banner279

İlk Öğretim Haftası Kutlandı

Van'da, İlköğretim Haftası düzenlenen etkinlikle kutlandı.

İlk Öğretim Haftası Kutlandı
Van'da, İlköğretim Haftası düzenlenen etkinlikle kutlandı. 

 Lütfiye Binnaz Saçlı Ortaokulu'nda düzenlenen programa Van Valisi AydınNezih Doğan, Adalet Ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Milletvekili Mustafa Bilici, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Barutçu, kamu kurum ve kuruluş amirleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından halk oyunları ekibi tarafından folklor gösterisi sunuldu. Öğrenciler ve öğretmenler adına yapılan konuşmaların ardından kürsüye çıkan İl Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına, yeni bir eğitim öğretim yılına tüm hazırlıkların tamamlanarak girildiğini belirtti. Van'ın bölgede lider il konumunda olduğunu; kültürü, medeniyeti ve tarihi ile parlayan bir il olduğunu vurgulayan Kına, "İlimizin eğitimde lider bir il olması için gecemizi gündüzümüze katarak çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz. 314 bin öğrenci, 12 bin 800 öğretmen ile bin 278 okul ve kurumuyla büyük potansiyel taşıyan, birçok ilin nüfusundan daha fazla öğrenci mevcudu olan ilimizin, özellikle deprem sonrası oluşan olumsuz koşulları üzerinden attığı, normalleştiği bir döneme giriyoruz" dedi. 

 Altyapısı büyük ölçüde tamamlanan okullarda eğitimin niteliğini arttırmaya yönelik çalışmalarının olduğunu ifade eden Kına, ilin kalkınmasının tek yolunun eğitimden geçtiğini söyledi. Konuşmalarında öğretmen ve öğrencilere de seslenen Kına, yeni eğitim öğretim yılının Van'a ve ülkeye hayırlı olması dileklerinde bulundu. 

 AK Parti Van Milletvekili Mustafa Bilici ise, 2011 yılında meydana gelen depremlere değindi. Birçok kişinin hayatını kaybettiği depremde bin 30 dersliğin de kullanılamaz hale geldiğini ifade eden Bilici, "Devlet-millet kaynaşmasıyla gerek bakanlığımızın katkılarıyla gerekse hayırsever işadamlarının katkılarıyla birilikte yıkılan her bir derslik yerine iki derslik inşa edildi. Okullarımız siz değerli öğrenciler için hazır hale getirildi. Hükümetimiz, bütçemizdeki en büyük payı Milli Eğitim Bakanlığı'na aktarmaktadır. Çünkü insanı yaşatmamız gerekir ki, devlet yaşasın. Biz çocuklarımızı, gençlerimizi ne kadar iyi yetiştirirsek yarınlarımız da o kadar aydınlık olur. Elbette ki hepimiz arzu ediyoruz ki, bu küçücük çocuklar, yüreği büyük çocuklar yarın büyük adam olsunlar. Ülkesine, milletine, sizlere hayırlı işler yapsınlar. Ama unutulmamalı ki bu çocuklarımızın, gençlerimizin üzerinde kirli emeller taşıyan, bu kirli emellerine çocuklarımızı alet etmek isteyenler var. Aman sakın ola ki bunlara fırsat tanımayalım. Çocuklarımıza sahip çıkalım" şeklinde konuştu. 

 Van Valisi AydınNezih Doğan da, eğitimde çok büyük yol kat edildiğini vurgulayarak, bugün itibariyle Türkiye'nin herhangi bir ilinde eğitime erişme konusunda geçmişle mukayese edildiğinde önemli hiçbir problemin kalmadığını belirtti. Vali Doğan, "Bugün artık Türkiye'nin her bir noktasında okullarımız, öğretmenlerimiz milletimizin hizmetindedir. Bir memleketin kalkınmasının temel ölçüsü, gelişmiş insan gücüdür. Oradaki var olan doğal kaynaklar, oradaki başka türlü sanayi alt yapısı, gelişmişliğin ölçüsü olarak kabul edilmemektedir. Eğer biz insanlarımızı, istediğimiz gibi yetiştirebilirsek, insan kaynağımızı kalkındırabilirsek, hedeflerimize çok daha hızlı biçimde yürüyebiliriz" ifadelerini kullandı. 

 Türkiye'nin 2023 yılı hedefine de değinen Vali Doğan, "Cumhuriyetimizin yüzüncü şeref yılında Türkiye, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefliyor. Fert başına milli geliri de 25 bin dolar seviyesine çıkarmayı düşünüyor. TürkiyeFatih Projesi ile eğitimini çağın önüne koymaya çalışıyor. Bu nedenle tek bir ferdi kaybetme lüksüne sahip değiliz. Bütün gençleri hedefe doğru yöneltmek durumundayız. Bu noktada annelerin büyük desteğine ihtiyacımız var. Hiçbir şekilde çocuklarını başkalarına emanet etmemeleri gerekiyor. Ben bu konuda annelerimize, öğretmenlerimize güveniyorum. Bu duygularla yeni eğitim öğretim yılının ilimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi. 

 Program, sınıfların gezilmesi ve öğrencilere kitaplarının dağıtılmasıyla son buldu.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2013, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241