banner279

HÜDA PAR VAN’IN EKONOMİK SORUNLARINI PAYLAŞTI

“YATIRIM YAPACAK İŞ ADAMLARINA CAN VE MAL GÜVENLİĞİ GARANTİSİ VERİLMELİDİR”

HÜDA PAR VAN’IN EKONOMİK SORUNLARINI PAYLAŞTI
 HÜDA PAR Van İl Başkanlığı, kentin ekonomik sorunları ve çözüm raporunu sunmak üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi. 


HÜDA PAR Van İl Başkanlığı, kentin genel ekonomik sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili kapsamlı bir rapor hazırladı. Bir kahvaltı salonunda basın mensuplarıyla bir araya gelen HÜDA PAR Van İl Başkanlığı, kentin genel sorunlarıyla ilgili yapmış oldukları tespitleri rapor haline getirerek kamuoyu ile paylaştı.

Düzenlenen toplantıya, HÜDA PAR Van İl Başkanı Av. Rasim Sayğın, HÜDA PAR Van İl Başkan Yardımcıları Fevzi Doğan ile Faruk Tasan, İpekyolu İlçe Teşkilatı Başkanı Yavuz Oktuay, Edremit İlçe Başkanı Fetullah Botan ve basın mensupları katıldı. 

3 aylık süre ile yapılan tespitler sonucu hazırlanan 10 sayfalık raporu okuyan HÜDA PAR Van İl Başkanı Av. Rasim Sayğın, kentin işsizlik, borç, elektrik, sınır kapısı, otogar, ulaşım, güvenlik, çırakların mesleki ve ahlaki eğitimleri, Tekstilkent, yüksek kira, imar, ruhsat ve altyapı sorunları ile birlikte çözüm önerilerini başlıklar halinde açıkladı.

HÜDA PAR Van İl Başkanlığı olarak merkez ve taşra ilçelerinde oluşturulan komisyonlar aracılığıyla son 3 ay içerisinde 2 bin 110 esnaf ve esnafların bağlı bulunduğu oda kooperatifler ve ilgili dernekler ile birebir görüşmeler yapıldığını söyleyen Sayğın, TUİK’ten alınan verilerle yerel ve ulusal basına yansıyan bilgilerden faydalanarak rapor hazırladıklarını söyledi. 

“İŞSİZ KİŞİYE BİR İŞ KAZANDIRILMASI EKONOMİYE KATMA DEĞER SAĞLAYACAKTIR”


İl olarak işsizlik sorunu ile ilgili sorunları açıklayan Sayğın, “Kuşkusuz ki Van’ın sorunları sıralamasında işsizlik ilk sırada gelmektedir. İşsizlik sorunu yoksulluğun artmasına, gelir dağılımının bozulmasına ve il ekonomisinin gerilemesine sebebiyet vermektedir.

İşsizlikten aynı zamanda esnaflar da etkilenmekte ve işsiz sayısının artmasına bağlı olarak ticaret ve alışveriş kapsamı azalmaktadır. Her bir işsiz kişiye bir iş kazandırılması ekonomiye katma değer sağlayacaktır.

Dolayısıyla işsizliğin azaltılması ilimizin ekonomik büyümesine katkı sağlayacaktır. Bu nedenle işsizlik konusu ilimizin en önemli gündem maddesini oluşturmalı ve bunun üzerinde çalışmalar yapılmalıdır.” diye konuştu.

“GENÇLERİMİZE İŞ KAPISI AÇILIRSA ŞEHRİMİZ İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT OLUR”

TUİK alınan verilerle Van’ın geçen yıl açıklanan işsizlik oranları hakkında bilgi veren Sayğın, kentte 31 bin kişinin işsiz olduğunu ve bunun 15 binini gençlerin oluşturduğunu belirterek, “Van Genç bir şehirdir. Van ilinin yarısının yaşı 21 yaş ve altıdır.

 Bu veriler ışığında bakıldığında Van’ın işsiz sayısının yarısının 21 yaş altı gençlerden oluştuğu sonucuna varılır ve bu sayıda yaklaşık 15 Bin civarındadır. Bu sayısal değerlendirmelerden özellikle 15 Bin civarı gencin işsiz olması ürkütücü bir rakamdır.

