banner279

İşi gücü bıraktık dizi izliyoruz!

Dizi bağımlılığı işyerlerine taşındı. Servis sağlayıcısı Medianova'nın paylaştığı verilere göre çalışanlar, kaçırdıkları dizileri mesai saatleri içinde izliyor.

İşi gücü bıraktık dizi izliyoruz!

İnternet üzerinden dizi izlenebilmesi sayesinde dizi bağımlılığı işyerine taşınıyor. Servis sağlayıcısı Medianova'nın paylaştığı verilere göre çalışanlar, kaçırdıkları dizileri mesai saatleri içinde izliyor. Dizi severler sabah mesai başında rutin işlerini yaptıktan sonra saat 10.30 gibi en sevdikleri dizilerin tekrarını izlemeye başlıyor. Saat 12.00-12.30 arasında tatilinde dizi izleyenlerin sayısı tavan yapıyor. 

Medioanova'dan yapılan açıklamaya göre dizilerin internet üzerinden izlenebilmesi sayesinde çalışanların sevdikleri dizileri kaçırmamak için iş çıkışında koşa koşa eve gittikleri günler sona erdi. Televizyon kanallarının yayınladıkları dizileri seç-izle teknolojisiyle internet sitelerine taşıyan servis sağlayıcısı Medianova'nın verilerine göre; çalışanlar kaçırdıkları dizileri mesai saatleri içinde işyerinde izliyor. Verilere göre dizi severler sabah mesai başında rutin işlerini yaptıktan sonra saat 10.30 gibi en sevdikleri dizilerin tekrarını izlemeye başlıyor ve öğle tatilinde dizi izlenme oranı tavan yapıyor.

Öğle tatilinde dizi izleyenlerin sayısı tavan yapıyor

Medianova'nın VoD (Seç-İzle) dizilerle ilgili paylaştığı veriler, Türk izleyicisinin dizilerden gün içinde de vazgeçemediğini gösteriyor. Medianova CEO'su Serkan Sevim, "Çalışanlar sabah işe geldikten sonra ilk olarak acil işlerini yapıyorlar. Biraz rahatladıktan sonra saat 10.30 gibi dizi izlemeye başlıyorlar. Öğlene doğru izlenme oranı gittikçe artıyor. Çünkü çalışanların önemli bir bölümünün bu dizileri daha rahat izlemek için öğle iznine bile çıkmadıkları görülüyor. Öyle ki gün içinde en fazla izleyici sayısına öğle tatili sırasında, 12.00-12.30 saatlerinde ulaşılıyor. İş çıkışı saatine denk gelen 17.00-20.30 saatlerinde ise izleyici sayısı düşüyor" diye konuştu.

Perşembe günleri internetten dizi izleme oranı yüzde 19.1'e kadar çıkıyor

Medianova verilerine göre internetten dizi izleme oranlarının Pazartesi yüzde 10.6, Salı yüzde 12, Çarşamba yüzde 16, Perşembe yüzde 19.1, Cuma ve Cumartesi yüzde 15.8, Pazar ise yüzde 10.7 olduğu görülüyor. Bu veriler, televizyon reytingleri yüksek olan dizilerin internette de en fazla trafik alan diziler olduğunu ortaya koyuyor. Dizi tutkunları, televizyonun en sevilen dizilerinin tekrarını zaman kaybetmeden, ertesi gün izleyebiliyor.

Suriye ve İran da Türk dizilerini internetten izliyor

Türkiye'nin dizi ihracatı artmaya devam ediyor ve bu yıl yayınlanan Türk dizileri de yurtdışında izlenme rekorları kırıyor. Suriye ve İranlı izleyiciler, internetten dizi izlemenin kolaylığını tercih eden seyirciler arasında yer alıyor. Rakamlar, Suriyeli izleyicilerin toplam izleyici sayısının yüzde 5'ini, İranlı izleyicilerin ise yüzde 4'ünü oluşturduğunu gösteriyor. Gelişmiş altyapı sayesinde yurtdışındaki seyirciler de dizileri televizyon yayınının ardından, uzun süre beklemelerine gerek kalmadan Türk seyircilerle aynı anda internet üzerinden izleyebiliyor.

Trafiğin yüzde 5'i mobil cihazlardan

Medianova'nın verileri çok çarpıcı bir noktayı daha gözler önüne seriyor. Bu verilere göre diziler ve videoların mobil cihazlara uygun formatlarda yayınlanma oranı da üzerinden yayınlanma ve izlenme oranları da gün geçtikçe artıyor. Akıllı cihazlar ve tabletlerden yapılan yayınlar ciddi anlamda büyüyor. Mobil cihazlar üzerinden yayınlarda yıllık trafik büyümesi yüzde 200 artarken, tüm yayınların yaklaşık yüzde 5'i artık mobil cihazlar üzerinden yapılmaya başladı.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2012, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140