banner279

İlmik ilmik hayatı dokuyorlar

Bölgede yaşanan çatışmaların en büyük mağdurları onlar. 90'lı yıllarda köyleri boşaltılarak, Van'ın Bostaniçi Beldesine yerleşen binlerce insan, burada kent yaşamıyla yüz yüze kaldı.

İlmik ilmik hayatı dokuyorlar

 Zorunlu göçten dolayı Bostaniçi Beldesi´ne yerleşen bu ailelere mensup birçok genç kız, beldede bulunan Türkiye Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmet Vakfı´nın (TEKSAV) açmış olduğu kurslarda eğitim görerek aile bütçesine katkıda bulunuyor.
Aldıkları eğitimlerle birbirinden özel ürünler üreten kursiyerlerin en büyük sorunu da göz nuru ile ürettikleri biri birinden özel, piko, nevresim, yöresel kıyafetler, şark köşesi için minder, yastık, iş yeri kıyafetleri, hastane kıyafetleri, yöresel kıyafetler ve okul kıyafetleri gibi el becerilerine alıcı bulamamak.
Van´ın Bostaniçi Beldesinde bulunan Türkiye Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmet Vakfı´da (TEKSAV) eğitim gören 40 kursiyer, ürettikleri ürünleri satıp, ailelerine ekonomik katkıda bulunuyor...
Eğitim, sağlık, kültür alanında da hizmetler veren Vakıf, kursa devam eden öğrencilerine daha sonraki süreçte kendi üretim ve çalışma alanlarını oluşturmaları anlamında destek veriyor.
Bunun sonucu olarak da kursiyerlerin kendilerine olan güvenlerinin arttığını anlatan Usta Öğretici Necibe Sağlam, bu sayede aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunduklarını, atölyede kursiyerlere birçok alanda eğitimler vererek onları topluma kazandırma anlamında gayret gösterdiklerini söyledi. Ürünlerinin özellikle tanıtım ve satışı noktasında destek beklediklerini, yapmış oldukları çalışmaların görülmesi gerektiğini isteyen Sağlam; "Biz ürünü ortaya koyuyoruz, bundan sonrası ancak destek ile mümkün olur" şeklinde konuştu.
Vakfın tüm sorunlarını kendi bünyesinde çözdüklerini, herhangi bir kurum ve kuruluştan destek almayarak üretim yaptıklarını söyleyen Vakıf Başkanı Tayyip Kızılyıldız ise, önemli ve kayda değer bir iş yaptıklarını, her yıl onlarca kursiyer yetiştirdiklerini, birbirinden özel ürünler ürettiklerini ve bölgede Vakfa büyük bir güven duyulduğunu söyledi. Kızılyıldız Vakfa dair tüm detayları şöyle anlattı;
"1992 yılında, bir kaç arkadaşla birlikte Türkiye Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmet Vakfı´nı kurduk. Vakfın amacı, daha çok sosyal güvenlik güvencesinden yoksun, işsiz, bir sebeple köylerinden göç etmiş insanlara iş imkânı sunmak, sağlık ve eğitim gibi hizmetleri de sağlamak. Vakfımıza 1996 yılında kilim atölyesini de dahil ettik... Öncelikle kursiyer arkadaşlarımıza eğitim vermekle işe başladık. Birçok alanda eğitimler verdik. Eğitimler sonrası kursiyer arkadaşlarımızın el becerileri ile yapmış oldukları ürünlerin satışını gerçekleştirip kendileri için kazanç elde etmelerini sağladık. 1996´dan bu yana sürdürdüğümüz çalışmalar sonucu bir çok değişik ürünler, kaliteli kilimler ürettik bu sayede. Her dönem değişiklik göstermekle birlikte 40´a yakın kursiyerle sürdürüyoruz çalışmalarımızı... Kursiyer sayımız hiçbir dönem yirmi kişinin altına düşmedi. Malumunuz bi deprem sürecinde ara verdik çalışmalarımıza. 2011 yılında atölyemizde birde giyim kursu açtık ve eğitim vermeye başladık. Atölyemizde başarı göstermiş ilk kursiyerlerimizin de sertifikalarını vermiş bulunuyoruz. Çalışmalarımızı daha çok kendi imkânlarımızla sürdürüyoruz. Yalnızca ürünlerin pazarlanması noktasında destek alabiliyoruz. Satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlerle atölyemize finansman sağlıyoruz. Ürünlerimizi daha çok kişiler tercih ediyor, kurumsal bazda kabul edilecek geniş bir çalışma içerisine girmedik henüz. Ancak bununla da ilgili çalışmalarımız olacaktır. Yöresel desenler ve motiflerini kullandığımız atölyemizde mümkün olabildiği kadar geleneksel çizgilerimizi korumaya gayret ediyoruz. Bununla da geçmişi geleceğe aktarma amacı güdüyoruz. İmkanlarımızın gelişmesine paralel olarak, ileriki süreçte atölyemizin çalışma alanını genişletme ve daha profesyonel anlamda ilerleme yolunda gayretlerimiz olacak. Kaldı ki, Vakfımızın kuruluş amacı içinde eğitim, sağlık, sosyal hizmetler gibi faaliyetler de bulunuyor. Yine ileriki süreçte seçmiş olacağımız altı adet başarılı kursiyerimize kendi çalışma ortamını kurmasını sağlayacak, onlara bu alanda daha çok ilerlemelerini sağlayacağız. Bir havuz sistemi oluşturulacak, üretilen ürünlerin satışından elde edilen gelirler burada toplanacak, burada çalışan kursiyerlere kaynak olarak aktarılacak. Tabi buda alacağımız siparişlere ve yapacağımız tanıtıma bağlıdır. Vakıf binamızı Van merkeze taşıma gibi bir düşüncemiz var ve bunu ilk olarak geçen yıl gündemimize aldık. Mayıs ayında yapacağımız İl genel kurulunda bu konuyu ele alacağız ve Vakıf binamızın Van merkeze taşınması ile ilgili karar alacağız."