15 bin işsiz gencin bulunduğu bir şehirde eğer bu gençlere iş imkânı sağlanamazsa ilerisi için ciddi sorunlar teşkil edecektir. Ancak bu görünürde olumsuz olan durum eğer bu gençlerimize iş kapısı açılırsa şehrimiz için aynı büyük bir fırsat olur. Bunun fırsata çevrilmesi ise tamamen yöneticilerin ve iş adamlarının çalışmalarına bağlıdır.” şeklinde konuştu.

İşsizlikle ilgili çözüm önerilerini sunan Sayğın, gençlere işyeri açma konusunda teşvikler verilmesi gerektiğini belirterek, bununda iş alanlarının oluşturulmasına bağlı olduğunu söyledi. 

“SINIR TİCARETİ İÇİN KAPILAR FAAL HALE GETİRİLMELİ”

Sayğın, “Bu sorunun çözümü için şehrin ekonomik iş alanları mercek altına alınmalı, başta üretime yönelik olmak üzere sanayi, tarım ve hayvancılık alanlarında teşvik edilerek önleri açılmalıdır. Sınır ticareti için kapılar faal hale getirilmeli, bu konuda işin nasıl yapılacağı ile ilgili teşvik ve bilgilendirmeler yapılmalıdır.

Üretime yönelik adımlar atılmadığı, yatırım yapılmadığı ve piyasa canlandırılmadığı sürece esnafın derdine kalıcı bir çözüm sağlanamaz. Yatırıma gelen iş adamlarına belediye başkanları özel ilgi ve alaka göstermelidir. Burada merkezi hükümet ve belediyelere ciddi sorumluluklar düşmektedir. Belediyeler derhal mazeretleri bir taraf bırakıp piyasaya canlandıracak yatırımlarda ve hizmetlerde bulunmalıdır. 

İmar ve ruhsat almanın önündeki engeller kaldırılmalı, iş yapmak isteyen müteahhitlere sıkıntı çıkaran ve ruhsat vermemek için direnen personel uyarılmalı, işadamlarının ruhsat alma süreleri hızlandırılmalı, ruhsat vermemeye değil vermeye yönelik bir irade ortaya konulmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“VAN’IN ALTYAPI VE ÜST YAPISINA YÖNELİK HİZMETLER YAPILMALI”

Çevre yolunun önündeki engellerin kaldırılmasına ve derhal yapımına başlanması gerektiğini dile getiren Sayğın, “Şehrimiz yatırım yapmaya gelenlere Belediye Başkanı tarafından özel ilgi ve alaka gösterilmelidir.

Her türlü sorununun çözümü için destek sözü vermeli ve takipçi olmalıdır.  Van merkezde bulunan ve faaliyete geçemeyen 2 AVM derhal hizmete sokulmalıdır.Hükümetin yatırıma yönelik teşvik paketleri olumludur. Bunun Yanında İran ile olan yapısal sorunlar derhal giderilmelidir.

 Sınır kapısı açıldı ama Halen Van’a bir katkısı yok. Hükümetler nezdinde girişimde bulunularak ticaret anlaşmaları sağlanmalıdır. Başbakan Yanına iş adamlarını da alarak İran’ı ziyaret etmeli ve ortak iş alanları için protokoller yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.

“TEKSTİLKENT’İN PROJE TAKİBİ YAPILMALI”

İstihdam hedefi 7bin olan tekstil kentin bu hedefine ulaşması için proje takibi yapılması gerektiğini söyleyen Sayğın, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Cumhurbaşkanının açıklamış olduğu istihdam seferberliğine tüm iş adamları imkânlarıdâhilinde katılım sağlamalıdır.

 Oda, kooperatif ve dernekler üyelerini buna yönlendirmelidir.Hayvancılık potansiyeli yüksek bir il olmamız nedeni ile et, süt, deri işletmeleri kurulmalı ve var olan kurumlar desteklenmelidir. Özellikle İlimizde bulunan Et ve süt Kurumu muhakkak Van ilinde tutulmalıdır.Van gölü atıl bir şekilde bırakılmamalı, turizme kazandırılması noktasında çalışmalar yapılmalıdır. Yine Van’ın diğer tarihi ve turistik yerleri iyi tanıtılmalıdır.İş Kur Kapsamında ücretli eğitim programları devam ettirilmeli, bu şekilde hem esnafa hem de çalışana destek verilmelidir.”

