banner279

İran'la sınır güvenliği protokolü imzalandı

Dün Van'a gelen İran İslam Cumhuriyeti Salmas kenti heyeti ile yapılan toplantıların ardından bugün iki heyet arasında sınır güvenliği protokolü imzalandı.

İran'la sınır güvenliği protokolü imzalandı
2 Nisan Polisevi’nde düzenlenen imza protokolü, Türkiye adına Van Valisi Aydın Nezih Doğan ile İran adına Salmas Kenti Valisi Albay Hasan Hasanlı tarafından imzalandı.

Dün saat 08.30 sıralarında Kapıköy- Razi Hudut Kapısı’ndan Van’a giriş yapan heyet saat 10.00’da Van Valiliği’ne geçerek burada Van Valisi Aydın Nezih Doğan’la bir süre görüşen İran heyeti sınır güvenliğini masaya yatırmıştı.

“Atalarınızdan çok iyi ilişkiler devraldık”

Van Valisi Aydın Nezih Doğan, iki ülkenin çok iyi ilişkilerinin olduğunu söyleyerek, “Bizim, komşu iki ülkenin hudut temsilcileri olmanın ötesinde, iki ortak kültürün geçmiş tarihi yakınlığı ve aynı inanç ortamın insanlar olmanın getirdiği farklılıklarımız var. Bu ortaklıklarımız bizi aslında bir arada yaşamaya ilişkin değerlerimizle inşaya zorluyor. Daha iyi bir komşuluk ilişkisi kurmak için, ortaya çıkan sorunlarımız sulhen haletmenin yollarını bulmak için, sadece hudut ilişkileri bakımından değil, aynı zamanda ekonomik anlamda da birbirimize yakın durmak için, bu yüzyıllar süren dostluğumuzu iyi biçimde işlemeye devam ediyoruz. Atalarınızdan çok iyi ilişkiler devraldık. Evlatlarımıza da bu iyi ilişkileri devretmek için samimi gayret içerisindeyiz. Değerli dostumuz Hasan Bey ve delegasyonuna çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Sırımızda arzu edilen bir güvenliği tesis etmek istiyoruz”

İran İslam Cumhuriyeti temsilcisi Salmas Kenti Valisi Albay Hasan Hasanlı ise, Türkiye topraklarında bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, “Ben ve heyetim de, İran İslam Cumhuriyeti temsilcileri olarak, Türkiye topraklarında bulunulmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bizim ilişkilerimiz yıllara dayanıyor. İnşallah bu ilişkilerimiz gün geçtikçe daha da pekişip gelişecektir. Tabii ki bizim hudut komisyelerimizin ayrı görevleri var. İnşallah bu görevlerimizi ortak kutuplar çerçevesinde yürütürüz. Örneğin insan kaçakçılığı, uyuşturucu ve diğer birçok kalemleri sayabiliriz. Bunların önlenmesi hususunda gerekli gayreti gösterip sınırımızda arzu edilen bir güvenliği tesis etmiş oluruz. Bu iki gün içerisinde bize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı ben ve heyetim teşekkür ediyoruz, inşallah bir gün de sizleri ve heyetinizi kendi toprağımızda konuk etmek istiyoruz.” Dedi

Yapılan toplantıdan sonra iki ülke arasında protokol imzalandı. İmzalanan protokolden sonra İran İslam Cumhuriyeti Salmas kenti heyeti Van’da ayrıldı. (Murat Dalgın-İLKHA)

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2014, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241