banner279

İskele Caddesi’ndeki dubalar kaldırıldı

Van’da 2018 yılında dönemin kayyum belediyesi tarafından çift yönlü trafiğe açılan, ışıklandırma, kaldırım ve asfalt çalışmaları yapılan İskele Caddesi’nde orta refüjlere bırakılan ve birçok kez duyarsız sürücüler tarafından zarar verilen reflektörlü dubalar kaldırıldı. Dubaların kaldırılması ile bazı araçların istedikleri noktadan dönüş yaptığı, karşı şeride geçtiği ve trafiği tehlikeye soktuğu görülüyor.

İskele Caddesi’ndeki dubalar kaldırıldı

 Ülkenin en uzun caddesi olarak bilinen Van’ın İskele Caddesi geçtiğimiz yıl dönemin kayyum belediyesi tarafından prestij caddelerden biri haline getirilmişti.
Yaklaşık 10 yıl boyunca tek yönlü olarak hizmet verdiği için bir türlü gelişemeyen, halkın ve esnafların isteği sonucu çift yönlü olarak trafiğe açılan, yeni ışık sistemleri, yenilenen kaldırımları ve genişleyen yoluyla tekrardan hizmete giren İskele Caddesi’nde, orta refüjlere şık, reflektörlü dubalar yerleştirilmişti. Özellikle akşam ve gece saatlerinde ışıklı dubalar yola güzellik katıyordu.
Birçok duyarsız sürücünün sağa ve sola dönüşlerde çarptığı ve kırdığı dubaların çoğu zarar görmüştü. Son olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından söz konusu tüm dubalar kaldırıldı.


         “DUBALARIN KALDIRILMASI ÇÖZÜM DEĞİL”
Dubaların kaldırılması ile trafikte tehlike çanları çalmaya başladı. Dubasız olan yolda sürücülerin çoğu istedikleri yerden sağa ve sola dönüşler yapıyor. Bazı sürücüler ise önündeki aracı sollamak için çoğu zaman karşı şeride kadar gidebiliyor. Hal böyle olunca vatandaşlar orta refüjlere mutlaka yeni bir çözüm bulunmasını istiyor. Mevcut dubaların yenilenerek dikilmesini isteyen vatandaşlar, özellikle HDP’li Büyükşehir Belediyesi’nin yenilenen caddede eksik görülen noktalarda hizmet yapması gerektiğini vurguluyor.


            Dubaların yeniden refüjlere bırakılmasını isteyen vatandaşlar, kaldırımlardaki bir metrelik ışık sistemlerinin çoğunun arızalı veya kırık olduğunu, bunların tamir edilmesini istiyor. Yol kenarındaki aydınlatma direklerinin bazılarının ise olmadığını veya kırık olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Belediyelerde yönetimler değişse de kurumsallaşma adına hizmetlerin aynen devam etmesi gerekir. Daha önce kayyum döneminde bazı hizmetler yapılmış ve eksiklikler sonraki süreçte ortaya çıkmışsa, mevcut belediye bu sıkıntıları gidermek zorundadır. Yoksa sorunlu olan yerleri görmezden gelip, ‘Nasıl olsa kayyum yaptı, bu sorunları herkes görsün’ anlayışı, sakat bir anlayıştır. Özellikle kayyum döneminde yapılan en güzel işlerden ve projelerden biri İskele Caddesi’dir. Bu hizmetlerdeki bazı aksaklıkların giderilmek istenmemesi, hizmetin olmadığı anlamına gelmez. Büyükşehir Belediyesi vatandaşına hizmet etmek için vardır. Devletin gönderdiği kaynaklar doğru ve yerinde kullanılmalıdır” yorumunu yapıyorlar.Van Bölge Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241