“ESNAF BORÇLA BORÇ ÖDER HALE GELDİ”

Kentin borçlanmış bir şehir görünümünde olduğunu aktaran Sayğın, çözüm amacıyla atılan adımların esnafın yükünü azalmadığını, aklisine borcunu daha da arttırdığına dikkat çekerek, “Bu Borç kalemlerinin başında gelen ve en önemlisi olan şüphesiz ki ötelenen vergi borçlarıdır. Bu borçlar nedeni ile esnaf oldukça tedirgindir. Biriken bu borçları bu piyasa ortamında 24 ay gibi bir taksit içinde ödenmesi çok zordur.6 yıla yakındır mücbir sebep hali uzatılmaktadır.

 Bunun dünyada örneği yok. Hükümet terkin etme cesaretini göstermek veya kalıcı bir çözüm bulmak yerine her defasında öteleme yaparak borcun birikmesine sebep olmuştur.Diğer bir borç yükü TOKİ konutlarıdır. Bunların taksit ödemeleri de Van ekonomisi için ciddi bir borç yekûnu oluşturmaktadır.Bir diğer borç kalemi esnafa verilen kredilerdir. Son dönemde bir de SGK primleri ertelendi.

Şimdi bunların toplamını ele aldığınızda piyasayı canlandırmak yerine borç para verirseniz. Bu derde deva olmaz. Zira esnaf borçla borç öder hale gelmiştir. Zira bu verilen kredi veya ötelemeler piyasada yatırıma dönüşmemektedir. Verilen Kredilerden fayda görülmesi isteniyorsa esnafın bundan para kazanacak şekilde desteklenmesi lazımdır.” dedi.

“TERKİN BİRİNCİ VE ÖNCELİKLİ ÇÖZÜMDÜR”

2011 yılında meydana gelen depremden sonra 6 yıldır birken vergi borçlarının terkininin öncelikli çözüm olduğunu belirten Sayğın,“6 yıldır ötelenen vergi borcunun tahsilinde meşru bir zemin kalmamıştır.

Eğer bir kamu otoritesi 6 yıl boyunca bir borcu tahsil edip etmeyeceğine karar veremiyorsa, bu borcun tahsilinin vicdani ve meşru bir zemininin olmadığını gösterir.Bu nedenle deprem sonucu ilan edilen mücbir sebep nedeni ile biriken vergi borçları terkin edilmelidir.

Terkin birinci ve öncelikli çözümdür.Bu yapılmayacak ise söz konusu borçlar en az 96 ay taksit halinde ödenecek şekilde faizsiz taksitlendirilmelidir. Zira belediye borçları için 96 ay taksit imkânı getirilmiştir.

“TOKİ BORÇLARI VANLININ OMUZLARINDA DURAN BORÇLARDIR”

Depremden sonra inşa edilen TOKİ’lerin borç sorununa değinen Sayğın, “Deprem döneminde yapılan bu konutlar için 20 yıl faizsiz bir ödeme planı çıkarılmışsa da bu evi barkı yıkılan bir insanın hele bir de işsiz veya asgari ücret düzeyinde çalışması durumunda ödeme yapması çok zordur.

Bu nedenle TOKİ‘lerde fiyat güncellenmesi yoluyla kar mantığından uzaklaşılarak, maliyet fiyatları üzerinden satış yapılmalıdır.TOKİ konutlarıyla ilgili bir diğer mali sıkıntı ise ortak gider ve yakıt nedeni ile başlatılan icra takipleridir. Söz konusu borçların büyük oranı deprem döneminde çıkan borçlardır.

 Bu dönemde her yönüyle desteklenen halktan yakıt gideri alınmaması vicdani olan tutumdur. Ayrıca zaten konutlar o dönemde tam olarak teslim edilememiş, başta su ve çevre düzenlemesi, ulaşım olmak üzere birçok sorun nedeni ile buradaki afetzedeler bu konutları kullanamamıştır.

 Bu nedenle o dönem alacaklardan vazgeçilmelidir. Ödeyen vatandaşlarımıza da bu ödemeleri yeni çıkan borçlara mahsup edilmek sureti ile iade edilmelidir.” diye belirtti. 

“ESNAF KREDİLERİ BİR DİĞER BORÇ KALEMİDİR”

Borç ile borç ödeme yolunun yanlış bir çözüm olduğunun altını çizen Sayğın, “Temel de esnafın bu şekilde desteklenmesi doğru olmakla beraber, pratikte esnaf biriken borçlarını ödemek için bu kredileri kullanmaktadır. Yani borç, borç ile ödenmektedir.

