banner279

HÜDA PAR Van'daki saldırıyla ilgili açıklama yaptı

Hür Dava Partisi Van İl Başkanlığı, aralarında BDP'li yöneticilerin de bulunduğu kişiler tarafından gerçekleştirilen saldırıyı sert ifadelerle kınadı. Açıklamada ayrıca Van'da STK'lar tarafından hazırlanan mutabakat metnine neden katılmadıklarının gerekçeleri dile getirildi.

HÜDA PAR Van'daki saldırıyla ilgili açıklama yaptı
HÜDA PAR Van İl Başkanlığı Edremit ilçesinde biri ağır iki üyelerinin yaralandığı saldırıya, yaptığı açıklama ile sert tepki gösterdi.

Açıklamada Van’da seçime girecek partilere sağduyu çağrısı yapan STK’lar inisiyatifine de çağrıda bulunularak tüm saldırıların arkasında BDP’nin olduğu ve bu partinin açık dille kınanması gerektiğine vurgu yapıldı.

Hür Dava Partisi Van İl Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “20.03.2014 günü Edremit ilçesi TOKİ içerisinde parti ve aday tanıtım çalışmaları kapsamında broşür dağıtan üyelerimize sopalı ve bıçaklı saldırı olmuş, bu saldırı neticesinde iki üyemiz bıçakla yaralanmış, birinin durumu ise ağırdır.”

Saldırganların içersinde BDP Edremit Meclis üyeleri de var

Saldırının içerisinde BDP Edremit Meclis üyeleri adaylarının da bulunduğu bir grup tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Söz konusu meclis üyelerinin isimleri tespit edilmiş ve kolluk güçleriyle de paylaşılmıştır. Olay yeri tutanakları, görgü ve müşteki şikayetleri, alınan araç plakaları bu hususları doğrulamaktadır.” denildi.

BDP mutabakat metnini onayladı ancak saldırılarını sürdürdü

Van’da faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarının şiddet ve saldırıların bitmesi adına bir çalışma yaptığı ve bu çalışma kapsamında partilerine de ziyarette bulundukları hatırlatılan açıklamada, “Bizler de bu çalışmaya destek vereceğimizi amacımızın, halkımızın huzur ve selameti olduğunu ve bunu sağlamaya yönelik her adımı destekleyeceğimizi belirtmiş ve bu görüşme ve açıklamalar basına da yansımıştı.

Yine bu STK’lar diğer partilerle de görüşmüş onlar da aynı çalışmayı destekleyeceğini belirtmişlerdi. STK’lar dün yapmış oldukları toplantı ile bir metin hazırlamış ve bu metni bugün kamuoyu ile paylaşmıştır.

Ancak daha mutabakat metninin hazırlandığı günün akşamı BDP yukarıda ayrıntısını anlattığımız şekliyle, Partililerimize saldırmış ve bu metni sözlü olarak onaylasa da fiiliyatta saldırı alışkanlığını sürdüreceğini ortaya koymuş oldu.” İfadeleri kullanıldı.

Partilerin tümüne düzenlenen saldırıların arkasında BDP’nin olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Dikkat edilecek olursa Van İlinde seçime girecek partilerden olan AK parti, HÜDA PAR, CHP,Saadet, HAK PAR, MHP arasında gayet düzeyli ve karşılıklı saygı çerçevesinde yürüyen bir seçim yarışı sürmekte ve bu partiler arasında bu güne kadar da bir saldırı veya kavga meydana gelmemiştir.Buna rağmen yukarıda sayılan partilerin tamamına yönelik saldırıların arkasında BDP bulunmaktadır.Bu durum bir partinin sürekli saldırgan tavırlar içerisinde olduğunu diğer partilerin ise, sürekli mağdur konumunda olduğunu göstermektedir.”diye kaydedildi.

STK’ların sonuç metnine katılmıyoruz çünkü…

“Dün gece yapılan saldırının aynı zamanda bu STK inisiyatifine de hakaret niteliğindedir.” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu durumda Sivil toplum kuruluşlarının, dün gece yapılan saldırı sonrası, söz konusu saldırı ve saldırgan taraf olan BDP’yi kınamak yerine, sanki tüm partiler arasında bir kavga varmış gibi tüm partileri sağduyuya çağırmalarının bir anlamı bulunmamaktadır. Bu nedenle saldırgan tarafı kınamayan,onu halk vicdanın da mahkum etmeyen, soyut, yuvarlak cümlelerle kurulmuş bir sağduyu çağrısı bize ve saldırıya uğrayan diğer partilere de haksızlıktır.

Bu nedenle STK’ların oluşturmuş olduğu sonuç metnine katılmadığımızın bilinmesini isteriz. Yine dün akşam yapılan saldırıyı lanetliyor. Tüm vicdan sahibi STK ve kanaat önderlerini bu saldırılara karşı bir duruş sergilemeye davet ediyor ve sorumluluk alma çağrısında bulunuyoruz.” (İLKHA)

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 15:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner141

banner140

banner241