banner279

İHH SURİYEDEKİ İÇLER ACISI DURUMU AÇIKLADI

SURİYE DESTEKLERİNİZİ BEKLİYOR

İHH SURİYEDEKİ İÇLER ACISI DURUMU AÇIKLADI
 
            20 aydır devam eden olaylar sebebiyle Suriye halkı oldukça zor günler yaşıyor. Şehirlerin bombalanması ile halkın büyük bölümü evlerini terk ederek başka şehirlere ve ülkelere göç etmek zorunda kaldı. 

            Kasım 2012 itibarıyla Suriye’de ki içler acısı durumu özetleyecek olursak;
            Katledilen insan sayısı: 47.000
Katledilen çocuk sayısı: 2.148
Yaralı sayısı: 250.000
Tutuklu sayısı: 400.000
Kayıp sayısı: 100.000
Yerinden edilenler (Suriye içinde): 2.500.000
Yerinden edilenler (Suriye dışına gidenler): 600.000

            Ülke içerisinde 3 milyon kişi evlerini terk etti, ticaret hayatı durma noktasına geldi, hayvancılık ve tarım büyük oranda zarar gördü. Bu sebeple Suriye genelinde 10 milyon insan açlık tehlikesi ile karşı karşıya. Suriyeli mülteciler Türkiye sınırındaki çadırlarda, elverişsiz koşullarda, yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Kış mevsimi nedeniyle çadırlardaki insanlar ciddi sağlık ve barınma problemleri ile karşı karşıya. Bu nedenle Suriyeli mültecilerin koşullarının iyileştirilmesi için acil önlemler alınması gerekiyor. Mülteci sayısı her geçen gün hızla artarken, yetersiz kalan kamplarda gıda ve diğer ihtiyaçlar da maalesef yeterince karşılanamıyor. Pek çok yerde un bulunamadığından fırınlar hizmet vermiyor. En fazla ihtiyaç duyulan temel gıda malzemeleri; “un”, “şeker”, “pirinç”, “bulgur”, “yağ”.
 
Kilis sınırındaki Babusselam Kampı’nda kalan mültecilerin durumu da gittikçe kötüleşiyor. Havaların soğumaya başlamasından en çok etkilenenler ise çocuklar ve yaşlılar. Kışın gelmesi ile naylon çadırlarda yaşayan mülteciler arasında salgın hastalıkların baş göstermesi an meselesi. Mülteciler için acil olarak gıda, battaniye ve çocuklar için kışlık mont, çizme ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Kış yardımları kapsamındaki en acil ihtiyaçlar ise, “Çadır”, “Battaniye”, “Elektrikli ısıtıcı”, “Kadın iç çamaşır seti, “Çocuk iç çamaşır seti”, “Kadınlar için içlik, “Çocuklar için içlik”, “Kaban”, “Mont”, “Ayakkabı”, “Bot”, “Şapka”, “Bere”, “Eldiven” ve “Çorap”
 
Olayların başladığı ilk günden itibaren hem Suriye içerisinde hem de Suriyelilerin sığındığı ülkelerde mültecilere yönelik yardım organizasyonları yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Acil yardımlar, sağlık ve sosyal yardımlar üzerine yoğunlaşan İHH’nın mülteci kamplarındaki çalışmaları son birkaç aylık dönemde hız kazanmış durumda. İHH Ekipleri ilk etapta acil kriz durumunun giderilmesine yönelik acil gıda yardımı ve sağlık çalışmaları gerçekleştiriyor. Bölgedeki insani kriz uzun soluklu bir çalışma programı gerektirdiğinden Suriye halkının kendilerine uzanacak yardım eline ihtiyacı var, çocuklar açlık ve hastalıkla yüz yüze.
 
Bugün İHH öncülüğünde 150’yi aşkın STK, Suriye için büyük bir yardım kampanyası başlattı. Bu kapsamda Van İHH olarak buradan gönderilecek yardımları toplayıp felaket bölgesine aktaracağız. Halkımızı, bu drama karşı duyarlı olmaya ve komşumuz olan bu mazlum insanlar için bu kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.  
 
Ercan ÇİPLAK
İHH Van Koordinatörü

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2012, 00:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner241

banner140