 Bu şekilde geçici çözümlerden ziyade, verilen kredilerin yatırıma dönüşmesi için şartlar konulmalı ve takibi yapılmalıdır. Borç ödemek zorunda kalan esnaf için de bu kredinin yanında iş potansiyelini arttıracak piyasa canlılığı oluşturulmalıdır.” şeklinde konuştu.

“SGK PRİMLERİ SON YASAL DÜZENLEMEYLE ERTELENDİ”

Sayğın, “Vergi borcu konusunda belirttiğimiz üzere, borç erteleme çözüm değildir.6 ay sonra hem ertelenen dönem hem de yeni dönem primleri beraber ödenecektir. Bu durumda biriken yeni bir borçla karşı karşıya kalınacaktır.

6 ay sonrası iş potansiyeli 2 kat artırılmalı ki esnaf 2 kat borç ödeyebilsin. Bu nedenle işsizlik başlığında verilen çözüm önerilerimiz muhakkak 6 ay içinde hayata geçirilmelidir. Eğer esnafın ödeyemeyeceği düşünülüyorsa bu borç dondurularak esnafın istediği zaman ödemesini yapacak şekilde yasal düzenleme yapılmalıdır.
 Bu uygulama geçmiş kişisel sigorta primleri için uygulanmıştır.” ifadelerini kullandı. 

“ELEKTRİK KESİNTİLERİNDEN DOLAYI ESNAF İŞ YAPAMAMAKTADIR”

Kentte sık sık yaşanan elektrik kesintilerinden de bahseden Sayğın, “Van’ın tamamını etkilemekle beraber, özellikle esnaflarımızı sıkıntıya sokan bir diğer problem ise, ilimizde sık sık yaşanan elektrik kesintileridir. Bu sorun nedeni ile birçok esnaf karanlıkta kalma nedeni ile iş yapamamaktadır. 

Jeneratör ise saatleri geçen kesintiler nedeni ile çözüm olmaktan ziyade maliyeti arttıran ciddi bir maliyet olmaktadır.” diye konuştu. 

“ELEKTRİK HATLARI YER ALTINA ALINMALIDIR”

Elektrik iletim hatlarında özellikle kışın meydana gelen kopma ve kısa devre gibi sıkıntıların önüne geçmek adınaelektrik hatların yer altına alınması gerektiğini ifade eden Sayğın, “Sık sık meydana gelen trafo patlama ve arızalarının önüne geçmek için trafolar yenilenmelidir.

Trafo ve iletim hatlarının arıza meydana gelmeden önce düzenli bakılmaları yapılmalıdır.Batı illerinde neredeyse hiç elektrik kesintisi olmaması dikkate alınarak oralardaki uygulamalar burada da yapılmalıdır.Elektrik dağıtım firmaları zarar eden kuruluşlar değildir.

 Kayıp kaçak bedelleri dahi halktan alınmaktadır. Masraf yapmaktan kaçınmak nedeni bu kesinti probleminin ana sebebidir.Elektrik kaçakçılığı bahane edilmemelidir.

Dürüst tüketici bu sebeple cezalandırılmamalıdır. Bir mahalleyi besleme kapasitesi yüksek trafolar kullanılmalıdır. Altyapı, bakım ve onarım masrafından kaçınılmamalıdır.” şeklinde konuştu.

“SINIR TİCARETİ HAYATİ ÖNEME SAHİP”

Van’ın bir sınır kenti olmasına rağmen, bu sınır kenti olmanın avantajlarından hiçbir zaman tam olarak faydalanamadığını dile getiren Sayğın, şunları söyledi:  “İran İle olan ticaret hacmimiz sınır kenti olmayan illerin bile gerisinde kalmıştır.

Bu noktada uzunca bir süredir modernizasyonu yapılan sınır kapısı ve ulaşım yolları ile resmi sorunlar büyük ölçüde giderilmiş ancak halen faal bir ticaret hacmimiz olmamıştır.

Sınır ticareti ilimiz için hayati öneme sahip olup,  tam anlamıyla bir ticaretin yapılması durumunda, ilimiz Türkiye’nin en gelişmiş illeri arasına girebilecek bir noktaya gelecektir. İran’dan gelen turistler ilimizse ulaşım noktasında sorunlar yaşamaktadır. İran’dan gelen turistlere halkımızın bakış açısı sorunludur. Karşılıklı saygı ve güven ortamı oluşturulmalıdır.”

