banner279

İranlılar, yeni yıla Van'da girecek

2018 yılına merhaba demeye hazırlanırken, yeni yıl tatillerini Van’da geçirmek isteyen İranlı turistler de Van’a gelmeye başladı. 2017 yılının son günlerini Van’da geçirip, 2018 yılına burada merhaba demek isteyen İranlı turistler günler öncesinden yaptıkları rezervasyonlarla başta otel sahipleri olmak üzere, esnafın yüzünü yılın bu son günlerinde de güldürmeye devam ediyor. Yeni yıla Van’da girecek olan İranlı turistler için otel işletmecileri de çeşitli eğlence programları düzenleyerek gelecek olan konuklarını en iyi şekilde ağırlamaya hazırlanıyorlar.

İranlılar, yeni yıla Van'da girecek
 

“İRANLILAR ŞUAN VAN İÇİN TEK PAZAR”

Konuyla ilgili görüştüğümüz Urartu Oteli Sahibi, Turizmci Murat Türkoğlu, yeni yıla Van'a girmek isteyen İranlıların günler öncesinden yaptıkları rezervasyonlarla otellerindeki doluluk oranının yüzde 100'e yaklaştığını söyledi. Türkoğlu şunları söyledi; “Yeni yıla Van’da merhaba demek isteyen İranlı turistlerin günler öncesinden yaptıkları rezervasyonlarla otelimizdeki doluluk oranı yüzde 100'e yakın bir noktaya ulaştı. Otelimizde konaklayacak olan misafirlerimizin yüzde 80’i İranlı turistlerden oluşmaktadır. İranlılara yönelik yılbaşı programımız var, yaklaşık dört gün boyunca bu doluluğumuz devam edecek. Yani yılbaşına İranlılarla gireceğiz. İranlılar şuan Van için tek pazar konumundalar. İnşallah bunları kaybetmeyiz, umarım herkes bunların kıymetini bilir, buna yönelik çalışmalar yapar. 2018’in 2017'den daha iyi olmasını umut ediyoruz, olacak gibi de görünüyor.”

 

“BEŞ GÜNLÜK BİR YOĞUNLUK BEKLİYORUZ”
Yeni yıl tatilleri için İranlı turistlerin Van'a gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Tamara Oteli Müdürü Hikmet Çakır ise şunları kaydetti; “Bu sene geçen seneyle aynı yoğunlukta geçecek diye bekliyoruz. Hatta bu seferki yoğunluk yılbaşından iki gün sonraya da sarkabilir. Sadece yeni yıla özgü değil, yani beş günlük bir yoğunluk bekliyoruz. Otel doluluk oranımız da hemen hemen yüzde 100’ü buluyor. Yılbaşı sonrası için, yani Ocak ayı için şuan aldığımız çok ciddi bir talep yok ama Ocak ayından sonra Şubat itibari ile çok ciddi bir yoğunluk bekliyoruz. Ay bazında düşünürsek yüzde 70-80’nin altına düşmeyeceğine inanıyorum. Geçen yıllara kıyaslama yaparsak bu sene çok ciddi bir yoğunluk yaşadık, çok güzel geçti sezon. Önceki yıllara göre daha iyi ve haftalık olarak düşündüğümüzde yine haftanın 3-4 günü dolu geçiriyoruz. Van’da kış turizmini de yaygınlaştırabiliriz, daha cazip bir merkez haline getirebiliriz, daha yoğunlaştırılabilir turist sayısı. Haftanın 3 gününü değil haftanın 6-7 gününü de dolu geçirebiliriz. Tamamen yüzde 100 olmasa bile en azından yüzde 50’nin altında kış sezonu geçmezse çok daha iyi bir noktaya gelebiliriz. Bu dönemlerde İranlıları cezp edecek etkinlikler yapmamız gerekiyor, bu sene için hatta Şubat ayı itibari ile birkaç konserin olacağı duyumunu da aldık. İranlılara hitap eden konserler yapılıyor, onların sanatçıları getiriliyor ama neden bizim sanatçılarımız da olmasın. Bizim sanatçılarımızı da seviyorlar ve ısrarla istiyorlar, bu sanatçılarımızı getirmek için Valilik, Turizm İl Müdürlüğü ve Van Ticaret ve Sanayi Odası desteği olursa çok daha güzel bir hale dönüştürebiliriz.” Haber: Mürsel ÖNER

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2018, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241