banner279

İskele Caddesi’ndeki ağaçlar kent ormanına taşınıyor

Van Büyükşehir Belediyesi İskele Caddesi’nde bulunan ağaçları özel ağaç söküm aparatı ile sökerek Edremit Kent Ormanına taşıyor.

İskele Caddesi’ndeki ağaçlar kent ormanına taşınıyor
  Daha önce İki Nisan Caddesi’nde yaptığı yenileme çalışmasıyla vatandaşlardan tam not alan Büyükşehir Belediyesi, benzer bir çalışmayı İskele Caddesi'nde yürütüyor.

   Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu’nun talimatları ile tek yönlü olarak hizmet veren İskele Caddesi tekrar çift yönlü hale getiriliyor.

   Bu kapsamda bir süre önce yol genişletme çalışmaları başlayan cadde üzerinde bulunan ağaçların sökümü için Büyükşehir Belediyesi örnek bir çalışmaya imza attı.

   Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı tarafından yaptırılan özel bir aparat sayesinde caddenin sağında ve solunda bulunan 232 dişbudak ağacı köklerine zarar verilmeden yerinden sökülerek Edremit Kent Ormanına taşınıyor. Halen devam eden taşıma işlemi sırasında zarar görmemeleri için ağaç gövdeleri özel bir köpükle sarılırken kökleri ise hasır ile kaplanarak kendi kök toprağı ile birlikte taşınması sağlanıyor. 

 

    232 ADET ÇINAR VE IHLAMUR DİKİLECEK

   İskele caddesinde bulunan ağaçların sökümünün tamamlanmasının ardından yenilenen caddenin iki yanındaki kaldırımlara toplam 232 adet, boyları ortalama 3 buçuk metre olan ıhlamur ve çınar fidanları dikilecek. Ağaç dikim çalışmalarının tamamlanmasının ardından refüjlere de 3 bin adet çeşitli çalı ve süs bitkisi dikilecek. 

 

    BÜYÜKŞEHİR 2 YILDA 30 BİN AĞAÇ DİKTİ

   İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Vali Murat Zorluoğlu’nun Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili olarak göreve getirilmesinin ardından  “Daha yeşil bir Van” sloganıyla çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi 2017-2018 yılları arasında 30 bin ağaç dikimi gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza attı. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı tarafından kentte bulunan park - bahçe ve ormanlık alanlara iki yıllık süreçte yaklaşık olarak 30 bin ağaç, 130 bin gül ve çalı bitkisi ile 1 milyondan fazla mevsimlik çiçek dikimi gerçekleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 14:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 3 yıl Önce

Yazık bu hizmelere bu nankörlere değmez VALLAHİ DE BİLLÂHİ DE değmez hak etmiyoruz

SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241