banner279

Kanispi’de festival coşkusu

Van’ın Çatak İlçesi’nde Kaymakamlık ve Belediye tarafından 9. Kanispi Ceviz, Bal, Alabalık ve Doğa Festivali düzenlendi.

Kanispi’de festival coşkusu
 

İlçe merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Kanispi Şelalesi’nin bulunduğu bölgede düzenlenen 9. Kanispi Ceviz, Bal, Alabalık ve Doğa Festivali’ne, Van Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, Gürpınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı, Bahçesaray Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Özcan, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Genel Sekreter Yardımcısı Fazıl Tamer, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

HİZMETLERİ ANLATTI

Festivalin açılışında konuşan Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, Çatak’ta son bir buçuk yıl içerisinde ilçenin çehresinin değiştiğini belirterek, “Hakikaten hükümetimizin kararlı tutumu karşısında bizlerin, güvenlik birimlerimizin yüksek gayretleriyle terörle mücadele alanında elde edilen başarılar sahada büyük bir yansıma buldu. Az önce ifade edilen yatırımlar ve yapılacak olan yatırımlar, bu çalışmaların birer ürünü. Devlet vatandaş birlikteliği, kaymakamlık ve belediye çalışmalarının bir çatı altında toplanması müthiş bir sinerji getirdi. Belki de Çatak son 10 yılda alamadığı hizmeti son bir yılda aldı. Umarım bu hizmetler katlanarak devam edecek.” dedi.

 

“KIRAÇ’I GERİTMEK KOLAY DEĞİL”
Festival için sanatçı Kıraç’ın Çatak’a gelerek konser vereceğine dikkat çeken Parlak, “Hayatın normalleşmesi ile bu tür aktiviteler, vatandaş ve devletin bir araya gelmesi daha da artacaktır. Bugün de bu huzur ortamından faydalanıyoruz. Kıraç’ı getirmek çok kolay bir şey değil. Kaymakam beyi bu çalışmasından dolayı tebrik ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye kaydetti.

 

“BİR ADIM GELENE ON ADIM GİTTİK”
Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül de, açılışta yaptığı konuşmada, festivalin her yıl çok daha güzel etkinliklere sahne olduğunu ve vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini belirterek, şunları söyledi:
“İlçemizin tüm sorunlarını önümüze koyup yola çıktık. Ve yaklaşık 15 aylık bir süre içerisinde geriye dönüp baktığımızda o kadar uzun bir yol kat etmiş olmanın ve ilçemizde bulunan mahallelerin neredeyse tüm sorunlarını gidermiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Bu yola başlarken öncelikle belirlemiş olduğumuz yol haritası, kurduğumuz çalışma ekibi ve kurumlar arası dayanışma ile üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir sorun ve problemin olamayacağını gördük. Bize bir adım gelene biz on adım gittik. Özellikle belediyelerden umudunu kesen ve halkın kapısı olduğunu unutan insanlara kucak açıp devletimizin sıcaklığı, sabrı ve hoşgörüsü ile yaklaşarak, tüm vatandaşlarımızla bir araya geldik. Daha önceki yönetimler tarafından yarım yamalak yapılan gündelik işlerin çok ötesine geçip kalıcı eserler bırakmak için kolları sıvadık.” 

 

İLÇEYE VERİLEN ÖNEM
Yönetimleri sırasında Çatak’a nasıl bir değer verdiklerini de anlatan Akgül, şunları kaydetti:
“İlçemizde yeni doğan bebekten yaşlısına, altyapısından yollarına, parklarından ışıklandırılmasına, eğitiminden camilerine, spor salonlarından müzik atölyelerine, mesire alanından semt sahasına kadar birçok ilke imza atmış olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. İnsanların günü kurtarma gibi basit ihtiyaçlarını gidermenin yanı sıra kendi projelerini üretebilen, gençlere rehberlik edip özellikle ülkemizin kalkınmasına yardımcı olabilmeleri için gençlere yatırım yaptık. Çünkü biliyoruz ki bu ülkeyi geleceğimizin teminatı olan gençlere bırakacağız. Bizi kalkındıracak, daha ileri seviyeye taşıyacak olan tek şeyin çocuklarımıza ve gençlerimize yapılan yatırım olduğunun bilincindeyiz. Tarihi köprülerinden eşsiz güzellikteki şelalelerine, ilçe merkezinde kesişen derelerinden tertemiz doğasına, insanlarımızın misafirperverliğinden samimiyetine, kırmızı benekli alabalığından organik balına kadar birçok güzellik ile cenneti andıran ilçemizin terörle değil, içinde barındırmış olduğu bu güzellikleri ile tanınması ve Van'ın görülmeye değer en güzel ilçelerinden biri olduğunun bilinmesini istiyoruz.”

 

BÜYÜKŞEHİRİN KATKILARI
Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın da, açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi: 
“Gördük ki Çatak Belediyemiz ve kaymakamlığımız çok güzel işler yapmışlar. Büyükşehir olarak biz de Çatak’a yapmamız gereken hizmetleri tespit ettik. Bütün muhtarlarımızla birlikte bir toplantı yaptık. Tüm muhtarlar köylerinin sorunlarını bize bir bir anlattı. Bu sorunlardan birincisi yol sorunuydu. Yani ilçe ile köyler arasındaki yolların yapılması talep edildi. Büyükşehir olarak 230 kilometre yol yaptık. 17 milyon para harcadık yolların yapımına. İkinci sorun mezbaha ve hayvan pazarıydı. Biz de mezbane ve hayvan pazarı için 950 bin harcadık. Bu yapılan işlerde değerli kaymakamımızın ve yardımcılarının rehberliği çok fazla oldu. Tarım arazilerinin sulanması için 1 milyon 500 bin TL harcadık. Muhtarlarımızın ihtiyaç olarak belirttiği en önemli sorunlardan bir tanesi terminal binasıydı. Sayın kaymakamımızın işareti ile hem yeri istimlak edildi. Hem de bu günlerde ihalesi yapılacak. Ve kısa zamanda şekillenecek. VASKİ’nin yaptıkları ve diğer teferruatlara çok fazla girmek istemiyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” 
Yapılan konuşmaların ardından festival alanını gezen katılımcılar halay çekerek, doyasıya eğlendi.
Festivalin dün akşamki bölümünde de Kıraç Konseri yapılacağı belirtilmişti. Konserin yapılacağı saat, gazetemizin baskı saatine denk geldiği için konserin ayrıntılarını paylaşamıyoruz.
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241