“İRAN VAN ARASI GÜNLÜK UÇAK SEFERLERİ KONULMALIDIR”

Sayğın sınır ticareti konusunda çözüm önerilerini şöyle sıraladı: 
“Hükümet İran ile resmi ziyaretler gerçekleştirmeli ve bu ziyaretlere işadamları dadâhil edilerek ekonomi anlaşmaları ve protokolleri yapmalıdır. Karşılıklı ticaret kolaylıkları sağlanmalıdır. Gümrük vergileri ile ilgili karşılıklı anlaşmalar yapılmalıdır.Sınır ticaretinde ürün çeşit ve miktarı açısından konulan sınırlama ve kotalar kaldırılmalıdır.

Gümrük kapılarında vasıflı elemanlar çalıştırılmalıdır.Ulaşım noktasında İran’dan kendi araçlarıyla gelemeyen insanların, ilimize rahatlıkla ulaşması için Belediye tarafından otobüs seferleri konulmalıdır. Turistlere karşı saygısızca tutum ve hareketler engellenmeli cezai yaptırıma tabi tutulmalıdır. İlimizde yapılan Fuar ve kampanyalara destek verilmelidir. Bunların sayısı arttırılmalıdır.Yol güvenliği sağlanmalıdır.

Gelen turistlerin can ve mal güvenlikleri teminat altına alınmalıdır.Sınır ticaretinin gelişmesi için komşu ülkelere pasaportsuz seyahatin altyapısı hazırlanmalıdır.Sınır komşusu ülkeler ile ulaşımın daha ucuz ve güvenli yapılabilmesi için deniz ve demiryolu ulaşımına ilişkin ortak projeler geliştirilmedir. Bu projelerin hızlı bir şekilde tamamlanarak hizmete alınması sağlanmalı ve mevcut karayollarının kalitesi arttırılmadır.”

“ÜNİVERSİTE, ORGANİZE SANAYİ VE TOKİ’LERE ULAŞIM SORUNLUDUR”

Ulaşım sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğinin altını çizen Sayğın, “Eski otogar ihtiyaçlara cevap vermediği gibi, İlimize yakışmayan bir görüntü de oluşturmaktadır.Van’a gelen misafirlerin ilk edindiği izlenim çok hoş değildir.Şehir için ulaşım ise kendi içinde birçok karmaşa oluşturmuştur.Öncelikle mevcut taşıma sistemi trafiği çözücü mahiyette değildir.

Beşyol’un tek merkez haline dönüşmesi, şehir içi taşıma araçlarının bu bölgede konuşlanması ve çıkışlarını buradan yapması trafiği kilitlemektedir. Cumhuriyet Caddesi’nin otopark şeklinde kullanılması buradaki yoğunluğu arttırmaktadır.

Şehir içinde yeteri kadar otopark bulunmamaktadır.İskele Caddesi’nin tek yönlü trafiği oradaki trafik yoğunluğunu azaltsa da bu sefer orada bulunan esnaf iş yapamaz hale gelmiştir.Üniversite,Organize Sanayi ve TOKİ’lere ulaşım sorunludur. Ulaşımın minibüs ve otobüslerle sınırlandırılması ulaşımı zorlamaktadır.” dedi.

“OTOBÜS TERMİNALİ ŞEHİR DIŞINA ÇIKARILMALI”

Şehirlerarası otobüs terminalinin şehir dışına çıkarılmasını ve çevre yolu üzerine konumlandırılması gerektiğini belirten Sayğın, “Çevre yolu ile İpekyolu’nu birbirine bağlayan alternatif yollar oluşturulmalıdır.Şehir merkezine giriş çıkışların sağlanabileceği alternatif yollar oluşturulmalıdır.Akköprü-dere yolu eski devlet hastanesi önünden birbirine bağlanmalı ve böylelikle beş yola giriş yapmaksızın alternatif trafik akışı sağlanabilecektir.

Şehir içi taşıma araçları park yerleri merkezden çıkarılmalıdır. Buralardan sadece ring veya yolcu alıp kalkma şeklinde durak yerleri oluşturulmalıdır. Edremit, Üniversite tramvay yolu uluşturulmalıdır. Zamanla bu şehrin diğer yerlerine de bağlanmalıdır.Üniversite TOKİ ve organize sanayi bölgelerine ek seferler konulmalıdır.Şehir içinde otopark sayıları arttırılmalıdır.” ifadelerini kullandı. 

