banner279

İpekyolu Belediye Meclisi: Barış halkların ortak çıkarınadır "Tek çıkış yolu barıştır"

İpekyolu Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantıları başladı. Meclis toplantısının ilk oturumunda, yaşanan çatışmalı ortamın bir an önce son bulması ve barış sürecinin devam etmesi çağrısı yapıldı. Meclis üyeleri, geçici hükümet tarafından alınan kararların halkın zararına olduğuna işaret ederken, barış için Abdullah Öcalan ile görüşmelerin tekrar başlaması gerektiğine işaret edildi. Toplantıda, tek çıkış yolunun barış olduğuna vurgu yapıldı.

İpekyolu Belediye Meclisi: Barış halkların ortak çıkarınadır
 İpekyolu Belediyesi Ağustos Ayı Meclis toplantısının ilk oturumu Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) toplantı salonunda yaptı. Meclis toplantısına İpekyolu Belediye Eşbaşkanları Aygül Bidav, Veysel Keser, DBP'li ve AKP'li belediye meclis üyeleri katıldı.

Mecliste görüşülmek üzere tek tek gündem maddeleri okundu. Gündemde, Suruç'ta bombalı saldırıda yaşamını yitiren Yunus Emre Şen'in isminin, yapımı devam eden bir parka verilmesi, topraklı boş evlerin tespitinin yapılması ve iş marinalarıyla temizlenmesi, belediye bünyesinde spor kulübünün kurulması, görüntü kirliliğine karşı binaların dış cephelerinin kaplanması ve 16 imar dosyasının görüşüleceği açıklandı.

Meclis gündemlerinin ardından parti grup başkanları birer konuşma yaptı. BDP Gurubu adına söz alan Cevdet Altındağ, "Şengal katliamının yıl dönümü nedeniyle katliamda yaşamlarını yitirenleri saygıyla anıyoruz. Ayrıca barış yerine savaş kararı alan AKP hükümetini kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

AKP grup başkanı Şevket Zorkul ise demokrasinin ve barışın olmadığı yerde huzurun olamayacağını belirtti. Zorkul, yaşanan acıların ortak acıları olduğunu ve barış için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

"ÜLKE KAOSA SÜRÜKLENİYOR"

İpekyolu Belediye Eşbaşkanı Veysel Keser ise ülkenin bir kaos ortamına sürüklendiğini belirtti. Keser yaptığı konuşmada, "Bizlerin bir an önce aklıselim barış ortamına ve müzakere masasına geri dönmemiz gerekiyor. Türkiye halklarının tek çıkış ve çıkar yolu barıştır. Dünya tarihinde gördüğümüz gibi er yada geç kim barışta ısrar etmişse zafer onun olmuştur. Adı üzerinde geçici AKP hükümeti, ülkenin kaderini olumsuz olarak belirleyecek çok tehlikeli adımlar atmaktadır. Halk tarafından seçilmeyen bir hükümetin halk adına savaşa girmesi doğru değil ve meşru da değildir. Ehliyeti olmayan bir hükümetin kendi başına savaş kararı alması Türkiye halklarının çıkarına değil, aksine zararınadır" diye konuştu.

"ÖCALAN İLE GÖRÜŞMELERBAŞLAMALI"

İpekyolu Belediye Eşbaşkanı Aygül Bidav da, PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından 2013 yılında başlatılan çatışmasızlık ortamının hükümet kararıyla tekrar çatışmalı sürece geçtiğini belirtti. Bidav, "Çatışmalı sürecin bitmesi için üyesi olduğum Türkiye Barış Meclisi olarak gereken çağrıyı yaptık. Tekrar, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın savaşı durdurması çağrısında bulunuyoruz. Sayın Abudullah Öcalan üzerindeki tecridin kalkması ve tekrar görüşmelerin başlaması gerekiyor. Çatışmalı ortamın son bulması için tüm sivil toplum kuruluşları ve kendine 'insanım' diyen herkesin akıtılan kanın durdurulması için çabalaması lazım. Asker, polis, gerilla hepsi bizim evladımızdır. Yaşamını yitirenler hepsi yoksul ve mazlum halkların çocuklarıdır. Çatışmalara bir tane bürokratın çocuğunun gitmediğini herkes biliyor." şeklinde konuştu.
YPG'lilere ait 13 cenazenin 9 gündür Habur sınır kapısında Türkiye'ye girilmesine izin verilmediğine dikkat çeken Eşbaşkan Bidav, "9 gündür aileler çocuklarının cenazelerini almak için sınırda bekliyorlar. Bu durum hiçbir dine, inanca sığmaz ve hükümetin bu tutumunu kınıyoruz." dedi.

/ Haber Merkezi

Kaynak / Editör: Prestij Haber Merkezi -
Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2015, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241