banner279

İthal kömür fiyatında indirim yapıldı

Önceki hafta kurdaki sert yükseliş ile birlikte fiyatları da tavan yapan ithal kömürde, dolar fiyatı düşünce fiyatlar da bir miktar aşağı indi.

İthal kömür fiyatında indirim yapıldı

Önceki hafta tarihi rekor kıran kur fiyatları, 20 Aralık akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "Kur korumalı TL vadeli mevduat sistemi"nin ardından sert bir düşüş yaşadı. Piyasada da kur fiyatlarındaki yükseliş gerekçe gösterilerek bir çok ürünün fiyatında yüzde 100'e varan oranlarda artış yapıldı. Dövizdeki fiyat düşüşüne rağmen bir çok ürün fiyatında beklenen indirimin henüz gerçekleşmediği görülürken, kur ile birlikte fiyatları oldukça yükselen ithal kömürde ise yüzde 27 civarında bir indirimin yapıldığı belirtildi. Ancak vatandaşlar, indirimli fiyatı 3 bin 830 TL'ye düşen ithal kömürün fiyatını yine de yüksek buluyor. 
Kısa sürede gerçekleşen sert yükselişin ardından, 20 Aralık gecesi açıklanan yeni sistemle bu kez sert düşüşün olduğu dolara bağlı olarak bir çok ürünün de fiyatlarında değişiklikler yaşandı. Başta gıda ürünleri olmak üzere, genellikle ithal edilen ürünlerin fiyatlarında yüzde 100'e varan oranlarda yükselmeler oldu. Ancak dolar kurundaki düşüşün ardından bazı ürünlerde sembolik sayılabilecek indirimler gözlenirken, bazı ürünlerde ise henüz beklenen indirim haberleri gelmedi. Ancak, dolardaki düşüşle birlikte ton fiyatı rekor seviyeye çıkan ithal kömürde ise yüzde 27 dolaylarında bir indirimin yapıldığı kaydedildi. 
Dolar kurunun 18 lirayı geçtiği dönemde ton fiyatı 5 bin 250 TL’ye kadar yükselen ithal kömürün, doların 11-12 lira bandına gerilemesi ile ton fiyatının 3 bin 830 TL'ye satışa sunulduğu belirtildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan İkbal Kömür sahibi Cevdet Arvas, dolar kurundaki yükselişle birlikte ton fiyatı 5 bin 250 TL'ye yükselen ithal kömür fiyatlarının, kurdaki düşüşün ardından yüzde 27 oranında düşerek, 3 bin 830 TL bandına geldiğini ifade etti.
“ESNAFIMIZ, GEREKEN İNDİRİMİ YAPTI”
İkbal Kömür sahibi Cevdet Arvas: “Dolardaki düşüş ithal kömür fiyatına yansıdı. Dolar kurunun yükselmesiyle ithal kömürün ton fiyatı 5 bin 250 liraya kadar çıkmıştı, şuan 3 bin 830 liraya kadar indi. Bizim esnafımız, dolar kurundaki düşüşten dolayı gereken indirimi yaptı. İthal kömürün ton fiyatinda bin 400 TL’yi geçen bir düşüş gerçekleşti, yani yüzde 27 civarında. Dolar kurunun yükselmesiyle satışlarımızda da büyük bir azalma söz konusuydu, kur düşünce fiyatlara da yansıdı ve şimdi işlerimizde bir miktar artış var. Şayet dolar biraz daha düşerse bu da fiyatlara yansıyacak” ifadelerini kullandı.
Dondurucu soğukların başladığı Van'da vatandaşlar ise, yüzde 27 dolayında bir indirim yapılmış olmasına rağmen ithal kömür fiyatlarının yüksek olduğundan yakınıyor.
Özel Haber: M. Selim KURT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140