş Başkan Adayı Aygül Bidav, AKP’nin “Van’a gelecek” sloganına değindi. Bidav,” AKP her gün ‘Van’a gelecek’ diyor, sonunda gördük ki Van’a yalan ve dolandan başka bir şey gelmeyecek. Ama Van halkı Newroz’da herkese gösterdi kimin geleceğini. Yüz binler Newroz alanında barış ve kardeşliğin Van’a geleceğini gösterdi. Sayın Başbakan her gün bizlere dağ yolu gösteriyor. Ama biz bu sevinci Sayın Başbakan’ın kursağında bırakacağız. Biz artık dağlara çıkmayacağız. Dağdakileri de buraya getirip demokratik özerkliği ilan ederek halkımızla birlikte özgürlük, barış ve kardeşlik içerisinde yaşayacağız” dedi.


 

 

 
Cevdet Paşa Mahallesi’nde miting gibi toplantı


 

 

 
Seçim toplantıları kapsamında son olarak Cevdet Paşa Mahallesi’nde düzenlenen halk toplantısına katılan BDP’li adaylar, mahalle girişinde yüzlerce kişi tarafından karşılandı. Cevdet Paşa Mahallesi Taziye Evi’nde planlanan toplantı yoğun katılımdan dolayı dışarıda yapılmak zorunda kaldı. Taziye Evi avlusunu dolduran binlerce kişi, PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. Burada yurttaşlara seslenen BDP’li adaylar, yoğun ilgiden dolayı yurttaşlara teşekkür etti.


Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 09:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
baver baran
baver baran - 7 yıl Önce

emin ol bu tamamen bir iftiradır bende o toplantıda vardım bu diyen kişi sizde açıklayın sayın bekir kaya bende bir kürdüm ama kürde yakışmayan komuşmalar yapan siz akp saldıralar biz ne anladık demokratikten ne anladık özgürlükten....

yunus
yunus - 7 yıl Önce

ey beki̇r kaya sen bu türki̇ye cumhuri̇yeti̇ devleti̇ni̇n kanunlarini bi̇lmeden nasil avukat oldun bunu merak ei̇yorum. anasayasnin 2 maddesi̇ni̇ i̇yi̇ oku. i̇nsanlari ki̇mse demokrati̇k özerli̇k di̇ye kandirmasin öyle bi̇r şey olamaz . ne kanunda nede anayasada var böyle bi̇rşey. i̇kti̇dar olduğunuz beledi̇ye dönemi̇nde hi̇çbi̇r şey yapmadiniz özerkli̇k i̇lan edi̇nce ne yapacan ? van halki isi̇zi̇ i̇stemi̇yor zorla kepenk kapatmayi ki̇mse kabul etmi̇yor. iesnaftan zorla mazot benzi̇n parasi aliyorsunuz esnaf si̇ze oy veri̇rmi̇ ? 31 mart günü si̇zi̇n bu memlekette şekli̇ni̇ze bi̇r neşter vurecağiz.. zaman yakindir.

ALİ ASLAN
ALİ ASLAN - 7 yıl Önce

beki̇r kaya sende bi̇raz şeref ve haysi̇yet varsa o i̇smi̇ açikla herkes bi̇lsi̇n bunlar si̇zi̇n kendi̇ yalanlariniz

Vanlı ahmet
Vanlı ahmet - 7 yıl Önce

hilenin kralı sizde üç kağıt sizde zorbalık sizde ağrı dan gelmişsin vanın içine fitne mi sokacaksın söylediklerine sen bile inanmiyorsun gülaçarin evine bomba atan siz ak parti seçmenine saldiran siz esnafin camlarini kiran siz başörtülü bayanlari öldüresiye döven sizler değilmisiniz.bakin söz uçar yazi kalir milleti tehdit etmeyin köy muhtarlarini tehdit etmeyin yüzde on bile alamazsiniz bunu burada yaziyorum.

Murat heyelanı
Murat heyelanı - 7 yıl Önce

yaparsa siz yaparsınız akp kesinlikle sizin oylarınıza ihtiyacı yok

SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241