banner279

İmren, kansere karşı uyardı

Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, 1-7 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kanser Haftası nedeniyle basın açıklaması yaparak, vatandaşları kanser konusunda uyardı.

İmren, kansere karşı uyardı
Kanserin günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini koruduğunu anlatan İmren, “Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğünün yanında bıraktığı sakatlıklar ile de çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Türkiye'de özellikle meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserinin erken tanısı konusunda Ulusal Tarama Programları mevcut” dedi.
Kanserden korunmanın kanserin tedavisinden daha önemli bir husus olduğunu söyleyen İmren, “Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadele de en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Günümüzde özellikle bu hedefe yönelik kanser eylem planları yapılmakta, tütün kontrolü, dengeli beslenme, fiziksel aktivite ve korunma odaklı kanser mücadele stratejileri oluşturulmaktadır. Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri kapsamında kanser tarama programları ile pek çok il de olduğu gibi ilimizde de erken dönemde kanser vakaları tespit edilebilmektedir. Bunun yanı sıra eğitim yoluyla halkın bilinçlenmesi, kanserde korunma, kanserin önlenmesi ile kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları da uygulayan Van Bölge eğitim ve Araştırma Hastanesinde hizmet veren KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) kanserle mücadele de etkin bir öneme sahiptir” dedi.
İmren, açıklamasının devamında, “Erken teşhis ve tedavi alanlarında son yıllarda büyük gelişmeler yaşanmıştır. İlimiz genelinde KETEM ( Erken teşhis ve tedavi merkezinde ve Aile Hekimliği birimlerde kanser taramalarında 30-65 yaş rahim ağzı kanseri taraması,  50-70 yaş aralığındaki kalın bağırsak kanseri taraması ve 40-70 yaş meme kanseri taramaları yapılmaktadır. Halkımızın kanser konusunda gerekli hassasiyeti göstereceğini umarak Kanserle mücadelede elimizden geleni en iyi şekilde yapmaya hazır olduğumuzu belirterek halkımızdan Van Bölge eğitim ve Araştırma Hastanesi binasında hizmet veren KETEM de veya bağlı oldukları Aile Hekimliklerinde kanser taramalarını ücretsiz olarak yaptırarak kanserden korunabilirler” ifadelerini kullandı.

Bölge Gazetesi Haber Merkezi
Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2015, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241