banner279

"İran'dan 3 milyon mülteci Türkiye'ye gelmeye çalışıyor"

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, mülteci sorunu ve geri kabul anlaşmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "İran'da 3 milyon mülteci var, Türkiye'ye hareketlenme içinde Türkiye'ye gelmeye çalışıyor "dedi.


Özel bir televizyon kanalında, mülteci sorunu ve geri kabul anlaşmasına ilişkin açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, çoğunluğu Afgan mülteciler olan yaklaşık 3 milyon mültecinin Türkiye'ye gelmeye çalıştığını söyledi.

Avrupa yükümlülükleri yerine getirmeme durumunda geri kabul anlaşmasının yürümeyeceğini ifade eden Kaynak "3 temel konu var. Türkiye, her bir izinsiz mülteciye karşılık bir mülteciyi Avrupa'ya gönderecek. İkincisi Türkiye'nin göçmenlerle ilgili katlandığı maliyete katkı olarak verilecekti. Üçüncüsü vatandaşlarımızın Avrupa'da serbest dolaşımına izin verilecekti. Anlaşma iki tarafa da yükümlülükler getiriyor. Türkiye bunları yerine getirmiştir. Mali yardımla ilgili daha 500 milyon dolar/euro var. Geri kabul anlaşmasını, mülteciler üzerinden pazarlık konusu yapmayız. Avrupa yükümlülüklerini yerine getirmezse bunun gözden geçirilme hakkı var. Geri kabul anlaşması bu haliyle yürümez." diye konuştu.

Çoğunluğu Afgan mülteciler olan yaklaşık 3 milyon mültecinin Türkiye'ye gelmeye çalıştığını kaydeden Kaynak, "Toplam 3,5 milyon mülteci var. 3 milyonu Suriyeli. Türkiye ilk defa göç hareketiyle karşılaşmıyor. Anadolu insanlık için bir ana kucağı. Aldığımız bilgilere göre, İran'da 3 milyon mülteci var, Türkiye'ye gelmeye çalışıyor. Daha çok Afgan mülteciler. Sadece 2016'da Iğdır ve Ağrı'da izinsiz geçiş yapan 30 bin kişi girdi ve işlem yapıldı." dedi. (İLKHA) 

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2017, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241