banner279

İran'dan Barzani'ye tehdit! Kürdistan'dan cevap

İran, Barzani'den memnun olmadıklarını Kürdistan Bölgesi’nin İran’ın düşmanlarına yardım ettiğini iddia etti. Kürdistan yönetimi:Hiç kimsenin Kürdistan Bölgesi veya başka ülkenin güvenliğini tehdit etmesine izin vermeyeceğiz” dedi

İran'dan Barzani'ye tehdit! Kürdistan'dan cevap
 İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Yüksek Askeri Danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, "Iraklı Kürtler 'Aryan' ırkındandır ve kökleri de İran'a dayanır. İran'a da ilgi duyarlar ancak bu politik oyunlara girerlerse İran'ın onlara yardım edip etmeyeceği belli değil."dedi.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Tesnim'in haberine göre, başkent Tahran'da bir basın toplantısında konuşan Safevi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin izlediği politikadan memnun olmadıklarını söyledi.

Barzani yönetiminin Suudi Arabistan, İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ilişkilerinin iyi olduğunu öne süren Safevi, Barzani'nin Kuzey Irak'taki Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından İran karşıtı gruplara silah temin edilmesine izin verdiğini iddia etti.

Safevi, İran'ın Barzani yönetimiyle ilişkilerinin aksine Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) lideri ve Irak'ın eski cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin grubuyla ilişkilerinin daha iyi durumda olduğuna dikkati çekti.

Barzani hükümetinin Irak'taki merkezi hükümetten uzaklaşma çabası içinde olduğunu savunan Safevi, bundan hoşlanmadıklarını ifade etti.

"BARZANİ HÜKÜMETİNİ UYARIYORUZ!""

Yahya Rahim Safevi, “Barzani’nin partisi Irak’ın kuzeyinde Suudi Arabistan Konsolosluğu’nun devrim (İran) karşıtı güçlere silah vermesine izin veriyor. Onları uyarıyoruz. Bilmelidirler ki İran’a borçlular” diye konuştu. 

KÜRDİSTAN HÜKÜMETİNDEN TEPKİ

IKBY Dış İlişkiler Sorumlusu Felah Mustafa, “Hiç kimsenin Kürdistan Bölgesi veya başka ülkenin güvenliğini tehdit etmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Rûdaw’a konuşan Felah Mustafa, Kürdistan Bölgesi’nin uluslararası esaslara bağlı kaldığını belirterek, “Kürdistan’da 36 ülkenin temsilciliği bulunması, yabancı ülkelerle olan diplomatik ilişkilerimizin güçlü olmasından kaynaklanıyor. Bu konu ayrıca ülkelerin güvenilirliğiyle ikili ilişkilere bağlıdır” dedi.

Kürdistan Bölgesi’nde bulunan dış temsilciliklerin uluslararası normlar çerçevesinde kurulduğuna dikkat çeken Felah Mustafa,“Temsilcilikler Federal Hükümeti ve bakanlar kurulu kararıyla ofislerini açtı. Bunlar siyasi, ekonomi, kültürel ilişkilerin güçlenmesini sağlıyor. Kürdistan veya komşularımızın güvenliğini tehdit etmek için değildir” diye konuştu.

Yahya Rahim Safevi’nin “Suudi Arabistan'ın Erbil Kosolosluğu'na” ilişkin sözlere ilişkin ise Felah Mustafa şunları kaydetti:

 “Kürdistan Bölgesi’yle ilgili iddiaları reddediyoruz. Suudi Arabistan’ın da bu iddialara cevap vermesini bekliyoruz. Kendilerini düşüncelerini beyan etmeden önce, ortak çıkarlara ve komşuluk ilişkilerine bağlı kalmaya davet ediyoruz.”

 “Hiç kimsenin Kürdistan Bölgesi veya başka ülkenin güvenliğini tehdit etmesine izin vermeyeceğiz” diyen Mustafa,“Komşularımızla en iyi ilişkiyi kurmayı arzu ediyoruz” ifadesini kullandı.

Felah Mustafa son olarak, Kürdistan Bölgesi’nin uluslararası topluluğun bir parçası olduğunu hatırlatarak, kendilerinin Irak ve bölgenin güvenliğinin sağlanması konusunda önemli rol üstlendiklerini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2016, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241