“CUMHURİYET VE MARAŞ CADDELERİ ÜZERİNE PARK YAPMASINA İZİN VERİLMEMELİDİR”

Seyyar satıcılar için şehir içinde alternatif pazar yerleri kurulmasını ve sonrasında ise bunların şehir içinde satış yapmalarına izin verilmemesini söyleyen Sayğın, “Büyük alışveriş merkezleri şehir dışına yapılmalıdır.İskele caddesi genişletilerek çift şeritli hale getirilmeli, Bu yapılırken de görselliğe dikkat edilmeli, cadde boyu araç parkına kesinlikle müsaade edilmemelidir. Trafiğin rahat akışı için merkeze yakın trafik ışıkları kaldırılmalı onun yerine araç alt geçitleri oluşturulmalıdır.Karayolları kavşağı derhal köprülü kavşak -alt geçit şeklinde yapılmalıdır.

Gerek iskele caddesi gerekse de İpekyolu üzerindeki yoğunluk büyük ölçüde buradaki yoğunluktan etkilenmektedir. İskele, Sıhke, Maraş, İki Nisan ve Şabaniye caddelerinin bir birine bağlayan yollar genişletilmelidir.Bağlantı noktaları oluşturulmalıdır.Özellikle Şabaniye Caddesi’ni diğer caddelere bağlayan bir yol bulunmaması büyük eksikliktir.” dile getirdi.

“STADYUM ŞEHİR DIŞINA YAPILMALIDIR”

Şehir stadyumun mevcut yerinde daha büyük bir stadyum yapılmasının Van iline yapılacak iyilik olmadığını, aksine kötülük olduğuna dikkat çeken Sayğın, “Buraya yapılacak stadyum trafik ve şehircilik anlayışı açısından şehri boğacaktır.

 Stadyum muhakkak çevre yolu civarına yapılmalıdır. Mevcut yerine Geniş meydanlar oluşturulmalıdır. Şehir merkezine giriş yeri olması nedeni ile tam bir vitrin olacak şekilde dizayn edilmelidir. Oraya yapılacak cami ve estetiği bozmayacak alışveriş-sosyal alan merkezleri ve yeşil alan şehrimize renk katacaktır.” dedi.

“YATIRIM YAPACAK İŞ ADAMLARINA CAN VE MAL GÜVENLİĞİ GARANTİSİ VERİLMELİDİR”

Güvenlikten kaynaklanan sorun ve çözüm önerilerini de sunan Sayğın, “Şüphesiz ki İlimizdeki temel ekonomik sorunların kaynağında güvenlik sorunu yatmaktadır.Güvenlikten kaynaklı endişeler nedeni ile yatırımlar yapılmamakta, turistler gelmemektedirler.İnsanlarımız harcama yapmak yerine paralarını cebinde tutmayı tercih etmektedirler.

Buradaki çözüm önerilerimiz ise Kürt sorununa derhal çözüm bulunmalıdır. İlimize ticaret veya gezi amaçlı gelenlerin can ve mal güvenliği sağlanmalıdır.Şehir içerisinde esnafın ve vatandaşın güvenliğini sağlayacak tedbirler alınmalıdır.Bu yapılırken hem şehir içinde korsan veya şiddet içerikli eylemlere izin verilmemeli hem de şehir içinde uygun yerlerde güvenlik tedbirleri alınmalıdır.

 Güvenlik araçları göze batmayacak şekilde konumlandırılmalı, mümkünse yoğun alışveriş yapılan yerlerin dışında tutulmalıdır.Esnafın dükkânının önü park yeri olarak kullanılmamalıdır.

 Kamu düzeni sağlanmalıdır.Kepenk kapatma gibi eylemlere izin verilmemelidir. Şehirlerarası veya ülkeler arası ulaşım yapan araçların güvenle şehrimize gelmesi için yollarda güvenlik sağlanmalıdır.” şeklinde konuştu. 

“18’İNCİ MADDE UYGULAMASI HALKI RAHATSIZ ETMEKTEDİR”

Depremden sonra halen imar ve ruhsat problemlerininaşılmadığını dile getiren Sayğın, sözlerini devamla şu şekilde sürdürdü: “Yeni imar yerleri ve ruhsat alımlarında ciddi sorunlarla karşılaşılmaktadır.

