banner279

İpekyolu'nda 26 Köyün Eski İsimleri İade Edildi

İpekyolu Belediyesi Meclis oturumunun 4. Birleşiminde eski köy statüsünde olan 26 mahallenin eski isimleri geri iade edildi.

İpekyolu'nda 26 Köyün Eski İsimleri İade Edildi
 

İmar Komisyon sözcüsü Metin Yüksel Sunkur, daha önce köy statüsünde olan mahallelerin yapılan görüşmeler sonucunda eski isimlerinin geri iade edildiğini açıkladı. İpekyolu Belediye Meclis toplantısının 4. Birleşimi, VANTSO binası toplantı salonunda düzenlendi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) meclis üyelerinin önerisi üzerine İmar Komisyonu, ‘eski köy isimlerinin iadesine’ ilişkin hazırlanan komisyon raporunu meclise sundu. Hazırlanan rapora ilişkin söz alan İmar Komisyon sözcüsü Metin Yüksel Sunkur, Cumhuriyet kurulmasından bu yana sınırları içerisinde kalan Kürdistan coğrafyasında inkar ve imha politikası yürüttüğünü belirtti.

Sunkur, “Kürtlerin varlığını kabul etmeyen devlet, aynı zamanda Kürtlerin yaşadığı yerleşim yerlerinin isimlerini de değiştirerek tam bir inkara ve asimilasyona tabi tutmuştur. Kültürel bir soykırıma tabi tutulan Kürtler, ancak böyle sindirileceği düşünülmüştür.” Diye konuştu. Kendileri için çok anlamlı bir çalışmanın yapıldığını aktaran Sunkur, bu çalışmaya destek verenlere teşekkür etti. Sunkur, isimlerin iade edileceği yerleşim yerleri ile tek tek görüşler alınarak böyle bir raporun hazırlandığının altını çizdi. İsimlerin iadesi oy birliği ile kabul edildi Değerlendirmelerin ardından komisyonun raporu oy birliği ile kabul edildi.

Buna göre daha önce köy statüsünde olan mahallerin yeni isimleri şöyle: Arıtoprak-Zeranis, Aşağıçitli-Poxazik, Aşağıgölalan-Hespişatâjor, Baklatepe-Xıno, Bakraçlı-Yedikilise, Çalımlı- Aranik, Değirmenarkı-Kêçanis, Değirmenköy-Derman, Dereüstü-Anzaf, Erçek-Arçâk, Gövelek- Îrmanis, Ilıkaynak- Çermik, Irgat-Melava, Karakoç-Lîm, Karbuzalanı-Zivandanis, Kavuncu-Çorevanis, Kaymaklı-Kurdûvan, Kevenli-Şûsanis, Kıratlı-Lamizgirt, Köşebaşı-Farîx, Ortanca-Siyawan, Sarmaç-Kopanis, Yalınağaç-Adiyeman, Yatıksırt-Mêndan, Yukarıgüneyce-Mezrok ve Yukarıgölalan-Hepişatâjer olarak değiştirildi.

KAYNAK GÜNDEM VAN

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2014, 23:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
cenciz han
cenciz han - 6 yıl Önce

bu isimler kurtce değil ermenicedir hepside ermeni toprağıdır ve böyle giderse yakında ermeniler aynen filistindeki yahudiler gibi topraklarını sizden alacaklar...

SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241