banner279

İran ile Türkiye Arasında Sınır Güvenliği Protokolü

Türkiye ile İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri arasında sınır güvenliği protokolü imzalandı.

İran ile Türkiye Arasında Sınır Güvenliği Protokolü

Türkiye ile İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri arasında sınır güvenliği protokolü imzalandı. 2 Nisan Polisevi'nde düzenlenen imza protokolü, Türkiye adına Van Valisi Aydın Nezih Doğan ile İran adına Salmas Kenti Valisi Albay Hasan Hasanlu tarafından imzalandı.

Protokolün imzalanmasının ardından bir konuşma yapan Van Valisi Aydın Nezih Doğan, "Bizim komşu iki ülkenin hudut temsilcileri olmanın ötesinde, iki ortak kültürün geçmiş tarihi yakınlığı ve aynı inanç ortamının insanları olmanın getirdiği farklılıklarımız var. Bu ortaklıklarımız bizi aslında bir arada yaşamaya ilişkin değerlerimizle inşaya zorluyor.

Daha iyi bir komşuluk ilişkisi kurmak için, ortaya çıkan sorunlarımız sulhen haletmenin yollarını bulmak için, sadece hudut ilişkileri bakımından değil, aynı zamanda ekonomik anlamda da birbirimize yakın durmak için, bu yüzyıllar süren dostluğumuzu iyi biçimde işlemeye devam ediyoruz.

Atalarınızdan çok iyi ilişkiler devraldık. Evlatlarımıza da bu iyi ilişkileri devretmek için samimi gayret içerisindeyiz. Değerli dostumuz Hasan Bey ve delegasyonuna çok teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu. Salmas Kenti Valisi Albay Hasan Hasanlu ise, İran İslam Cumhuriyeti temsilcileri olarak Türkiye topraklarında bulunulmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek, "Bizim ilişkilerimiz yıllara dayanıyor.

İnşallah bu ilişkilerimiz gün geçtikçe daha da pekişip gelişecektir. Tabii ki bizim hudut görevlilerimizin ayrı görevleri var. İnşallah bu görevlerimizi ortak kutuplar çerçevesinde yürütürüz. Örneğin insan kaçakçılığı, uyuşturucu ve diğer birçok kalemleri sayabiliriz.

Bunların önlenmesi hususunda gerekli gayreti gösterip sınırımızda arzu edilen bir güvenliği tesis etmiş oluruz. Bu iki gün içerisinde bize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı heyetim adına teşekkür ediyorum. İnşallah bir gün de sizleri ve heyetinizi kendi toprağımızda konuk etmek istiyoruz" dedi. Daha sonra İran heyeti Van'dan ayrıldı.


Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 19:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241