İlimizde halen imarı yapılmamış ve gelişmeye müsait yerlerimiz bulunmaktadır. Buralardaki imar problemleri derhal giderilmeli ve yatırımcının önünü göreceği net bir imar yapılmalıdır.Vatandaşlarımızın mülküne el konulurken bunun değeri verilmemekte, götürülüp bilmediği tanımadığı insanların arazisine ortak yapılmaktadır.

Bu hem arazisine el konulanı hem de kendisine ortak yapılana ciddi zararlar vermektedir. Çoğu zaman da huzuru bozacak husumetlerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Birçok tamamlanmış yapı sırf bu nedenle kat mülkiyeti tapularını alamamaktadır. Yine birçok gayrimenkul yine bu sebeple yatırıma açılamamaktadır. Bu uygulamadan vazgeçilmelidir.” 

“İNŞAAT RUHSATI ALMAK ÇOK ZORLAŞTIRILMIŞTIR”

Sayğın, “Gereksiz engellemeler devam ettirilmektedir.

İmar müdürlüğü tüm personeliyle birlikte lağvedilmelidir. Yerine yeniden yatıma yönelik çaba içerisinde olan, ranttan uzak, hizmet ehli insanlar getirilmelidir.Belediyeler bu yönüyle yatırımın önünü açmalıdırlar.İlimizde halen bir alt yapıya kavuşmayan ilçeler bulunmaktadır.

 İlimizin turizm ilçesi olan Edremit’te halen alt yapı sistemi yoktur. Derhâl yapılmalıdır.Halen tonlarca ton atık temizlenmeden Van gölüne akıtılmaktadır. Derhâl sağlıklı bir arıtma tesisi oluşturulmalıdır.İskele caddesi Edremit hattı sahil turizm kazandırılmalıdır. Oralarda sahil ve yol çalışması yapılmalıdır. İşletmelere açılmalıdır.” dedi.

“ÇIRAKLAR TEMEL DEĞERLERİ VE AHİLİK KURALLARI ÖĞRETİLMELİDİR”

Esnafların yanında çalışan çırakların eğitiminin gözetim altına alınması gerektiğini ifade eden Sayğın, “Yanında çıraklık yaptığı ustanın ona birikimlerini aktaracak şekilde bir takip yapılması gerekmektedir. Sırf çalıştırmak veya işçi patron ilişkisinin üzerinde öğrenci öğretmen ilişkisi de oluşturulmalıdır.

Çıraklık okullarında mesleki eğitim yanında ahlaki eğitimde yapılmalıdır. İş Kur iş yeri eğitim kursu kapsamında işe alınanlar sıkı takip edilmeli ve gerçekten de mesleki kazanım sağlayacak şekilde bir çalışma yapılmasına özen gösterilmelidir. Amaç dışı çalışmalara izin verilmemelidir.” ifadelerini kullandı.
Tekstilkent sorunlarına da değinen Sayğın, “Tekstilkent kurulduktan, alt yapı ve üst yapı çalışması tamamlanmamıştır. Halen gelen TIR’lar iş yeri önüne özellikle kışın gidememektedirler. Yollar dar ve yetersiz asfalt olduğundan kışın ciddi problemler yaşanmaktadır. Yapılan ziyaretlerde kışın çoğunlukla Tekstilkent girişinde kara veya çamura saplanmış araçlarla karşılaşılmış ve esnaf ciddi rahatsızlığını dile getirmiştir.” diye belirtti.

“İSKELE CADDESİ’NDE GEREKLİ YATIRIM KOŞULLARI OLUŞTURULMALIDIR”

Yüksek kira konusuna da değinen Sayğın, şunları kaydetti: “Şehrimizin bir diğer problemi ise dar alana sıkışmış ticari alanlar nedeni ile kira fiyatlarının oldukça yüksek olmasıdır.

 Bu da iş yapmak isteyen esnafı engellemektedir.Bu sorunun çözümü için Cumhuriyet ve Maraş caddeleri dışında alternatif ticari alanlar oluşturulmalıdır.

Yapılacak bu alanlara esnafın gelmesi için öncelikle ticari kazanç yapabileceği bir görünüm arz etmesi gerekmektedir. Bunun içinde Halkı oraya çekecek cazip sosyal alanlar oluşturulmalıdır.Ünlü Markaların oralarda yatırım yapması için cazip teşvikler yapılmalıdır.Belli iş grupları oraya toplanabilir. Örneğin Geçmişte kahvaltıcıların o bölgeye taşınması teklif edilmişti. Bu makul bir taleptir ve oraya canlandıracaktır.”

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241