NECİBE SAĞLAM (USTA ÖĞRETİCİ)
Usta öğretici Necibe Sağlam da şunları söyledi; "1990 yılından beri bu alanda çalışıyorum. Burada kursiyer arkadaşlarımızla birlikte keyifli çalışmalar yapıyoruz. Bilgi ve deneyimlerimizi onlara da aktararak kaliteli bir çalışmanın zeminini oluşturuyoruz. Buraya gelen kursiyer arkadaşlarımız ailelerinin rızası dâhilinde ve kendi istekleri ile geliyorlar. Bu da çalışmalarımızda verimi olabildiğince arttırıyor. Kursiyerlerimiz bu ortamda bulunarak öncelikle kendisine olan güveni arttırıyor. Ardından topluma, ailesine ve en başta da kendisine faydalı bir birey haline geliyor. Bu da bizler için sevindirici oluyor. Ayrıca her kursiyerimiz kendi aile ekonomisine de katkıda bulunuyor. Piko, nevresim, yöresel kıyafetler, şark köşesi için minder yastık, iş yeri kıyafetleri, hastane kıyafetleri, okul kıyafetleri gibi birçok alanda çalışmalar yapıyoruz. Makine başta olmak üzere eksik malzemelerimiz de bulunuyor. Eksiklerimizi tamamladıktan sonra daha verimli bir çalışma alanı ve daha kaliteli ürün üretme safhasına geçebiliriz... Bu anlamda destek bekliyoruz. Vakfımızın büyük destekleri oldu özellikle makina ve malzeme noktasında. Ancak bu da bir yere kadar. Malzeme olmadığı zaman kursiyer arkadaşlarımız haklı olarak gelmek istemediklerini söylüyorlar. Özellikle ürettiğimiz ürünlerin satışı noktasında destek bekliyoruz. Çünkü biz büyük gayretler gösterip ürünü ortaya koyuyoruz. Ama bu yalnız başına yeterli olmuyor. Tanıtım noktasında bir de basından destek bekliyoruz."

LEYLA ÖZDEMİR (KURSİYER)
Kursiyerlerden Leyla Özdemir ise; "Hocalarımızın gözetiminde gün içinde dikiş - nakış başta olmak üzere çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Kursa başladığımızda makinalarla ilgili en küçük bir bilgimiz yoktu. Ancak zamanla kendimizi geliştirdik ve şuanda tüm kursiyer arkadaşlarımla birlikte birbirinden önemli ürünler üretiyoruz. Bu da bizim için büyük bir önem oluşturuyor. Özellikle zamanımızı boşa harcamama anlamında verimli oluyor. Ayrıca maddi durumları iyi olmayan ailelerimize de maddi anlamda katkı sunuyoruz. Her şeyden önemlisi kendi ayaklarımız üzerinde durabilmeyi öğreniyoruz. İnsanlara muhtaç olmamayı ve daha birçok şeyi öğreniyoruz bu sayede." ifadelerini kullandı. / Prestij Haber

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2013, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140