banner279

İşte dolandırıcıların yeni yöntemi

Dolandırıcılar her geçen gün vatandaşı farklı bir yöntemle aldatıyor. Dolandırıcılar geliştirdikleri yeni yöntemle insanları telefonda hipnoz ederek dolandırıyor.

İşte dolandırıcıların yeni yöntemi

Dolandırıcılar, ağına düşürdüğü vatandaşları psikolog edasıyla telefonda hipnoz edip isteklerini yapmasını sağlıyor. Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, şahısların kontör dolandırıcılığından TL dolandırıcılığına geçiş yaptığı belirtildi.

Son zamanlarda telefonda hipnoz yöntemiyle vatandaşı dolandırmaya çalışanların türediğine dikkat çeken Emniyet Müdürlüğü, dolandırıcıların telefonda psikolog gibi konuşup vatandaşların zayıf yönlerini bulmaya çalıştığına vurgu yaptı. Açıklamada, "Hipnotize olup trans halinde geçen kişi telefonda sürekli konuşarak bilinç altını etkileyen sahsın etkisi altına girmektedir.

Kişi sadece telefondaki sesi duyarak söylediklerine şartsız olarak inanmakta ve istediklerini bir an önce yerine getirmek için çaba göstermektedir. Telefon kapandığında bu trans halinden kurtulan şahıs dolandırıldığını anlaması uzun sürmemektedir. Polise bildirilen bu tür dolandırıcılık olaylarının kat kat fazlasının bildirilmediği düşünülmektedir. Dolandırıldığını söyleyen vatandaşlarımız yakın çevrelerinde alay konusu olmaktadır. Çeşitli ithamlarla suçun tamamen kendisine ait olduğu, neden inandığı, neden para gönderdiği söylenerek aşağılanmaktan korktuğu için herhangi bir resmi kuruma şikayette bulunmamaktadır.

Hal böyle olunca da kendisini dolandıran şahısları cesaretlendirerek başka kişilerinde mağdur olmalarına ön ayak olmaktadırlar. Yakın çevresiyle dahi mağduru olduğu olayı paylaşmaması durumunda bir kez daha mağdur olarak suçluluk duyması işten bile değildir." denildi.

Ayrıca açıklamada Kayseri'de geçen yıl dolandırıcılara kaptırılan para miktarı da açıklandı. 2012 yılında dolandırıcıların hesabına aktarılan paranın 1 milyon lira olduğu belirtilirken, bu rakamın 2011'de ise 760 bin lira olduğu saptandı. Geçen yıl ise polisin başarılı çalışmasıyla 34 kişi yakalandı. Polis, vatandaşları uyarmak için ATM'lerin yanına broşür asarak uyarıda bulunmayı da ihmal etmiyor. Öte yandan geçen yıl Kayseri'den dolandırıcıların hesabına 1 milyon lira para gönderildiği ortaya çıktı. Polisin yaptığı başarılı operasyonla geçen yıl 34 kişi yakalandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2013, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140