banner279

Kadın Kurulu yeni yönetimini seçti

İpekyolu Belediyesi Kadın Kurulu, 6 aylık sürecin ardından yeni yönetimini seçti. Maya Kadın Yaşam Merkezinde bir araya gelen kurul üyelerine konuşan İpekyolu Belediye Eş Başkanı Aygül Bidav, başarmanın başında birlik ve beraberliğin geldiğini, kadınlar olarak bu ruhla kadın mücadelesini yükseltmeye devam edeceklerini kaydetti. Genel seçim sonuçlarına da değinen Bidav, 7 haziran seçimlerinin kazananının kadınlar olduğunu belirti.

Kadın Kurulu yeni yönetimini seçti
 İpekyolu Belediyesi, 6 ay önce bünyesinde kurduğu Kadın Kurulu'yla birlikte kadınları tek çatı altında topladı. Kadın Kurulu bünyesinde, seçilmişler ve belediyede çalışan tüm kadınlar yer alıyor. Her birimin temsiliyet bulduğu Kadın Kurulu, belediyenin tüm karar süreçlerinde kadının etkin rol alma hakkını tanıyor. Önemli çalışmalara imza atan Kadın Kurulu 6 aylık sürecin ardından seçime girdi ve yeni yönetimi seçti. Maya Kadın Yaşam Merkezinde yapılan seçime kadın kurulu üyeleri olan; İpekyolu Belediye Eş Başkanı Aygül Bidav, Belediye kadın meclis üyeleri ve çok sayıda kadın çalışan katıldı.

Kadın Kurulu yönetim seçimine geçilmeden önce Kürtçe açılış konuşması yapan İpekyolu Belediye Eş Başkanı Aygül Bidav, uzun bir süre yönetimde yer alan kadınlara emeklerinden dolayı teşekkür ederek sözlerine başladı. Bidav, "Kadın Kurulu'nun çalışmaları, yerel ve ulusal medya kadar sosyal medyada geniş yer aldı. Yaptığımız çalışmayı değerli bulan Sakarya Üniversitesi ise bu çalışmaları kendi kentlerinde sergilemek ve bilinçlendirme çalışmaları için bizden destek istediler. Başta dediğimiz gibi kentimizi kadın rengiyle ön plana çıkaracağız. İpekyolu Belediyesi Kadın Kurulu, sadece kendi kurumuyla değil, aynı zamanda kentte bulunan sivil toplum kuruluşları ve belediyelerle de iletişim halindeydi, bu diyalog ve iletişimle birlikte kollektif bir çalışma ortamı yaratılmaya çalışıldı." diye konuştu.

BİDAV: SEÇİMİN KAZANANI KADINLAR OLDU
Cizire Kantonu ile Kobane'yi bağlayan Gre Spi'nin IŞİD'ten temizlendiğini belirten ve söz konusu yerlerin özgürleştirilmesini kutladığını belirten Bidav, "Bu vesileyle tüm Kürdistan'ın özgürlüğünü diliyorum" dedi. 7 Haziran seçim sonuçlarını da değerlendiren Bidav, "HDP büyük başarı elde ederek meclise girdi. Tabi seçimin en büyük kazananı kadınlardır. Bu büyük başarı sadece Vanlı ya da Amedli kadınların başarısı değildir, tüm Türkiyeli kadınların başarısıdır. Bu başarı Lazların, Ermenilerin, Çerkezlerin, Arapların, Kürtlerin ve Türklerin başarısıdır. Burada şöyle bir gerçeklikte var; Kürt Özgürlük Mücadelesinin büyük emekleri sonucunda ortaya çıkan bir başarıdır bu." dedi.

HDP projesinin mimarının PKK Lideri Abdullah Öcalan olduğunu belirten Bidav, "HDP ile birlikte tüm halkların bir arada yaşayabileceğini gösterdi. Bugün bütün dünya bu projeyi taktir etmektedir. Biz hiçbir insanın ölmesini istemeyiz ya da topraklarından göç etmelerini de istemeyiz. Bu projenin en büyük sloganı 'Büyük İnsanlık' sloganıydı. Ve bu seçimde de 'Büyük İnsanlık' kazandı. Her şeyden önce birbirimizi sevmemiz gerektiğini geçtiğimiz eğitimlerde söylemiştik. Eğer biz birbirimizi sevmesek o zaman ne barışı ne de özgürlüğü getiremeyiz. Eğer şahsiyet böyle şekillenirse çalışmaların daha iyi sonuçlar elde edeceğine inanıyorum. Zaten bugün bir başarıdan bahsedebiliyorsak, bu yoldaşlık anlayışı sonucunda ortaya çıkmıştır." şeklinde konuştu.

SEÇİMLER YAPILDI
Bidav'ın ardından Kadın Kurul Sözcüsü Gülderen Doğan, kurulun şuana kadarki faaliyetlerini anlattı. Doğan'ın konuşmasından sonra faaliyetler sinevizyon gösterimi eşliğinde katılımcılara izletildi. Kadın Kurulunun görevlerini anlatan Kadın Kurul Sözcüsü Sevgi Özveren ise Kadın Kurulunun belediye bünyesinde bulunan tüm kadınların bir araya gediği bir kurul olduğunu belirti. Özveren son olarak yeni seçilecek olan yönetime de başarılar diledi. Seçimden önce İpekyolu Belediye Eş Başkanı Aygül Bidav ve üyeler tarafından, görevini tamamlayan 1. dönem Kadın Kurulu yürütme üyelerine emeklerinden dolayı çiçek verildi. Yapılan seçimde İpekyolu Belediyesi Kadın Kurul Sözcülüğüne Meryem Deniz ve Derya Özdemir seçilirken yönetime ise Beritan Tayan, Melahat Şedal, Ezgi Arslan, Ferahat Akın, Belma Yaşar, Ruken Özdemir, Zozan Deniz Söylemiş, Lamia Göler, Seher Kartal, Esmer Karam, Fatma Çelikkaleli, Necla Arslan, Gülten Şeber ve Sevim Avcı seçildi.

/ Haber MerkeziKaynak / Editör: Prestij Haber Merkezi -

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2015, 20:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241