banner279

İşte Van yerel seçim sonuçları

Van'da 30 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimin ardından oy sayma işlemi bu akşam itibariyle sona erdi.

İşte Van yerel seçim sonuçları
 

30 Mart Pazar günü yapılan seçimlerin ardından yapılan oy hesaplamaları tamamlandı. Van'da Sandıkların yüzde 100'ü açılırken BDP Van Büyükşehir ve 12 ilçeyi resmen kazandı. Yaklaşık iki gündür tek tek sayılan oyların tamamının açılmasıyla birlikte AK Parti ise Van'daki 12 ilçeden sadece 2 belediyeyi kazandı.

GEÇERSİZ OYDA ŞAŞIRTAN ORAN!

Toplam seçmen sayısının 577 bin 186 olduğu Van'da 451 bin 65 oy kullanıldı. Kullanılan oylardan 11 bin 91'i büyük bir mektarı geçersiz sayılırken geçersiz kullanılan oyların yüksekliği dikkat çekti.

VAN'DA KATILIM YÜKSEK OLDU

Van'da toplam 2 bin 228 sandıkta kullanılan oylarda vatandaşlar büyükşehir belediye başkanı, ilçe belediye başkanı, il genel meclisi ve mahalle muhtarı olmak üzere toplam 4 oy kullandı. Türkiye genelinde yüksek katılımın sağlandığı Van'da da katılım oranı % 78,15 oldu.

İŞTE VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KESİNLEŞEN SONUÇLAR:

İŞTE İLÇE İLÇE KAZANILAN İLÇELER VE ORANLAR:

Öte yandan ilçelerde de BDP'nin ezici üstünlüğü bariz bir şekilde hissedildi. BDP büyükşehir ile birlikte toplamda 14 belediyeden 12'sini alırken AK Parti sadece 2 belediyeyi kazanabildi. Gevaş'ta tartışmalı seçimlerde oylar tekrar tekrar sayılırken BDP oylara bir kez daha itiraz etti. Fakat resmi olmayan sonuçlara göre açılan % 100 sonuçlara göre ilçelerde kazanan partiler ve oy oranları şu şekilde oluştu:

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2014, 23:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
serhed
serhed - 7 yıl Önce

olması gereken buydu tum serhed halkina hayırlı olsun.

SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241